Vad är värst av dessa alternativ?
Vad tycker du är värst av dessa alternativ och varför?
Vad tycker du är värst av dessa alternativ och varför?
Jag tror faktiskt att transsexualitet är det som är minst accepterat i samhället och jag är helt övertygad om att transsexuella får stöta på enormt mycket förtryck och diskriminering överallt, i egenskap av att de är just transsexuella. Vårt samhälle är inte för transsexuella, om man säger så. Detta betyder dock inte att transfobi måste vara det värsta men jag tror att transsexualitet är det minst accepterade i samhället av dessa alternativ och att de stöter på förtryck oftare än vad andra grupper av människor kanske gör.
Man måste inte diskutera sin sexualitet.
Man måste inte dölja att man är transsexuell. Lika lite som att man måste dölja andra sexualiteter. Man kan bara inte diskutera sexualitet. Enkelt.
suck....
Du får tolka det hur du vill.
Du kan jämfora med t ex en troende som är sitt sanna jag fast den inte uttrycker sin tro i tid och otid, eller en heterosexuell/homosexuell som inte uttrycker sin sexualitet i tid och otid.
Traden handlar om "Vad är värst av dessa alternativ?".
Det som är svårast att komma till rätta med är nog rasism. Främst för att även de som säger sig motarbeta rasism har ett egenintresse i att människor även i fortsättningen delas upp efter hudfärg. Hudfärgen är dessutom väldigt svår att dölja vilket innebär att en ansiktsbild kan räcka för att trigga eventuella fördomar.
E fobi är en sjuklig rädsla för något. Det är extremt ovanligt att människor blir sjuka av rädsla för exempelvis buddhism.
E fobi är en sjuklig rädsla för något. Det är extremt ovanligt att människor blir sjuka av rädsla för exempelvis buddhism.