Jag håller i stora hela med Fjäril Kär. Börja med att inventera det som finns.
Och börja INTE experimentera med saker ni inte brukar äta bara för att det är billigt. Experimentera kan man göra när man inte riskerar att det blir pengar i sjön. Du får ut mycket mer av 100 kr köttfärs än 30 kronor torkade bönor, om barnen äter köttfärs men inte bönor.
När det kommer till just kött, för grytor som innehåller lika mycket grova grönsaker som kött. Om du gör en köttfärssås på 1 kg köttfärs, ha i 500 g morötter, 300 gram palsternacka och 200 gram vitkål. Vips är det 15 portioner istället för 8. Samma gäller alla andra slags köttgrytor. Då börjar du dessutom nosa på den gamla käpphästen "30% av tallriken ska stå för 70% av kostnaden", det vill säga lite av det dyra, mycket av det billiga.
Köp grönsaker i frysdisken, om det inte är extrapris. Jämför priserna. I frysdisken hittar du inte bara ärtor, broccoli och blomkål, utan även svamp, majs och avokado, och frysta örter mycket billigare.
En hel kyckling blir lätt 2-3 middagar, eller till och med 4. Köp en färsk och stoppa i ugnen så finns det att förvandla till exempelvis makaronipudding eller pastasås nästa dag, och till och med fajitas på fredag.
Har du ett välfyllt kryddskåp? Kryddor är variationens bästa vän.
Är du riktigt jäkla ambi så bakar du eget bröd, om det är vad ungarna äter till frukost. En del barn kan ju inte äta varken gröt eller fil osv.
Kolla även priserna på grädde hos dig. Här är det numera billigare att göra eget smör än att köpa (och ärligt, är det något du ska lägga pängar på att undvika så är det margarin) och gör man eget smör kan man också få riktigt goda pannkakor av vasslen.