Cykla med eller utan hjälm
Hur tänker ni då ni cykalr?
Sätter du hjälm på eller cykalr du utan?
Isåfall varför ?
Hur tänker ni då ni cykalr?
Sätter du hjälm på eller cykalr du utan?
Isåfall varför ?
Nästan alltid hjälm. Har kört sönder två. Kunde varit mitt huvud
Hjälm är töntigt. Men jag är så gammal så jag har skämts klart. Har alltid hjälmen på. Hjärnskador är så trista.
Hjälm på!
Men jag cykelpendlar och det brukar bli några vurpor varje vinter.
Alltid hjälm. Förstår inte hur det kan vara en fråga ens?
Jag har slutat cykla, men kanske börjar igen och då blir det hjälm på. Sista åren jag cyklade hade jag hjälm, efter att ha cyklat utan några år pga frihetskänsla. Både vinden och att slippa bära på en hjälm när jag kom fram. Och att jag var fattig student och inte hade råd eller ville prioritera att köpa en hjälm.
Men mitt huvud är ju värt mycket mer än de töntiga skälen. Vinden runt huvudet är faktiskt rätt skönt att hjälmen skyddar mot.
I skidbacken noterar jag att nästan alla har hjälm numera. När jag var barn var det nästan bara små barn. Cyklister ligger lite efter, men nog har hjälmanvändandet ökat där med?
Alltid hjälm.
Orsak 1:
Min mammas kollega blev påkörd där hon hade förkörsrätt, dvs hon beaktade alla trafikregler och var försiktig. Tyckte inte att hon slagit huvudet men det fanns en bula så hon behölls för observation över natten. Medan hon sov började hjärnan svälla och hon måste flygas med helikopter till universitetssjukhus för att öppna skallbenet för att lätta trycket. Hon överlevde men är förlamad i halva ansiktet, även döv och blind på den sidan.
Orsak 2:
För några år sedan cyklade min nyblivna tonåring ut rakt framför en bil som inte hann se honom komma. Han spräckte vindrutan med huvudet/hjälmen, cykeln blev helt skev och han klarade sig med ett 5 cm skrubbsår på ryggen. Han hölls för övervakning men klarade sig helt utan men, förutom att han tyckte det var jättetråkigt att vänta på en bäddplats så han kunde få sova. Polis och läkare var eniga om att en sådan smäll som det måste ha varit kunde ha varit livshotande.
Så, jag har påtagliga bevis för att en smäll man inte reagerar på kan ge fruktansvärda konsekvebser, men även hur hjälm kan rädda liv.
Alltid hjälm! För mig är det lika självklart som att ha bälte i bilen. Om jag av någon anledning inte vill eller kan ha hjälm, avstår jag från att cykla. Jag kan tycka att det borde vara lag på cykelhjälm, på samma sätt som det är lag på bilbälte.
Utan, ser fult ut
Hur tänker ni då ni cykalr?
Sätter du hjälm på eller cykalr du utan?
Isåfall varför ?
När jag var 15 bestämde jag mig för att nu var jag tillräckligt mogen för att inte bry mig om vad andra tyckte utan skulle jag cykla så skulle jag använda hjälm. Då hade jag inte använt hjälm sen skolan slutade tvinga oss i 5an.
Det här var på 90talet och de enda hjälmarna som fanns var de snorfula frigolithjälmarna så jag cyklade inte på ett par år förrän de första hjälmarna med någon typ av mönstrat skal i hårdplast dök upp under tidigt 2000tal. De var väl inte snygga med dagens mått men jämfört med vad som fanns tidigare var de en enorm framgång. Jag har använt hjälm sen dess. MIPS sen det kom.
Min man använde inte hjälm förrän vi fick barn men nu tror jag även han skulle känna att det var konstigt att cykla utan.