Förstföderskor BF mars 2007 Sthlm PART 3
Hallå!
Har läst denna tråd och undrar om det finns plats för en till?
Är inne i vecka 31 och nedkomsten beräknad till 20 mars.
Hallå!
Har läst denna tråd och undrar om det finns plats för en till?
Är inne i vecka 31 och nedkomsten beräknad till 20 mars.
Hej allesammans!
Jag följer gärna med på den träff när ni bestämt. Men när är den?
Är så roligt när man läser alla era inlägg, alla verkar vara i samma tankar som mig och jag känner igen mig.
Har tyvärr legat sjuk i 2 veckor så vi har inte komit iväg och gjort de inköp vi planerat. Men till helgen tänkte vi tag i det ordentligt. Är så otroligt mycket saker att införskaffa.
Känner mig också lite orolig om barnet får för sig att komma nu, speciellt när man inte inhandlat allt ännu.
Längar något oerhört nu! Har börjat räkna ner antal arbetsveckor som är kvar och har redan gjort i ordning allt för bebben hemma i huvudet, trots att vi inte köpt så mycket ännu.
Stackare som har magsjuka. Hoppas du mår bättre nu. Är livrädd för att få det. Att kräkas är det värsta jag vet överhuvudtaget, men nu när man är gravid blir man extra orolig.
Nu måste jag återgå till mina surhögar som vuxit under min sjukfrånvaro. Trist!
Hoppas ni alla har en bra dag!
Har med spänning följt infon om Sannixx. Hoppas verkligen att hon och bebisen mår bra.
Ja det bevisar att alla av oss skulle kunna få när som.
Ang. träffen den 23/1 så kan jag inte då. Hade varit jätte roligt att träffa alla. Men då börjar vår förberedande förlossningskurs på Danderyd.
Middag 23/1 18.00 Indira
Swenglish: båda
Sole: båda
Vivs: båda
Majlinsa: båda
Björklöv: båda
Frill: båda
Pippil8: båda
Bianca2: båda men 23e efter 18.00
Lillie74: 23:e
SanniXx: Helst den 23:e. UL den 16:e så det beror på tid..
Emma3: 23:e
Ginger: 23:e
J79: 23:e
Medusa: båda
Hellur: 16:e, har kurs 23:e
Grattis Sannixx!!! Vad roligt och spännande. Hoppas både mor och dotter mår riktigt bra.
Snart är det vår tur. Längar något oerhört nu. Men vill gärna att den väntar med att titta ut några veckor till, måste hinna köpa allt först.
Undrar samma sak som murgrönan, hur mår ni andra?
Än så länge har jag haft en lätt graviditet och mått relativt bra. Men nu börjar jag känna av, börjar bli tung och känner mig otymplig. Dessutom har sömnsvårigheterna börjat. Ska jobba i ca 6 veckor till, får hoppas att jag orkar med det.
(Är i vecka 31, går in i v.32 imorgon)
Grattis Sannixx och välkommen lilla Ida. Jag blir alldeles gråtfärdig. Sitter här på jobbet med tårar i ögonen.
Visst är det svårt att tänka sig att man har en likadan i sin mage, som kan titta ut när som. Man känner den, är ett väldans liv därinne emellanåt, men har ändå inte fattat ännu.
Vilka lustiga drömmar en del av er har. Har inte drömt något om bebisen ännu, är ändå inne i v.32.
Ska till BM senare i dag. Längtar alltid till de besöken. Är spännande att få veta måttet på magen och höra hur bebisens hjärta slår.
I morgon börjar vår profylax kurs, ska blir spännande. Nu när jag börjat inse att bebisen kan titta ut tidigare så känns det skönt att kurserna börjar och man får lite mer information osv.
Vi börjar vår utbildning nästa vecka. Men den kallas för förberedande förlossningskurs, den är på Danderyd via BB-Stockholm.
Vet inte exakt vad man går igenom, har fått ett "schema" för varje gång (3 ggr. totalt), men allt från vad som händer och sker, olika smärtlindringar och sedan vad som händer efter.
Vill prova lustgas! Det kommer vi få göra när vi är på studiebesöket på BB lite närmare beräknat datum.
Vi ska föda på BB-Stockholm, och då får man komma på studiebesök ca. 1 månad innan.
Känner igen rörelserna du har Sole. Känner också vibrerande rörelser nere vid blygbenet. När jag sitter ner trycker bebisen jätte mycket längst upp på magen, man känner något hårt och ibland ser man hur magen putar ut mer på det stället.
Var precis hos BM och hon sa att den verkar ligga i säte, så förmodligen är det huvudet som trycker upp mot brösten och fötterna som vibrerar.
Grattis Medusa. Nu har du verkligen en "deadline" då du vet att den kommer. Vi andra får ta en dag i taget och vänta in tills den är redo att komma ut.
Varför ska du göra snitt?
Var hos BM i går och just nu ligger bebben i säte. Inget att oroa mig för ännu enligt BM, då det är ca. 4 veckor kvar tills den ska ligga med huvudet neråt.
Men om den nu inte väner sig så blir man skickad på ultraljud där man gör en bedömning av om man ska försöka vända den eller ej.
Men kan då tänka mig snitt istället.