Födda 80-85 som Längtar efter knodd! (Del. 8)
mel
hmm...oj, ska kika, gick efter mått på nån sida.
kickan
får tuta i han det där att spjälsäng och växasäng redan finns att låna behöver ju inte nämnas
får se hur pass vi har råd
mel
hmm...oj, ska kika, gick efter mått på nån sida.
kickan
får tuta i han det där att spjälsäng och växasäng redan finns att låna behöver ju inte nämnas
får se hur pass vi har råd
Om du ska sy en trikåsjal så ska du tänka på att tyget skall vara mest elastiskt på bredden och helst inte så mycket på längden. Det bör inte heller vara för tjock, för då blir det nog hemsk varmt.
Om du ska sy en vävd sjal så ska du försöka hitta ett tyg med så mycket "giv"/elasticitet om möjligt på diagonalen. Provdra lite olika tyger i affären så märker du skillnaden.
Du kan skarva på mitten om du vändsyr sömmen:
- lägg aviga mot aviga och sy ihop
- lägg sedan räta mot räta och sy ihop igen, då blir den första sömmmen invikt
- sy sedan fast med en tredje söm den "flärp" som blir.
Det som är trist med att sy själv är att det blir så attans långt att fålla, men jag gjorde så att jag strök till som jag ville ha den med strykjärnet och sydde sen direkt utan att nåla.
Längd 4-5,5 meter ungefär beor på vad du vill knyta och hur lång du är. Bättre för lång än för kort om jag säger så...
Bredd de flesta sjalar är ca. 70 breda (verkar det som).
Från sjalbarn.se
kickan
jag får ju köpa BB så jag är rätt nöjd OCH jag får välja färg själv
kickan
jag ska ha samma färg och så ska jag sy brun extraöverdel till den
mel
förresten. du behöver inte fålla om du inte vill. trikå remsar sig inte.
mel
jo jag fick klippa av i efterhand.
kickan
jag vet inte hur basen ser ut så jag vet inte om den går att sy om. går det så gör jag det, helt klart vet ju att andra har sytt om överdelen så den vet jag ju att den går.
nej, nu ska jag ta och sätta mig och sy litegrann medan andreas ritar godnatt tjejer.
kickan
förvisso Men dom vet ju hur man gör och liggdelen är väl dessutom hård. hur får man till det?
alltså. jag blir snurrig. när jag pratar med andreas om er heter ni era riktiga namn. så när jag pratar med er om vartannat och med han så håller jag på att skriva era riktiga namn i forumet
näe, sy var det
kickan
yes box, det vet jag
jag vet inte, har ju inte sett den irl. får klämma på frus när vi är ner. men hon sa att den var hård. annars får jag klura på en mjuk variant. iom att den hänger i ramen borde man kunna göra en variant där hela liggdelen är baserad på tyg med en platta i botten. Men då bör man nog ha markistyg eller nåt samt sy riktigt ordenligt samt testa med nån tung vikt på 20 kg så man är bergis på att det verkligen håller. En fördel är ju att den tar mkt mindre plats.
kickan
tydligen har du gjort det nån gång=)