• My 2

    Moderatortråden

    Hejsan alla FL-medlemmar

    Detta är en tråd där alla medlemmar kan ställa allmänna frågor om forumet och om de regler och den kultur som gäller här. En moderator svarar så snart vi hinner.

    I denna tråd undanber vi oss frågor om specifika ärenden, är du missnöjd med en moderators agerande ska du alltid kontakta redaktionen så att korrekt åtgärd kan vidtas. (För er skull ska alltid redaktionen vara medveten om ev. missnöje med en moderator)

    Vi har ingen möjlighet att veta något om det "tekniska" bakom FL, men ibland vet vi något ändå och då kan vi svara på det.

    Så: Frågelådan är öppen, välkomna in!

    /Moderator

  • Svar på tråden Moderatortråden
  • Glass

    Inläggsskrivaren var anonym, men annars så borde det väl vara ok att man skriver om sånt här?

  • Sarasnaran

    Glass, om du syftar på CB72's tråd ovan så är det inte okej att hänga ut människor på det sättet, oavsett vad denne påståtts ha gjort.
    Därför togs den bort, men givetvis själva diskussionen i sig är det ju inget fel på.

    /Sara

    Ha det så mysigt söta Isolde!

  • My 2

    Hann82: Den "spårade" tyvärr  ur och togs bort.
    /Moderator

  • Hanna82

    Ojdå, det märkte jag inte. Jag var in och kollade den senast i förrgår på kvällen och då tyckte jag inte det var något anmärkningsvärt i den..och igår var den plötsligt borta. Jag fick bara uppfattningen att man stöttade varandra i den, men kanske den spårade ur sen senare på kvällen då.

  • My 2

    KListrar in tillämpliga villkor för den ovan nämnda tråden.

    15. Olämplighet, uppseendeväckande och provokation
    Man får inte posta innehåll för att bedriva opinion, samla ihop adresser, namn, svar m.m. eller länka till andra ställen som gör detta. Inlägg som dessutom:

    Stöder Pro Ana sidor eller på annat sätt förskönar anorexi är inte tillåtna.

    Är provocerande eller har för avsikt att vara uppseendeväckande mot Familjelivs målgrupp/besökare tillåts inte.

    Har olämpliga ämnen där inläggen retar upp övriga besökare och oftast leder till osämja, påhopp och kränkningar. T.ex. inlägg som förskönar eller uppmuntrar till intag av rökning eller alkohol under graviditet, uppseendeväckande abortinlägg under gruppen vänta-barn eller ämnen som endast kommer till för att negativt exemplifiera eller förlöjliga andra medlemmar pga tidigare åsikter m.fl.

    Rekommendationer eller tips om otillåtna/olagliga (för försäljning i Sverige) bantningsmedel får under inga omständigheter läggas upp. Man får inte heller posta innehåll i syfte att marknadsföra just bantningsmedel oavsett sin oberoende koppling till medlet.

  • Glass

    snutteNuttan, aha, det var därför. Jag kunde inte komma på varför den togs bort så jag antog att det var därför. Jättebra att du berättade för mig. Tack!

  • Icapika

    Vad betyder inaktiv när det står vid en anonym?

  • My 2

    Icapika, hur menar du? *kliar mig i huvudet*

  • piffan

    Har oxå sett det...bredvid vissa anonyma så står det inaktiv..Har oxå undrat varför

Svar på tråden Moderatortråden