Vi kör undanplockningen strax före Bullibompa. hinner man bli färdig innan kl 6 så hinner manse Bollibompa, ju längre tid det tar, ju mer missar mman. Har oxå kört med att man plockar undan så att inte dammsugaren"råkar" suga upp sakerna senare.
Fortfarande kan man inte riktigt lämna 4-åringen ensam med undanplockningen, det får man inte tro att de s ska klara! De behöver assistans, insikt i hur man får undan saker. Ex. kan de ju börja plocka in möblerna i dockhuset, men allt ska ju ställas på precis rätt plats, coh smådockorna skaha på sig sina kläder, och sätta sig i TV-soffan...kanske behöver de en filt oxå...Och ur deras perspektiv så städar de ju faktiskt! Problemet är att resten av rummet aldrig blir klart. nej, de behöver projektledare fortfarande! Är han inte van så är en väl avskärmad uppgift bra, Lägg alla smådjur i den här lådan, till exempel Resten får du ta, poängen är att han ska vara med, tycker jag i den åldern.
Och det måste ske varje kväll! Man kan inte ge vika själv en kväll och tycka at t äsch, vi struntar i det, utan det måste vara en orubblig lag kring detta.
I trotsåldern när mina har vägrat någon gång så har jag helt enkelt gett dom en uppgift de klarat sen de var 1 år, ex lägga klossar i en påse. Har de tvärvägrat så har jag tagit deras hand , plockat upp en kloss och lagt i påsen och sagt atthon varit jätteduktig. ...Kanske tycker nån att det är kränkande? Anna Wahlgrens tips tror jag. Jag tycker att det är det enda raka. Undanplockningen i ett hem med många människor är nödvändig för att familjen ska fungera. Man får ta hand om sig ochsitt efter sin förmåga, så är det här i världen! jag är ingen piga. Att jag hjälper till i rummet är officiellt bara som stöd, även om jag i den åldern kanske gör merparten egentligen vissa dagar.
Efter vår undanplockning har vi kört en grej för att skoja till det lite. När allt anses klart så rusar vi runt som galningar i huset med händerna på ryggen och skrikeer "Kontroll! Kontroll! kontroll!". Och hittar man nån leksak kvar så ropar man "Hittaaaad!" oxhfår äran att återbörda leksaken till sin plats. hehe, när de var små så trodde de att det var ett Kon-Troll man låtsades vara när man hade händerna på ryggen.