Systembolaget kräver leg på alla i sällskapet!?
Jag tycker det är sjukt att de får göra som de gör när de ska ha leg på alla i sällskapet som är med. Jag köpte en flaska vin, min sambo som var med in i butiken (självplocksbutik) var också tvungen att visa leg! Jag frågade hur de gjorde om det var lite äldre personer som hade barn(ungdomar) med sig in i butiken, tar de leg på dem också? Det kunde de se tyckte de!
Så de menar att jag köper ut åt min sambo som isf skulle vara så dum så han följde med IN i butiken!?
Och vad är skillnaden om man köper ut åt sina barn?
Om en mamma går in med sin 15-åriga dotter (som f.ö kan se ut att vara 20) så behöver hon inte visa leg, och mamman får handla. Men om min sambo inte visat leg hade jag inte fått handla. (vi fyller båda 28 i år)
Jag tycker detta är sjukt - får de göra så ens? Diskriminering?
När jag har varit med min mamma in utan att handla själv har de tex inte krävt leg på mig, varför?
Visst förstår jag att de vill stoppa langning och inte får sälja till underåriga men var går då gränsen?
TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-07-30 13:49:18:
uutryckte mig visst lite flummigt...mitt "irriterande"-problem är inte att de vill ha leg utan att de inte tar leg på alla i så fall, som då äldre personer med barn.