• Anonym (Orkar ej)

    Jag hatar min katt !

    Jag orkar inte längre.....

    Har 3 katter. Och två av dem är helt underbara och stormtrivs ute. De springer. Fångar möss och lever livet. Får massa mat av matte.

    Men sen har jag ett svart får. Jag älskar faktiskt min katter det gör jag men nu har jag nått en bristnings gräns. Katterna har vissa rum de har tillgång till.
    Men det svarta fåret är helt omöjlig. Ska alltid sitta vid dörren och smita in i huset där han inte får vara sen får man jaga han i hela huset eller så gömmer han sig. Han står och jamar ibland jätte länge vid dörren. Är aggressiv vid mat. River allt för att komma åt mat. Trodde han hade mask i magen men jag har avmaskat han. Ska följa efter överallt utan att jag kan göra nått på gården. Inte ens gå med hunden kan jag göra för han följer efter jämnt... Är ju rädd han blir överkörd. Sambon är irriterad på han varje dag för han alltid ska stå vid dörren och smita in.

    Nu mår jag skit dåligt psykist. Går hos en kurator och dessutom gravid. Mitt tålamod är inte stort. Nu hade jag fått för mig att baka i dag nått jag aldrig gör för jag hatar att baka egentligen. Men lyckas göra en så fin tårta. Tror ni inte katten smiter in när jag kikar på tv och innan jag hör honom så har han förstör hela tårtan. Rivit, slickat av garneringen och trampat i den. När jag såg den började jag stor gråta. Jag hade lagt ner så mycket tid på den. Tog katten i skinnet och slängde ut han. Sitter nu och funderar på att placera om han.... Känner att jag aldrig kommer älska den där katten mer......

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2007-08-09 21:15:48:
    Som någon skrev här låter detta så mer än vad det är. Jag tappade humöret men älskar mina katter alla lika mycket. Men jag är bara ostabil nu. Kommer inte att placera om katten min och jag lovar att de har det bra här hemma och jag försöker ta hand om alla mina djur lika mycket!

  • Svar på tråden Jag hatar min katt !
  • Anonym

    Man måste väl kunna tycka att det är jobbigt med djur utan att en massa folk ska komma med pekpinnar och skrika att man inte borde skaffat djur alls. Det är alltid så här i såna här trådar. Så fort ngn gnäller lite över att de tycker att katten eller hunden är jobbig så kommer det en massa och säger att man ska omplacera. Men gnälla på sina barn, det är helt ok..?

    Jag tycker också att min katt är rätt jobbig, men inte fan tänker jag omplacera henne för det. Hon skriker hela nätterna, både om hon är inne och ute..och ja, hon är kastrerad. Hon är aggressiv mot andra djur, vilket är väldigt påfrestande då man alltid går runt med en klump i magen när hon är ute. Och hon låser upp dörrar, så att hålla henne inne är rätt svårt. Hon hänger sig på dörrhandtaget och sparkar med tassarna tills låset vrids om.

    Klart att jag ska få tycka att hon kan vara jobbig då!

  • SystraMi

    Jag älskar också mina katter, men jag kan också bli arg på dom. Nån gång har jag gjort ngt liknande om ts, när de flygit på varandra (eller när en av de stora katterna flög på en 8-veckors kattunge), det behöver inte vara synd om katten p.g.a. en engångsgrej.
    Däremot låter det inte som att katten trivs med nuvarande arrangemang, så om det inte finns möjlighet att ge katten fri tillgång till huset så kanske det bästa vore att hitta ett nytt hem som passar honom bättre.

  • Anonym

    TS, du skriver faktiskt...

    Ska alltid sitta vid dörren...
    Ska följa efter överallt...
    Sambon är irriterad på han varje dag...
    Känner att jag aldrig kommer älska den där katten mer......


    Det tyder inte på någon som tycker om sin katt, anser jag!

  • Anonym

    Klart man kan bli arg IBLAND, men du använder ord som alltid, aldrig, överallt och varje dag.

  • Agnes mamma

    Jag tycker verkligen jättesynd om den katten eller alla era katter. man ska väl ändå ha dem inne oxå lite va??!!
    För kattens bästa så hoppas jag oxå att den blir omplacerad för jag om jag hade varit katt så hade jag inte velat ha dig till matte. Du har ju inget tålamod och bara gnäller hela tiden.

    Det kan ju vara så att den kräver uppmärksamhet så att det är därför den följer efter överallt eller att den pajar en tårta t.ex.

    Vi har en katt som verkligen kräver uppmärksamhet. Och när han inte tycker att han får det tillräckligt så gör han saker som han inte får men det kan ju vara ett tecken på att han känner sig utanför och vill ha lite sällskap. Och självklart så får han det. Vi är noga med att ge han lite tid varje dag så att han inte känner sig glömd.

    Kanske ni oxå borde göra kanske?

  • Anonym (Orkar ej)
    Anonym skrev 2007-08-09 21:05:28 följande:
    TS, du skriver faktiskt...Ska alltid sitta vid dörren...Ska följa efter överallt...Sambon är irriterad på han varje dag...Känner att jag aldrig kommer älska den där katten mer...... Det tyder inte på någon som tycker om sin katt, anser jag!
    Nej men förlåt att jag är människa och deppad just nu och blir arg på min katt.

    Har sagt i vrede till min gubbe flera ggr att jag hatar han när vi bråkat eller så ska jag slänga ut han oxå då ?

    Klart man blir arg ibland och tappar humöre för en stund men de bruka ge sig. Nu var jag bara för lessen för allt.....
  • HelleGbg

    ts,det enda rätta är att se till att katten får ett bättre hm,för hos dej verkar den ju inte trivas,,,och det är inte så konstigt,,,,men nåt jag undrar är hur katten kan vilja gå med er på promenad??? stackars stackars katt!!!!!

  • Anonym (Orkar ej)
    Agnes mamma skrev 2007-08-09 21:07:00 följande:
    Jag tycker verkligen jättesynd om den katten eller alla era katter. man ska väl ändå ha dem inne oxå lite va??!!För kattens bästa så hoppas jag oxå att den blir omplacerad för jag om jag hade varit katt så hade jag inte velat ha dig till matte. Du har ju inget tålamod och bara gnäller hela tiden.Det kan ju vara så att den kräver uppmärksamhet så att det är därför den följer efter överallt eller att den pajar en tårta t.ex.Vi har en katt som verkligen kräver uppmärksamhet. Och när han inte tycker att han får det tillräckligt så gör han saker som han inte får men det kan ju vara ett tecken på att han känner sig utanför och vill ha lite sällskap. Och självklart så får han det. Vi är noga med att ge han lite tid varje dag så att han inte känner sig glömd.Kanske ni oxå borde göra kanske?
    Lite tid varje dag ?
    Vad sägs som timmar varje dag. I 4 år nu !
  • Anonym (Orkar ej)
    HelleGbg skrev 2007-08-09 21:09:14 följande:
    ts,det enda rätta är att se till att katten får ett bättre hm,för hos dej verkar den ju inte trivas,,,och det är inte så konstigt,,,,men nåt jag undrar är hur katten kan vilja gå med er på promenad??? stackars stackars katt!!!!!
    Ja du det märks du inte känner mig inger mer att tillägga....
  • SystraMi

    Varför kan/vill ni inte ha katterna inomhus?

Svar på tråden Jag hatar min katt !