• Angels

    Raser som INTE fäller??

    Har så dålig koll, men vilka hundraser finns det som inte fäller utan som man klipper istället? Alla raser, inte bara typ pudel.

  • Svar på tråden Raser som INTE fäller??
  • Angels

    Jag älskar pudlar, men min sambo håller inte med.

    Bichon Frisé har min morbror. Jättefin, men inte riktigt min typ av hund.

    Kinesisk nakenhund vore helt underbart, älskar dem, MEN sambon håller inte med.

    Puli är rätt häftiga. Ingen som vet hur de är i temperamentet och hur lättlärda de är, mm. Hur sköter man pälsen? Klipper??

  • Nattugglan72

    Ingen barbichon fäller - dvs kusinerna: Malteser, bichon havanais, coton de tuléar, bichon firsé, löwchen och bolognese. Om alla dessa raser kan du läsa mer om på: www.minihundar.se ;)

  • huju

    Vi har precis skaffat oss en lhasa apso. De fäller inte heller utan måste ha ganska mycket pälsvård om man inte håller de korta i pälsen vill säga.
    Shih tzu är också en sådan ras. De är ju besläktade. De fäller inte så att det ligger hår på möbler eller golv och kläder, utan det hår som lossnar det sitter i borsten...väldigt praktiskt eller hur?

    Bilder finns på vår vovve i bildgalleriet annars är det bara att söka på lhasa apso.

  • NeA 84

    som nån här ovan skrev coton de tuléar fäller inte. är en väldigt trevlig ras tycker jag


    vad kommer efter de här........
  • Black pearl
    elvinaOstefan skrev 2007-08-17 17:02:22 följande:
    i regel luktar alla hundar, det är naturligt. Vissa lukter iofs mer än andra. Vi hade dvärgpudlar under min uppväxt och dom luktar hund, oavsätt om dom var nybadade eller inte. Grannen har en toy pudel och den luktar något innerligt, och ändå badar hon den 1-2 gånger i veckan. Men hon själv känner inte av att den luktar. Trar att man som hundägare vänjer sig vid lukten, men vi som inte har någon känner av lukten bara av att stå någon meter ifrån. Ta det inte personligt nu, för det är ju en hund, och då luktar den hund. Men puffar har faktiskt inte den starka lukten, så vill man komma undan den så finns det andra alternativ. (:
    "Alla hundar luktar"....?
  • MissTag

    Kerry Blue Terrier, Soft coated wheaton terrier, Pudel i alla former.... Dessa raser klipps, fäller inget. Men kan framkalla allergier likväl.

  • Pirum

    Dvärgschnauzer.

    Iofs alla schnauzersorterna men dvärgen är min favorit.

  • magikatt

    West Highland White Terrier.(Westie)fäller inte.
    Jättesöt hund (bildbevis på min sida ) och en "stor hund i litet förmat".

  • Snufserufs

    Pudeln är en underbar allround-hund med ett oförtjänt dåligt rykte.
    Finns i fyra olika storlekar och flera färger!
    Vi har vår i vardgasfrisyr dvs några cm långt över hela kroppen och han varken luktar illa eller fäller hår.

  • Black pearl
    Snufserufs skrev 2007-08-18 08:06:38 följande:
    Pudeln är en underbar allround-hund med ett oförtjänt dåligt rykte.Finns i fyra olika storlekar och flera färger!Vi har vår i vardgasfrisyr dvs några cm långt över hela kroppen och han varken luktar illa eller fäller hår.
    Bra skrivet.Våran pudel har nu sk lammklippning.Också en form av vardagsfrisyr. Inte luktar hon illa heller
Svar på tråden Raser som INTE fäller??