AF hjälper ALLA som är arbetslösa.. spelar ingen roll vilken ålder man är i.
Och är du under 20 får du KPU, vilket gör att du får en praktikplats och sen ett bidrag från Försäkringskassan varje månad.. Vet inte helt hur mkt det är på, men runt 2000 tror jag det va..
Sen finns det Folkhögskola som du kan börja på, och kommunen är skyldiga att betala den formen av skola, betala din lunch där osv, fram till du är 20 år. Och där går du med dom som är i olika åldrar och går klart gymnasiet på två år.
Och varför i herrans namn skaffa både lån på bil OCH hus om man inte har råd med det?
För i hus kan allt hända, och då måste man ha lite pengar över varje månad om nåt skulle gå sönder lr nåt.
Hur skulle ni göra nu om kyl o frys gick sönder tex?
Och då det är mat för en till, så brukar det inte skilja såå mkt i mat, och huset skulle han ju köpa ändå, så det blir ju inte dyrare om du bor där, så jag förstår som inte skillnaden i pengar riktigt varje månad?
För om det är så att han verkligen har precis så det räcker till han, så låter det som jag skrev innan, väldigt dumt om nåt i huset kommer gå sönder osv..