• MildaMaränger

    Vita tråden del 8

    Varmt välkomna till vårt älskade Vita hem del 8. Vi diskuterar stilar såsom romantiskt, klassiskt, skärgårdsstil, manhattan/upper east, lantligt men vår röda tråd är VIT!
    ♥Vi älskar saker som ♥
    Linne, hjärtan, vitt, naturligt, betonghjärtan, hissgardiner, Lexington, Gantkuddar, loppisfynd, klassiska gummistövlar, att pyssla, Yankee candles "clean cotton", trämöbler, lapptäcken, äppelkaka, porslin, fågelkvitter, öppna spisar, olika vita nyanser, att måla om möbler, förvaring, att behålla bara det viktiga framme, tidningen Lantliv, att julpyssla, att påta i trädgården, Ralph Lauren-tapeter mm.
    ♥ ♥ ♥
    Tråden "vita hem" är skapad för att vi som älskar vitt, vitt och vitt!
    Vi gillar även sommarfina pasteller, tomterött och andra vackra nyanser att blanda ut det vita med!

    I denna tråd ska inga måsten finnas. Du är välkommen in när du vill, du ska kunna missa 20 sidor och ändå vara en i gänget, kunna slänga in en kommentar när du känner för det (och inte för att du måste) och själv göra ett inlägg när du så önskar. I tråden finns har vi alla ett gott hjärta, vill varandra väl, ingen är utstött. Får du inget/få inlägg så beror det inte på att du inte är omtyckt, helt enkel så hinns alla inlägg inte att svaras på.
    Glad sommar!!!!
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-04-28 21:02
    Bloggtråden www.familjeliv.se/Forum-5-87/m30502074.html
    Bildtråden www.familjeliv.se/Forum-11-241/m31136578.html
    Trädgård: www.familjeliv.se/Forum-5-150/m32239176.html
    Butik: www.familjeliv.se/Forum-5-87/m32239517.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-05-16 21:16
    Gemensamma bloggen för Vita hem och Shabby
    www.familjeliv.se/Forum-5-155/m32794492.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-05-28 20:09
    Vita hems Bebissnack! Tipsa om allt från BB till shopping...

    www.familjeliv.se/Forum-2-14/m33152200.html
  • Svar på tråden Vita tråden del 8
  • MildaMaränger

    Kajsa... jag såg nu att det var arbetsrummet..

  • mammastädservice

    Skulle behöva hjälp med att hitta fina (gärna med nåt romantiskt inslag) vita hissgardiner!!!
    Någon som vet nåt bra ställe där det finns eller kanske har tips på hur man syr egna?

    Tackar på förhand...


  • österlentösen

    Hejsan alla ni som är specialister på vitt!!!! Har kikat i denna tråd länge och fått en massa ideér!!! Skulle behöva er hjälp nu, jag skall måla om i sonens rum och skall naturligtvis ha det vitt. Eftersom vi bor i lägenhet så får vi färgen av hyrsvärden (inte illa!!), där vi skall välja färg har de Beckers färg. Jag vill ju inte att det skall vara vitt så att det "sticker" i ögonen om ni förstår vad jag menar utan vitt med en behaglig brytning. Hoppas ni förstår vad jag menar?!!! Vilken färg eller vilket "recept" på färg skall jag ta? Någon som har erfarenhet av Beckersfärg?

    Ursäkta att det blev så långt....

  • misak

    Hej!

    Idag har vi varit och köpt en skolbänk o en liten stol för ynka 350:- Sen blev det en tur till färgaffären o köpa tillbehör o färg. Vi besökte en loppis på vägen hem o hittade ett hörnskåp, som vi nog köper en dag. Vi var en sväng till en butik som heter Citron & Timjan och köpte en ny zinkkanna till uteplatsen.

    Det blir till att börja slipa imorgon (förra ägarna av skolbänken har målat den gul med röda blommor). Ikväll ska vi till svärmor o äta middag!

  • misak

    Tänkte ha ett snyggt o tåligt papper i bänken, var kan man hitta det?

  • Kajsa 77
    Vaniljdröm skrev 2008-06-22 10:28:45 följande:
    Godförmiddag kära vänner!Regnrusk här idag!Kajsa, det låter fint men klarar ni er verkligen utan skrivbordet?Anton, jag gillar det grå! Jag hade väntat med att måla om tills det blir slitet och skavt iaf.vaniljdrom.blogspot.com/
    Vi har ett skrivbord mellan hallen och vardagsrummet. Vi har laptops så vi behöver egentligen inget skrivbord. Vi har inte suttit där på flera månader, så då känns det som om det kan kvitta.

    Nu har jag varit och köpt en Hemnes-dagbädd. Satt ihop den och varit iväg igen och köpt madrasser till också. Trodde att vi hade 2 80 madrasser men de var visst 90. Så då blev det två nya. Kom på att jag måste tillbaka till ikea igen för att köpa ett överkast. Täntke ha ett vitt enkelt att bara lägga över madrasserna och sen lite fina kuddar. Det blir nog mest vitt och lite beige. Sen kan jag ju variera där precis som vanligt efter humör.
  • malins79
    misak skrev 2008-06-22 16:31:05 följande:
    Tänkte ha ett snyggt o tåligt papper i bänken, var kan man hitta det?
    Vet inte om det finns hyllpapper längre, men klipp till en bit vaxduk istället.
  • österlentösen
    österlentösen skrev 2008-06-22 15:39:37 följande:
    Hejsan alla ni som är specialister på vitt!!!! Har kikat i denna tråd länge och fått en massa ideér!!! Skulle behöva er hjälp nu, jag skall måla om i sonens rum och skall naturligtvis ha det vitt. Eftersom vi bor i lägenhet så får vi färgen av hyrsvärden (inte illa!!), där vi skall välja färg har de Beckers färg. Jag vill ju inte att det skall vara vitt så att det "sticker" i ögonen om ni förstår vad jag menar utan vitt med en behaglig brytning. Hoppas ni förstår vad jag menar?!!! Vilken färg eller vilket "recept" på färg skall jag ta? Någon som har erfarenhet av Beckersfärg?Ursäkta att det blev så långt....
    Hmmm, ingen som kan hjälpa mig?
  • Tjock kulan

    Hejsan tjejer
    Hoppas att ni haft en trevlig midsommar, själv har jag jobbat natt o känner mig lagom seg i skallen i dag

    Österlentösen; Kan tyvärr inte hjälpa har inte anv Beckers färger bara Fluggers råvita.

    Kajsa: Låter som om du har bra teman att välja på tycker precis som milda maränger, satsa på vitt överkast och billigare kuddar och plock i färg som du lätt kan byta ut efter tycke o smak. Vad fina stolarna blev i köket

Svar på tråden Vita tråden del 8