-
Ja, det kan man ju göra när Vincent blir större, men just nu känns det som att det skulle vara väldigt jobbigt att bära på Vincent ända upp dit, jag menar han är ju ganska tung med sina 6,5 kgFru T skrev 2008-07-19 16:54:58 följande:joo det är sant, lite kämpigt med vagnen kan det ju bli, sätt att flera brukar lämna vagnar nedanför berget.
-
Vincent är ett litet matvrak! Han har precis ätit upp en hel smakportion med gröt o sen direkt efter det 165 ml ersättning
Det är såå skönt att det funkar så bra med gröten 
-
Hur funkar en sån där mens kopp? Är lite sugen på att skaffa en sån.dinana skrev 2008-07-19 19:40:01 följande:aj ja det är ju jobbigt det där med mens. tyckte också det var jobbigt. men nu har jag skaffat en diva menskopp istället som man sätter in. läcker ingenting och så kan man bada utan problem. super! men mensvärken kommer man ju inte undan, men brukar man inte känna av när man badar ändå =) ett litet tips i alla fall -
Ok, kanske vore nåt för mig då. Vart köper man en sån?dinana skrev 2008-07-19 22:22:56 följande:Leos och Vincents mamma skrev 2008-07-19 19:56:00 följande: Det är som en gummikopp som man får in i slidan. Man drar ut den och tömmer den på blod. Kan ju vara lite jobbigt, men det räcker med 2-4 gånger om dagen (beror ju lite på hur mycket man blöder också). Själv så tycker jag att det funkar alldeles utmärkt. Har använt trosskydd ifall det skulle läcka ut något, men det har inte kommit ut något än så länge. Har haft menskoppen i ett halvår nu. Stortrivs! Slipper springa och köpa bindor och tamponger dessutom. Du kan läsa mer om koppen på hemsidan: www.menskopp.se/shop/Kostar inte så mycket heller med tanke på hur mycket pengar man pungar ut i vanliga fall på bindor och tamponger. Så jag tyckte det var den bästa lösningen. Sen går det ju alldeles utmärkt att bada med och det är ju bra när man är på semester och råkar pricka in mensveckan. -
Jippi!! Jag är såå glad. Sambon har nu gått med på att åka till ullared (han hatar egentligen shopping)! Bara vi får barnvakt så ska vi åka nu på semestern. Vincent kanske följer med för jag är lite hönsig av mig o vill inte ha barnvakt till honom en hel dag, han är ju så snäll o bara äter o sover i vagnen. Men vi får se.
-
Tack för erbjudandetMammatill4a skrev 2008-07-20 11:16:01 följande:Åhh vad kul, skynda att åka innan han ångrar sig, sj är ja med en hönsmamma som inte vill ha barnvakt en längre tid till mina barn, el de stor går ju, men alma har ja alltid velat haft med mig om man ska vara borta längre och de verkar inte släppa ännu även att hon blivit 2 år.. men men får se med nästa knodd om ni har svårt med barnv nångång ställer ja gärna upp i den mån ja orkar.. älskar barn och gillar att ta hand om andras lika mkt som mina egna..har alltid varit släktens barnvaktare de kunnat ringa vid akuta behov även innan ja fick barn och efter..
Men vi lär nog aldrig ha svårt med barnvakt, både min mamma o pappa o bror "slåss" om vem som ska få vara barnvakt
-
Idag har vi varit på busfabriken för första gången. Har aldrig blivit av att vi åkt dit.
Leo tyckte i alla fall att det var SUPERSKOJ! Jag o sambon oxå för den delen
Vi åkte massa olika rutckanor o klättrade omkring, vi turades om att leka med Leo medans den andre stod med Vincent. Vincent tyckte oxå att det var spännande att titta på allt folk en stund, sen somnade han 
-
Här hemma är det lugnt o skönt, barnen sover sen ett par timmar tillbaka.
Jag har bakat småfrallor så imorgon bitti blir det lyxfrukost med nybakat bröd, marmelad o smothies
-
Vi ska städa lite här hemma sen ska vi nog åka till Norrköping till min mamma o sova där inatt. Vi ska bland annat åka till babyland där o kolla lite.
Någon som vet nån bra massör som inte är superdyr o som eventuellt kan göra hembesök?
-
Jag har varit på thaimassage! Guud såå skönt det var o det behövdes för min dåliga kropp kan jag lova! Min underbara sambo överraskade mig o hade bokat tid dit i smyg, sen tog han barnen o gick ute under den timmen som jag var där.