• Lajkie

    Barnmorska

    Om man vill utbilda sig till barnmorska hur går man tillväga?
    Är det först undersköterska? Och sen?

  • Svar på tråden Barnmorska
  • Ulla1974
    Bamsemamman skrev 2008-10-19 09:57:13 följande:
    Men är inte t ex anestesissk en egen examen numera? Tror man måste lägga fram ett x-jobb där nu för att bli det. Eller har jag missuppfattat?
    Man får en specialistsjuksköterskeexamen inom specialområdet tex anestesi,operation,hälso och sjukvård för barn och ungdom,psykiatri,operation,onkologi,kirurgi,medicin,akutsjukvård.
    Långt ifrån alla specialistutbildningar kräver examensjobb om du med det menar 10p uppsats på c-d-nivå. Det är tal om D-uppsats men än så länge är det inte så.Själv har jag skrivit 2 5p utvecklingsarbete. Är själv barnsjuksköterska och distriktssköterska.
  • Ulla1974

    Barnmorska -är en ny legitimation
    Specialistsjuksköterska -en ny examen

    Vem som helst får inte kalla sig barnmorska,distriktssköterska,operationssjuksköterska det är skyddade yrkestitlar

  • JA77
    Ulla1974 skrev 2008-10-19 10:37:56 följande:
    Barnmorska -är en ny legitimation Specialistsjuksköterska -en ny examen Vem som helst får inte kalla sig barnmorska,distriktssköterska,operationssjuksköter ska det är skyddade yrkestitlar
    Det stämmer, ja!
  • Madame Nougat

    Vissa vubbar (ja gamalt uttryck som lever kvar) kräver en D-uppsats för att få ut din examen, alla gör det inte. Vissa har inte ens kravet att du ska ha skrivit C-uppsats för att få komma in.
    Men det verkar ändras fram och tillbaka. Ibland känns det som att dom tar bort kravet bara för att få sökande. Samtidigt känns det som att mkt väsentligt i utbildningen faller bort bara för att ganska mkt tid måste ägnas åt ett arbete på D-nivå. Tid man behöver för att hinna få tillräckligt mkt praktik tex. Vet kollegor som läser specialist inom ett område och dom är rejält arga på detta. Men är det inte på gång att specialistutbildningarna ska förlängas, har hört talas om 2 år. Hur lång blir då BM utbildningen? Jag ska in där jag med såsmåningom. Skriver D-uppsats på min nuvarande vubb så jag hoppas jag kan slippa det sen och ägna den tiden åt mer praktik istället.


    Ulla1974 skrev 2008-10-19 10:14:29 följande:
    Man får en specialistsjuksköterskeexamen inom specialområdet tex anestesi,operation,hälso och sjukvård för barn och ungdom,psykiatri,operation,onkologi,kirurgi,medici n,akutsjukvård.Långt ifrån alla specialistutbildningar kräver examensjobb om du med det menar 10p uppsats på c-d-nivå. Det är tal om D-uppsats men än så länge är det inte så.Själv har jag skrivit 2 5p utvecklingsarbete. Är själv barnsjuksköterska och distriktssköterska.
  • Nanna 55

    Bara ett tillägg i diskussionen: att ha arbetat som ssk i 1 år ger tyvärr ingen garanti för att komma in på bm- utb. Vi är 4 syrror som har arbetat ett tag på medicinskt BB och alla har sökt till bm- utb, vissa för femte gången nu till våren. Det är så förbenat tråkigt att inte komma in när man har kämpat i flera år, har erfarenhet av obstetriken, alla vi har t o m läst fristående kurser som ingår i bm- utb och ändå kommer vi inte in

    Det har gått så långt att vår chef har ringt till VHS för att ta reda på vad det är som händer eftersom det har blivit så svårt att komma in? Tydligen så har det blivit värre efter tv- programmet "Barnmorskorna" som visades på SVT, helfånigt!!!

    Det är lottning som gäller så har man tur i spel så...

  • Kira1982

    BM-ubildningen blev en väldigt populär efter att "Barmorskoorna" visats på SVT.

  • JA77

    Nanna 55 skrev 2008-10-19 17:57:40 följande:


    Bara ett tillägg i diskussionen: att ha arbetat som ssk i 1 år ger tyvärr ingen garanti för att komma in på bm- utb. Vi är 4 syrror som har arbetat ett tag på medicinskt BB och alla har sökt till bm- utb, vissa för femte gången nu till våren. Det är så förbenat tråkigt att inte komma in när man har kämpat i flera år, har erfarenhet av obstetriken, alla vi har t o m läst fristående kurser som ingår i bm- utb och ändå kommer vi inte in Det har gått så långt att vår chef har ringt till VHS för att ta reda på vad det är som händer eftersom det har blivit så svårt att komma in? Tydligen så har det blivit värre efter tv- programmet "Barnmorskorna" som visades på SVT, helfånigt!!! Det är lottning som gäller så har man tur i spel så...
    Jag vet, det är hopplöst! En kursare till mig har sökt anestesisjuksköterskeutbildningen ( = narkossköterska) varje termin i sex års tid. Fortfarande har hon inte kommit in. Hon jobbar på en uppvakningsavdelning, så den erfarenheten har heller ingen betydelse, alla har samma chans. Detta är samma diskussion beträffande om sjuksköterskor ska ha förtur till läkarutbildningen, om den skulle önskas.
  • Kira1982

    har en kompis som sökte anestesisjuksköterskeutbildningen direkt efter grundutbildningen och hon kom in med en gång. bara jobbat ett halvår innan.

  • Kira1982
    Kira1982 skrev 2008-10-19 20:19:09 följande:
    har en kompis som sökte anestesisjuksköterskeutbildningen direkt efter grundutbildningen och hon kom in med en gång. bara jobbat ett halvår innan.
    ska stå jobbat sommaren innan.
  • Madame Nougat

    För några år sedan, minns inte när, men när jag var ganska färs ssk...hmm säg mer än 5 år sen då, så gällde väl enbart arbetslivserfarenhet till vubbarna. För vi pratade om att oj va många år man måste jobbat.
    Nu är det väldig skillnad från skola till skola. Vissa har kvoter, dels arbetslivserfarenhet, dels hp. Andra lottar rätt upp och ner utan hänsyn till nåt. Varför inte ha tre kvoter baserat på hur många sökande? En för arbetslivserfarenhet i år, en för hp och en för färska syrror (säg krav på minst 1 års arbete). Förstår inte varför det inte är så...
    Jag kom in på BM utbildningen för ett år sedan. Så min chans är väl borta. Fick tacka ner pga olika orsaker. Men nästa gång jag söker har jag säkert minst 11 års erfarenhet, hp grundutbildningen + 1 vidreutbildning + 30 hp (minst) till. Men är det lotten som avgör så står jag mig ju slätt.

Svar på tråden Barnmorska