Inlägg från: Fröken Freda |Visa alla inlägg
  • Fröken Freda

    Tror du på medium?

    Svar på #66
    R Franklin skrev 2009-03-01 18:08:36 följande:
    Fröken Freda skrev 2009-03-01 14:01:12 följande: Varför? En förklaring eller motivering vore kanske på sin plats?
    Ja det är en rätt stor skillnad att jämföra någon som säger sig kunna bota sjukdomar enbart med handkraft med någon som kan känna på sig hurdan en person är eller hur denne agerar etc.
    ♥ Medial i väntan på plus ♥
  • Fröken Freda

    Det jag inte förstår med er skeptiker, det är varför ni alltid måste gå in och bete er som att er värld är den enda rätta bara därför att den går att bevisa. Om någon tror på medium så måste ni så fort ni ser en sån tråd komma med era besserwisser-inlägg istället för att låta folk ha en enskild tro om något som detta. Precis som att vi som tror på medium accepterar era åsikter så borde även ni acceptera våra och därmed låta det gå. Inse att alla inte vill tro på den vetenskapliga delen av vår värld utan de trovs kanske väldigt bra med att tro på det de tror på.

    Det är ju bara att inse, så länge ni inte kommer att få era bevis så kommer ni fortsätta. Ni kan inte ha mycket till liv då eftersom ni hela tiden måste bevisa saker och ting.
    Jag är själv glad att jag är så jordnära min tro och jag är jätteglad för det. Mår bra över det! Varför vill ni försöka ändra på sånt?


    ♥ Medial i väntan på plus ♥
  • Fröken Freda
    Radium skrev 2009-03-03 10:09:27 följande:
    Fröken Freda "Det är ju bara att inse, så länge ni inte kommer att få era bevis så kommer ni fortsätta." - Hittills har inte en enda person lyckas bevisa för allmänheten att hon/han kan prata med döda människor. Det är bevis. Men det som jag faktiskt tycker är mer intressant är varför människor låter sig luras och utnyttjas av "medium"?
    Utnyttjas? Så man utnyttjas bara för att man tror på medium? Hur går det till om man kanske faktiskt aldrig lagt ett ruttet öre på det tex? Det kallar inte jag att utnyttja någon iaf.
    ♥ Medial i väntan på plus ♥
  • Fröken Freda
    R Franklin skrev 2009-03-02 21:50:07 följande:
    Fröken Freda skrev 2009-03-02 20:35:44 följande: Rätta mig om jag har fel men att "prata" med andar är något annat än att "känna hurdan en person är eller agerar". Eller är ni plötligt inte mediala utan psykologer?
    Jag vet inte hur stora dina kunskaper är om tex spådomar men där handlar det om att få kontakt med den inre personen och inte med den yttre. Iaf för mig. På så vis kan ett medium förmedla mellan den medvetna personen och den undermedvetna personen.
    Men ja jag tror att människor på något vis kan få kontakt med andevärlden ja.
    ♥ Medial i väntan på plus ♥
  • Fröken Freda
    R Franklin skrev 2009-03-03 22:05:10 följande:
    Fröken Freda skrev 2009-03-03 17:32:08 följande: Om du påstår att det är en inre eller yttre person är ointressant. Frågan är vad du kan få fram för information och om den informationen går att uppbringa på naturlig väg eller inte.
    Inte alls ointressant om man ser till vilket ämne man talar om. Jag tar det svaret som att du inte riktigt vet hur det hela funkar.
    ♥ Medial i väntan på plus ♥
  • Fröken Freda
    Svar på #86
    Lägger in huvudfrågan i tråden då den verkar fallit bort.
    Tror du på medium? Ja,tror du på att medium kan se borttappade saker osv?

    Jag personligen tror inte alls överhuvudtaget på mediala förmågor.
    ♥ Medial i väntan på plus ♥
  • Fröken Freda

    Tillägg på föregående inlägg.
    Om du anser att det vi precis tagit upp är ointressant så har du ingen direkt födjupad kunskap i ämnet och då borde du faktiskt fundera över om du är rätt person att diskutera detta ämne om hur medialitet faktiskt fungerar.


    ♥ Medial i väntan på plus ♥
  • Fröken Freda
    R Franklin skrev 2009-03-04 20:00:29 följande:
    Fröken Freda skrev 2009-03-04 18:25:54 följande: Du tycker alltså inte att man först borde konstatera med säkerhet ATT det fungerar, innan man börjar spekulera i hur?!
    Jag antar att du viker av från mitt meddelande pga att du inte känner till hur tex en spådom kan fungera.
    Om man nu är så rädd för en spådom att man måste vara säker på att den kommer att ge det man hoppas så kanske man ska vänta och se vad som händer enligt min mening. Är man rädd för svaret bör man inte fråga. Det kan finnas en bister sanning.

    Och varför måste man veta med säkerhet att det funkar? En tro är inget man behöver ha bevis för. Du kanske har det behovet men andra kanske inte har det.

    Nä, sanningen att säga Franklin är att du och jag aldrig kommer att ha en gemensam åsikt om detta vilket du förmodligen vet. Så det är ingen idé att komma med moralpredikning i ämnet åt mig iaf. min tro är redan bestämd och den kan du inte ändra på. Bara jag kan ändra på den.
    ♥ Medial i väntan på plus ♥
  • Fröken Freda
    R Franklin skrev 2009-03-05 06:21:56 följande:
    Fröken Freda skrev 2009-03-04 23:09:32 följande: Därför att säljer man en tjänst man inte kan leverera så ägnar man sig åt bedrägeri!
    Och om man inte tar betalt för det då? Utan spår en person för att denne tycker att det är intressant och kul och man själv får ut något av det då? Är det bedrägeri enligt din menin då med?
    R Franklin skrev 2009-03-05 06:23:49 följande:
    Fröken Freda skrev 2009-03-04 23:09:32 följande: Bra då kan vi konstatera en gång för alla att det inte är skeptikerna som är de trångsynta eller hur? (Det tycks annars vara den generella men felaktiga uppfattningen)
    Tvärtom, jag har vidgat mitt sinne och kommit fram till att det är just denna tron som passar mig. Har kommit fram till att jag tror på något större än endast den vetenskapliga sidan och det är för mig inte att vara stängd.
    Radium skrev 2009-03-05 09:04:23 följande:
    Fröken Freda Med tanke på att du skriver att andra personer här inte förstår hur mediala personer verkar, så är det ju klädsamt om du själv kan förklara din förträffliga insikt och kunskap om energier, andevärlden och medium. Du får gärna svara på min fråga (inlägg 219) i denna tråden: www.familjeliv.se/Forum-5-164/m39660268.html Sedan kan du gärna förklara ingående (med tanke på din förträffliga kunskap som du besitter) i den här tråden hur din hjärna rent fysikaliskt kan få kontakt med en död persons "ande". Att bara förklara att det är en känsla, det räcker inte. Alla människor har känslor och tolkar dom på olika sätt som du vet. Sedan vill jag berömma dig för att du inte tar betalt för dina "tjänster" och inte låter dig utnyttjas av andra penningkåta medium. Respekt!
    Är Franklin andra då eller?
    En medial person kan känna av en annan persons inre kunskap som denne oftast inte är medveten om själv. Men det har jag redan skrivit så tycker inte att detta behöver förklaras mer. Det finns mängder av litteratur och kunskap om ämnet så ni kan söka sådan information istället.

    Angående din fråga i andra tråden så har du redan fått svar på den så jag tänke rinte sitta här och skriva om de svar du fått bara för att du envisas med det.

    Jag säger heller inte att jag besitter förträfflig kunskap i ämnet utan snarare att jag har förståelse för hur det funkar.

    Kan du svara på en sak. Varför får folk inte tro på medialitet och andevärlden utan att du ska ifrågasätta det? Vill gärna ha ett rakt svar på det för ärligt talat, varför stör det dig? Det påverkar er knappast bara för att någon tror på något annat än er? Eller har jag fel?
    ♥ Medial i väntan på plus ♥
  • Fröken Freda
    Radium skrev 2009-03-06 08:29:24 följande:
    Fröken Freda "Kan du svara på en sak. Varför får folk inte tro på medialitet och andevärlden utan att du ska ifrågasätta det? Vill gärna ha ett rakt svar på det för ärligt talat, varför stör det dig? " - Det som stör mig mest är att personer som tror på andevärlden, vidskepelse, magi, spådomar etc. skadar andra människor. Vi kan ta några exempel. I Afrika finns det många män som är helt övertygade om att de kan bli botade från HIV/AIDS om de har sex med en oskuld. Våldtäkter på unga flickor är ett hemskt problem. I Indien ute på landsbygden dödar man änkor, för att de ska vara med sina döda män på "andra sidan". Trots lagförbud förtsätter det. Det finns otaliga exempel i världen på konstigheter som människor håller på med som är ett hot mot andra människor. Det hade givetvis varit frid och fröjd om vi sluppit alla människooffer och alla pysslat med sin andevärld ifred, men så fungerar det inte. I Sverige har vi lyckligtvis kommit längre i vår kunskap om hur världen ser ut, men vidskepelse och andevärlden finns kvar och existerar på ett annat sätt. Vi dödar inte människor i offerritualer , istället utnyttjas människor, både själsligen och ekonomiskt av människor som påstår sig kunna bota, hjälpa via andevärlden, magier och "energier" som inte existerar. Det här är en mångmiljardindustri i västvärlden som tyvärr växer sig starkare eftersom människor är lättlurade och enkla att manipulera. Ju mindre kunskap, desto enklare att lura av pengar. En fråga. Finns det någon skillnad mellan dom som tror att oskulder kan bota HIV och dom som tror att de kan bota cancer med kristaller eller dom som tror sig kunna "prata" med döda(spöken) eller dom som tror sig kunna sia i framtiden genom att analysera inälvorna på getter? (i Afrika spår man i inälvor istället för tarotkort) Mitt svar är nej. Vad tycker du?
    Det du skriver om är så långt ifårn min tanke om medialitet som det någonsin kan komma och i min värld så går det inte att jämföra medialitet med det du skriver då mediala i sverige, i den utsträckning jag känner till, inte slår i folk att man kan bota cancer och andra sjukdomar med andekraft etc etc så tycker inte det är rätt att jämföra sådana här saker.

    Jag tycker för övrigt att det du skrivit om är helt fruktanvärt och det har inte den minsta likhet med min tro iallafall. Som sagt, fruktansvärt! Och helt fel att jämföra oss som tror på mediala förmågor med dessa som du nämner.

    Om man skadar någon med sin medialitet så är det inte medialitet man sysslar med.
    ♥ Medial i väntan på plus ♥
Svar på tråden Tror du på medium?