• Schnooglewookiemush

    Irriterande, unga föräldrar.

    Är jag den enda unga föräldern som faktiskt blir smått irriterad på många andra unga föräldrar?

    Hur många gånger kliver man inte in på en 16-årings sida, full med skryt om att hon ska bli UNG mamma?
    "Mamma är ingen ålder!!!!", gud vad jag hatar det uttrycket.

    Jag har svårt att förstå varför man är stolt över att man blivit med barn när man är ung, vad är det att vara stolt över?
    Nu menar jag inte att det är något fel med att vara en ung mamma, jag ses själv som en ung mamma.
    Men just det här med att vara stolt, varför?
    Jag är en stolt mamma, men inte tusan är det för att jag är ung. Jag är inte mer speciell än någon annan förälder.
    Orka starta en massa trådar om att det är så synd om mig för att alla tittar snett på mig när jag går med en barnvagn. Btw, ingen har någonsin gjort det.
    Alla mammor som är så otroligt stolta över sin unga ålder verkar ha väldigt dåliga erfarenheter av äldre föräldrar.
    ... Och det här med att det är bättre att vara en ung mamma (16 år) än att vara en gammal mamma (35 år), vad menas med det?
    Man är väl för tusan inte gammal om man är över 30! Varför skulle det vara bättre att inte ens ha gymnasieutbildning jämfört med att ha jobb (vilket många äldre har)?

    *väntar på påhopp*


  • Svar på tråden Irriterande, unga föräldrar.
  • Mieria

    Jag tänker faktiskt gå så långt som att säga att om man inte förstår denna tråden så är man helt enkelt inte en lämplig mamma. Det är min personliga åsikt och jag får stå för den. Jag tycker att det är fruktansvärt obehagligt att föreställa mig att människor som förvränger verkligheten på det vis som förekommer här ska få hantera och uppfostra barn.

  • Mieria
    skuttskutt81 skrev 2009-05-19 18:02:39 följande:
    Att man anser sig vara mogen nog att ta ett beslut som förändrar hela ens liv, så tidigt, att våga vara en ung mamma, för fördomarna är många! Man kan vara stolt över att man, trots sin ringa ålder vågar bli mamma. Det kan man väll vara stolt över.
    Absolut! Man är alltså stolt över de val man gjort och att man sedan klarat av att leva upp till sina mål. Inte över att man blev gravid som ung.
  • mosterYster

    Jag sitter här och skrattar så mycket nu. Jag är trångsynt nog att inte förstå hur man INTE kan förstå frågeställningen i ts.

    Hängde ni med på den dubbla negationen?

    *fortsätter att gapskratta*

  • Schnooglewookiemush
    mosterYster skrev 2009-05-19 18:12:16 följande:
    Jag sitter här och skrattar så mycket nu. Jag är trångsynt nog att inte förstå hur man INTE kan förstå frågeställningen i ts. Hängde ni med på den dubbla negationen? *fortsätter att gapskratta*
    Jag hängde allt med *stolt*
  • morriis

    Fick själv barn när jag var 16, men kan hålla på att falla baklänges av allt snacket om "gamla föräldrar", stolt ung mamma hm ja själv är jag en stolt mamma, att jag är ung har ingenting med saken att göra. Det känns mer som att de unga försöker hävda sig och känner att de måste bevisa någonting


    !!****Helt Fucking Unbelievable Alltså****!!
  • mosterYster
    AtroCious skrev 2009-05-19 18:12:55 följande:
    Jag hängde allt med *stolt*


    *skrattar fortfarande*
  • skuttskutt81
    morriis skrev 2009-05-19 18:13:09 följande:
    Fick själv barn när jag var 16, men kan hålla på att falla baklänges av allt snacket om "gamla föräldrar", stolt ung mamma hm ja själv är jag en stolt mamma, att jag är ung har ingenting med saken att göra. Det känns mer som att de unga försöker hävda sig och känner att de måste bevisa någonting
    Men det måste dem ju, på något sett.
    För många går ju på som om dem inte fattar någonting.
    Jag vet det, därför att jag blev behandlad så!
    Man måste visa att man duger som förälder, fast att man råkar
    vara ung. Nu hade jag allt klart, jag hade en pappa, ett fast jobb,
    lägenhet o allt, men det är ju svårt för andra att tro, eftersom de flesta trodde jag var 15.
    Men jag har vänner som inte hade något av det där närdem blev förälder,
    och som har tagit hand om sitt barn alldeles på egen hand trots att dem bott hemma. Och som inte har fått mer hjälp bara för att dem bara varit barn själva, när dem fick barn. OCh då kan man väll vara stolt, att man klarar av att vara förälder, fast att man är så ung. Jag fattar vad ni menar att det inte är åldern man ska vara stolt över, men man kan vara stolt över vad man kan pristera när man är så ung!
    Att man faktiskt klarar föräldrarollen på egen hand, och då spelar det väll ingen roll att man stoltserar med det?
  • morriis
    skuttskutt81 skrev 2009-05-19 18:23:16 följande:
    Men det måste dem ju, på något sett. För många går ju på som om dem inte fattar någonting. Jag vet det, därför att jag blev behandlad så! Man måste visa att man duger som förälder, fast att man råkar vara ung. Nu hade jag allt klart, jag hade en pappa, ett fast jobb, lägenhet o allt, men det är ju svårt för andra att tro, eftersom de flesta trodde jag var 15. Men jag har vänner som inte hade något av det där närdem blev förälder, och som har tagit hand om sitt barn alldeles på egen hand trots att dem bott hemma. Och som inte har fått mer hjälp bara för att dem bara varit barn själva, när dem fick barn. OCh då kan man väll vara stolt, att man klarar av att vara förälder, fast att man är så ung. Jag fattar vad ni menar att det inte är åldern man ska vara stolt över, men man kan vara stolt över vad man kan pristera när man är så ung! Att man faktiskt klarar föräldrarollen på egen hand, och då spelar det väll ingen roll att man stoltserar med det?
    Varför måste dom det? Klart som fanken man kan vara stolt. Men att så fort ngn säger ngt eller frågar om ålder etc att då vända taggarna utåt och börja prata om "äldre mammor" och sen dra till med meningen "men jag är iaf en stolt ung mamma". Alla mammor är väl stolta?
    Nej faktiskt så ser inte jag så stor skillnad på att vara 16 och hantera mammarollen eller om man är 30! Det är en första gång för alla. Man får ta ansvaret som krävs, och om man då har "satt sig i sitsen" att stå utan saker och ekonomi etc så får man ju faktiskt skylla sig själv en del, helt och hållet egentligen. För alla har ett val.
    Ja visst det är bra kämpat att ta sig igenom en jobbig tid. Men allt det här ung mamma snacket verkar vara en trend..
    !!****Helt Fucking Unbelievable Alltså****!!
  • morriis

    Även om man är ung när man blir mamma så är det inget annorlunda än när man är äldre och blir mamma. Det är samma anvar och samma sak.


    !!****Helt Fucking Unbelievable Alltså****!!
Svar på tråden Irriterande, unga föräldrar.