Inlägg från: Anton2005 |Visa alla inlägg
  • Anton2005

    Vitt lantliv - del 3

    LinaoMatilda skrev 2009-07-15 19:28:39 följande:
    Hej och hå på er!Hinner inte alls läsa ikapp för jag håller på och packar väskan! Imorgon bär det av till Sverige. Jag ska träffa vänner och shoppa och ha såå kul! (märks det att jag typ aldrig åker någonstans?)
    Härligt!!! Hoppas ni får en toppenresa. Har du tänkt shoppa massor el?
  • Anton2005

    Åh va jag känner mig stressad, får inget gjort här hemma längre. Har försökt att baka här hemma idag men det går ju bara sådär.
    Treåringen hjälper till ganska bra en stund men vände ryggen till 1-åringen en sek och hittade honom sen uppe på ett bord.
    Skulle göra maränger och skulle precis knäcka sista ägget och dela på vita och gula, då skriker Algot till se hela ägget med gula o allt for ner bland äggvitorna. Så idag åt vi äggröra till lunch, till båda barnens förtjusning. Nu försker jag och sambon städa lite här inför kalaset i morgon.

    Mitt i allt kaos han jag iaf göra ett blocket fynd idag. Jag är så glad, ett jätte fint skåp som fanns här i stan, prutade även lite så jag fick det för 500:- ska visa bilder i bloggen när vi hämtat det.

    Hinner inte läsa tillbaks just nu men såg att ni pratade trappor o det måste jag nog ta mig en titt på sen eftersom vi även måste måla våran, framöver.


  • Anton2005
    Villa Nordåker skrev 2009-07-18 06:27:51 följande:
    Känner igen mig, vet inte hur många gånger när man håller på med något så blir det avbrutet för att barnen håller på, kan vara allt från att slå sig till att slå varandra så man måste avbryta.Hoppas ni får ett trevligt kalas idag.Vad kul med Blocketfynd!Hur höga är era panel i hallen resp trappan? Vad har ni för takhöjd. Du har inte lust att fota en liten bild åt mig där trappan börjar så att man ser både vägg och trappanelen (om det är möjligt)
    Absolut att jag kan fota. Ska försöka fixa det i kväll eller i morgon så du får se bilder :)

    Idag har jag gjort en lång lista till sambon med allt han ska fixa innan gästerna kommer. Då slipper han säga att jag tjatar, bara att göra allt på listan :)

    Sista färglagret på Algots skolbänk har precis torkat så nu ska den bäras upp i hans rum, äntligen. Har så mycket jag vill blogga om o så lite tid...men bilder kommer på allt jag vill visa :)
    Det är nog föresten tur att man har lite tidspress på sig ibland annars skulle säkert ingenting här hemma bli riktigt klart
  • Anton2005
    mwe skrev 2009-07-17 23:51:14 följande:
    Anton: Kul med fynd! Tror jag vet vilket skåp du menar och det blir nog super i vitt...
    Skåpet/skänken/byrån, vet inte riktigt vad jag ska kalla det är lite likt det du nyligen visade i bloggen. Nu är det i en ganska fin grå färg men tyvärr håller färgen på att lossna så jag måste måla det...o då blir det såklart vitt :)
    Ari Gold skrev 2009-07-18 18:24:47 följande:
    Ja absolut! Vi har letat bland auktions-annonserna ett tag för jag vill helst inte åka på stadsauktion eller de stora auktionsfirmornas auktioner. Då finns det ofta professionella antikhandlare med koll som köper upp allt värdefullt = minimal fyndchans!Mitt bästa fynd var ett stort fiskformat  fat från sent 50-tal (Taisto kaasinen för Upsala Ekeby) som låg i en fyndlåda med blandade köksgrejjor som jag budade in för 80 kronor.Underbart cool design och kan nog vara värt en del, även om jag själv inte samlar på 50-talsantikt.Jag köpte också en lite dyrare fyndlåda för 200 kronor  som innehöll en vacker vas med gröna löv (Anna-Lisa Thomson för Ekeby, 1940-tal) som jag också tror kan ha ett visst värde. Det var också med en gigantisk höganäs-skål, en fin liten syltkruka från Upsala Ekeby /Gefle och en vacker porslinstallrik från Gustavsberg. Men det jag var ute efter för egen del i den lådan var faktisk en märkeslös kruka som jag ville ha till mitt kök. Ska även behålla syltkrukan men ej det andra.Min 5-åring fick själv buda in en låda och han valde en stor banankartong full med diverse krimskrams och skräp. Vi gjorde detta precis i bärjan av auktionen så att han hade något att pyssla med sedan.  Men även i dne fnans fakltiskt ett litet fynd, en kruka med allmoge-dekor från Nittsjö som åtmiinstone borde kunna ge lådans pris tillbaka (han gav 30 kr för den).Des tråkigaste var att vi inte vann auktionen på en lirne järnkamin jag ville ha till sovrummet vi renoverar. Dne skulle verkligen passa där. Den gick för 950 och jag ville inte bjuda högt utan att veta hur den skulle passa måttmässigt. Kanske bättre att köpa på annons.
    Åh så skoj det lät med auktion o alla fynd. Bra idé att ropa in en låda till sonen först så han hade nå´t att pyssla med.
  • Anton2005
    Videli skrev 2009-07-18 09:33:47 följande:
    Godmorgon,Lycka till idag Anton!Här är det superfint väder idag. Hade hoppats på lite regn så man får nått gjort. men ska i alla fall göra klart hallen idag. Ska iväg och köpa lite lister.Ska även ringa Laura Ashley i Sthlm och se om dom håller samma priser på tapeterna som i England, vilket inte är troligt
    tack...kalaset blev lyckat o han fick fina saker. Tack för kommentaren i bloggen
  • Anton2005

    Villa Nordåker-
    Nu har jag mätt våran panel. I trappen är den 85 cm hög och i hallen 117 cm
    Här finns bilder om du vill se http://inredningsdrommar.blogspot.com/search/label/Hall
    Höjden tycker jag är alldeles lagom men jag vill måla den vit någon gång framöver när det finns tid och ork


    13 år emellan skrev 2009-07-19 23:02:22 följande:
    Bilder på min nymålade trappa bla...livetrunt35.blogspot.com/
    Så duktig du har varit, resultatet blev toppen
Svar på tråden Vitt lantliv - del 3