Hela studiebidraget?
Hur skall jag göra med min 16,5 åriga son.
Han ringde mig idag och mer eller mindre krävde hela studiebidraget(går 1a året på gymnasiet)
Alla hans kompisar får det sade han.
Jag tycker så här, att visst jag skulle kunna ge det till honom men....vad kommer det gå till,mopeddelar och bensin och sedan kommer jag få stoppa till en del pengar till dyra kläder som han promt vill köpa för han gjort slut på pengarna på skräp.
Han bor växelvis hos pappan och mig och trivs jättebra,har bott så i 15 år.
Hans pappa har egen firma och har erbjudit *jobb*men han är lat och tycker det är jobbigt då han får jobba i 3 timmar och ändå få 200:- i näven.
Det skulle se ut om vi vuxna såg det så ,att jag går och jobbar i 2 dagar så kammar jag hem hela månadslönen.så funkar det ju inte i riktiga livet.
Hur tänker tonåringar idag?
Jag tjatar ständigt på att han skall ta ner disk och tvätt och bara hålla ordning på sitt rum som ser ut som ett slagfält ofta.
Det är väl ändå det minsta som man sonm förälder kan kräva*ordning på rummet*
Visst kan han väl plocka ur diskmaskinen om man ber honom,men det jag tycker någon gång, är att han kan komma och fråga om han kan hjälpa till med något men han sitter bara vid sin dator på rummet och begär pengar och åter pengar och då tröttnar jag och blir vrång som nu när jag inte vet hur jag skall göra med hela bidraget till honom.
Någon som har tips eller sitter i samma skepp.
//Lotta