• Rosenbarn

    Phil & Ted syskonvagn del 15

    Välkommen till 15:e Phil and Ted´s tråden!

    Text kopierad från Missy Cat Phil and ted tråd nr 14

    OBS OBS OBS! Läs denna FAQ innan du ställer din fråga OBS OBS OBS!
    www.familjeliv.se/Forum-3-141/m38661776.html

    Hur funkar Phil and Ted´s?

    När man ska ha en nyfödd/baby och ett större barn i vagnen fäller man ner ryggstödet på huvudsätet i fullt liggläge vilket skapar ?babypositionen? där man ställer liften eller lägger babyn. Man lyfter i och ur babyn från baksidan av vagnen, där det är öppet mellan handtag och sufflett. Med vagnen får man ett genomskinlig plaststycke som man fäster med kardborre och kan fälla ner/för öppningen som skydd.

    Då man har en baby och ett större barn i vagnen sätter man fast syskonsitsen/extrasätet framtill på vagnen så att det äldre barnet sitter ovanför den liggande babyn.När babyn blir stor nog att sitta tar man bort syskonsitsen, fäller upp ryggstödet på huvudsitsen och placerar syskonsitsen baktill. I de flesta fall placeras det äldre syskonet fram och det yngre bak men det varierar lite efter tycke och smak. Det viktiga är att placera det tyngre barnet fram och det lättare bak så att vagnen inte blir baktung.

    Gamla tråden: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m40914001.html

    Kortfattad beskrivning om vad som skiljer de olika modellerna åt:

    E3: /classic: (rätt lika) standard modell skulle jag säga

    Sport: Vinkelbart styre, viloläge på syskonsittsen, liten designskillnad.

    Dash: Vinklebart styre, steglöst reglerbart liggläge på huvudsittsen, viloläge på sykonsitts, ombonade uttagbara dynor, broms i styret, fotstöd i tyg men med "plastbricka" ditsatt

    Vibe: Vinkelbart styre, plastfotstöd, steglöst reglerbart liggläge i huvudsittsen, viloläge på syskonsittsen, ombonade uttagbara dynor, broms i styret, 2 cm bredare (64cm bred) lite rymligare

    Demofilm av en sport V1




    Bild och text jämförelse mellan de snarlika modellerna Sport V2 och första modellen av Dash familjen-axelsson.blogspot.com/2009/02/sport-...

    Lägg ut era bilder på vagnen, tillbehör och tips och trix

    BILDTRÅD 1: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m36968524.html

    BILDTRÅD 2: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m40276206.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-04-29 00:47
    BILDTRÅD 3: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m43496899.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-07-28 21:32
    Senaste tråden Nr 14 www.familjeliv.se/Forum-3-141/m43496646.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-08-04 06:40
    BILDTRÅD 3 www.familjeliv.se/Forum-3-141/m46088932.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-08-04 06:41
    BILDTRÅD 3 www.familjeliv.se/Forum-3-141/m46088932.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2009-10-26 11:51
    Mönster till dynor

    www.familjeliv.se/Hem/varmlandsfrun/galleri.php

  • Svar på tråden Phil & Ted syskonvagn del 15
  • MissLillan

    Hade du liften i från början då eller hade du ingen alls?


    norgesessan skrev 2009-10-20 21:19:09 följande:
    Miss lillan, lade in henne manuellt...en hand under rumpan och en (+ armen) på ryggen och med armern under nacken och huvudet. Jag är högerhänd, jag hade vänsterhanden under rumpan. Puttade in henne med högerhanden. Gick hur smidigt som hälst.
  • MissLillan
    babyfia skrev 2009-10-20 21:25:02 följande:
    Nu har jag ju inte min bebis än, men är det jobbigt att ta ut mjukliften och ta upp/lägga ner henne i den först? Trodde det skulle vara smidigt....
    Jag har kanske inte kommit på snitsen än. Har bara använt den 2 gånger än med båda.=)
  • MissLillan

    Tack för svaret!


    iAnnaMaria skrev 2009-10-20 21:30:02 följande:
    Jag har min misting i liften. Skjuter in liften med honom i innan stora sätter sig i sätet ovanpå. Då är det hur lätt som helst!
  • Sara E
    MissLillan skrev 2009-10-20 20:47:07 följande:
    Har nu invigt min sport med 2 barn. En liggandes och en sittandes i syskonsitsen fram. Tycker att det är otroligt meckigt att få ner lillbebisen i liggläget där bak. Har en coccon. Hur gör ni andra det smidigast?Sara E: Hur har du fäst Acta Graco solskyddet på syskonsätet?Tack för svaret babyfia!
    Jag har tagit resårband och knytit fast längst ner (där man fäster sitsen) Sen är det bara att ta rätt längd och fästa i knapparna som sitter i sufletten.
    ♥Oscar 11/2-07♥William 22/11-08♥
  • kalmar brud

    Upplever ni som har barn i åldrarna 1½ och 3½ år att dom är stora för huvudsitsen respektive syskonsitsen?

  • Hnosse

    MissLillan: Man får in snittsen efter ett tag, Mitt bästa tips är som någon sa innan att lägga bebisen först!

    Är det någon som har sytt en reseväska till sporten? Tänkte se om jag kunde knåpa ihop nått till nästa vecka när vi åker bort... men det är ju onödigt att uppfinna hjulet om det redan finns!

  • passau

    eftersom vår lilla är född i Maj, så klippte jag till en skumgummibit som var som en mjuklift och klädde med tyg, tyckte det var för varmt på sommaren med lift... kanske inte akutellt just nu men någon kanske är gravid och ska ha den i sommar :-P

  • noorah

    Jag har hört att många inte använder lift ens utan kör med åkpåse och filtar för att få bättre utrymme så det ska jag testa när min bebis kommer..
    Många åkpåsar har ju hål för fempunktsbältet som passar utmärkt..

  • Sara E

    Nu planerar vi inte fler barn på några år, så en syskonvagn då är nog inte aktuellt när väl den tiden kommer...
    Men om jag ska säga såhär med facit i hand så skulle jag välja mjuklift. Spec. nu när det finns en större!
    Tyckte det var väldigt jobbigt och få i och ur honom utan lift. Fick ta bort syskonsitsen varje gång för att få in honom, och det var ingen hit.

    Smaken är ju olika, men jag skulle helt klart välja lift. 


    ♥Oscar 11/2-07♥William 22/11-08♥
Svar på tråden Phil & Ted syskonvagn del 15