Inlägg från: Mamma Kråkan |Visa alla inlägg
  • Mamma Kråkan

    Vi som shoppar danska barnkläder del 15

    RååSa BuBBlan skrev 2009-10-15 18:59:22 följande:
    Å va tråkigt Jag sålde ett halvt kilo strumpor för 5 spänn på köpnu på T igår jag   Får se om hon betalar
    haha det får jag hoppas *fnissar* lyxfällan nästa annars.

     Idag var jag med inne på kappahl och fyndade molo kopian, velour kjolen dock den lila TACK SMILLAMILLA den var verkligen super fin. Försökte muta på Nelly den rosa velour kläningen med men fick tvär nej. Igår vill hon köpa en star wars tröja med joda på inne på hm, tror min dotter blivit tokig{#lang_emotions_dreamer}
  • Mamma Kråkan
    lillronya skrev 2009-10-15 18:59:31 följande:
    Å vad trist!Jag har en som inte betalt och auktionen gick ut den 27de. Tråkigt!
    super trist....ibland undrar jag varför det ska ta sån j**** tid för folk jag betalar alltid inom 3 dagar oftast samma dag. Man budar ju inte om man inte har pengar. Och dessa människor som ber om att få betala den 20 eller 25 då dom har vunnit aktionen redan, då har man inget val liksom har dom inte pengar så får man vackert vänta ändå eller lägga ut igen och ändå vänta näää ibland är T bara skit.
  • Mamma Kråkan

    Hur hade ni gjort...? jag har en köpare som vill betala sin aktion 12 dagar efter hon vunnit och undrar om jag kan vänta så länge. Känns lite väl länge eller?

  • Mamma Kråkan
    RååSa BuBBlan skrev 2009-10-15 19:03:59 följande:
      Ja hon har inte betalt hittils iallafall  Kanske skulle satt 2 spänn istället Å Joda e väl gulli
    haha kanske kanske{#lang_emotions_wink} haha nää joda är läääskig *rysser*
  • Mamma Kråkan
    RååSa BuBBlan skrev 2009-10-15 19:14:05 följande:
    Jag hade väntat om det fungerade rent praktiskt Om jag inte behövde pengarna på stört tex...
    Okej, kände mig bara lite irriterad. Tycker man mejlar innan man vunnit inte nu då jag skickar påminnelse.
  • Mamma Kråkan

    Så nu fick Nelly en lurv till och lillebror en älgsuit & en småfolks grodor tröja{#lang_emotions_laughing}

    Varför varför finns det inga fina pojklurvar denna säsongen?? Den bruna & den ljusblå är jätte fina men resten fastnar verkligen inte hos mig och lilleman måste ha en lurv till annars får det bli någon annan tjock fleece{#lang_emotions_undecided}

  • Mamma Kråkan
    RååSa BuBBlan skrev 2009-10-15 20:27:38 följande:
    Poison då?   Den e jag sugen på!!
    *ryser till* Och ingen fina småfolks jackor hittar jag heller *surar* stackar lilleman
  • Mamma Kråkan

    GRATTIS INCOMINUCADO {#lang_emotions_heart}

    Blev det en lillebror ?

    Godmorogon alla

  • Mamma Kråkan
    RååSa BuBBlan skrev 2009-10-16 08:12:33 följande:
    Jag och gubben drar verkligen inte jämt just nu För TVÅ dagar sen blev det ju så att vi måste bo kvar och IGÅR kväll kom det..." kanske dags för Ida att börja på dagis nu, kanske du ska skaffa ett jobb, dags att släppa taget " Jag blir så vansinningt irriterad!! Han tror dagis är enbart kul!! Han fattar inte att hon kommer vara mycket sjuk, att hon kanske inte alls kommer trivas då hon inte gillar röriga miljöer, att allt kommer att ändras runt henne.. Å så förbaskat bråttom är det åxå, det har gått TVÅ dagar sen bo-kvar faktum!!! Jag frågade HUR MÅNGA vård av sjukt barn kommer du ta ut?  Å den biten hade han ju inte tänkt på såg man, "det blir väl mest du som kommer ta det men visst tar jag nån åxå" får jag till svar... Yeah right!! Han kommer aldrig kunna eller hinna utan det kommer bli jag som tacksamt får ta det...Sen kan jag ju inte ta tidiga mornar eller sena eftermiddagar på ett arbete då han reser jämt.. Inte långt bort heller då vi bara har en bil...Jag är så vansinnigt irriterad på karln just nu alltså
    Förstår dig precis min sambo är lika "korkad" där med. Här hemma är det jag som sköter allt & det är självklart tycker jag då jag gått hemma. Att jobba är lika krånligt här med eftersom han aldrig kommer kunna hämta eller lämna pga sina arbetstider inte heller ta vab för barnen. Han förstår liksom inte heller att den dagen jag börjar jobba ska det delas lika på ALLT annat *suckar* Nu har jag börjat plugga och dessutom har jag båda hemma. Och han har blivit utnämd till att laga mat & diska VARJE dag vi får se hur länge det funkar. Men det är svårt och få ihopa allt annars. Stå på dig tycker jag. Viggo ska vara hemma tills han är 4 och Nelly vet vi inte ens om hon kommer få plats på dagis så det är lönt innan skolan. Min sambo har svårt och förstår varför jag vill vara hemma & tror med det handlar om att släppa taget.
    För mig handlar det dock om att jag själv var hemma då jag var liten och minnns hur mysigt vi haft det. Jag vill kunna ge mina barn den tryggheten & tror verkligen starkt på att den tiden man spenderar med dom som små är den som lägger grunden för dom som personer.
     Berätta för din gubbe vad det är han måste börja dela på om du börjar jobba nu, dvs gör en lååååång lista på allt som du gör nu som han säkert precis som min sambo tror att det är den magiska städtanten & fixarlisan som gör {#lang_emotions_throwup}
  • Mamma Kråkan
    RååSa BuBBlan skrev 2009-10-16 08:35:45 följande:
    Jag tycker åxå det är självklart att jag sköter allt när jag är hemma.. Det är ju liksom den fördelningen vi har och allt har flutit på bra runt det praktiska de senaste åren.. Att han inte orkar om han jobbat som ett djur en vecka i sträck det förstår jag till fullo och jag sköter det utan tjafs.. För skötas ska det ju!Ska fasiken skriva en sån där lista så han ser VAD han ska göra dagligen när jag börjar jobba!! Jag tänker inte jobba ihjäl mig på två platser och han kommer hem och har allt serverat!! *VÄGRAR*Det lustiga i allt är att HAN var hemma till han var 6 år som liten då han va väldigt lugn och stillsam, han trivdes liksom att vara med mamma och baka o greja på dagarna, han och Ida är väldigt lika som personer!Jag personligen tror INTE Ida kommer tycka dagis är underbart skoj! Jag tror och är rädd för att hela hennes personlighet kommer förändras.. Hon är en enormt lugn och snäll liten tös, skrattar jämt, nästan aldrig ledsen eller arg, sover bra, äter bra, en helt underbar liten person som bara är nöjd med allt... Å jag begriper inte varför han vill förändra det...
    Nä det tycker jag verkligen inte att du ska göra. Min sambo mamma är ju dagisfröken och därför tycker hon jag nästintill är psycko som inte ska ha barnen på dagis från 1 års ålder. Och det har väl kärringen bankat in i huvudet på min sambo med.
    Saken är att din gubbe säkert inte alls har koll på allt som måste göras. Om Ida trivs  & ni får det att gå runt så förstår jag inte alls hans stress. Personligen tyckerjag dagis är ett alternativ om man inte har ett annat val. Vill man vara hemma med sitt barn tycker jag att det är det bästa alternativet. Men folk har verkligen helt galet svårt att förstå det.
    Jag tycker du ska " förbereda" dig lite och lägga fram det snyggt och sakligt för honom.
Svar på tråden Vi som shoppar danska barnkläder del 15