-
tror inte en begagnad bebis som verkar läcka bränse och dessutom för en väldans oväsen är så poppis.. men det är kanske värt ett försök iallfall...Firstandhappy skrev 2010-01-14 10:34:21 följande:nej tack, kolla om de vill ha en på blocket, kanske byta mot ett par lågenergilampor eller så... -
VisstTingelingstar skrev 2010-01-14 10:43:36 följande:Usch. Min terrorist vaknar också men sen vägrar han somna om förrän vid 3-4. Duger han?
skicka honom på posten så gör jag likadant med Leah
-
Ja fy fasen för sömnbrist!
Fast det är ju ganska olika också vad man tycker är en "dålig natt".
Hör ibland andra mammor säga att dom är helt slut för att bebisen vaknat typ 1-2 gånger under natten... medans det skulle vara en drömnatt för mig!
natten till igår somnade Leah vid 11 och vaknade sedan 1.,2,5,7 och 9.
Och när hon vaknade vid 9 var jag så sjukt utvilad!
Hade fått sova som mest 3 timmar i sträck, och det har nog inte hänt på över en månad
Så jag for omkring här i huset helt hög på sömn!
Tog bebisen på armen och sprang omkring i skogen och lekte med My Little Pony med Nellie för att sedan dra igång ett stort bullbak här hemma
På kvällen var vi bortbjudna till kompisar och när vi kom hem därifrån typ 12 på natten var jag fortfarande superpigg!
Helt sjukt men jag kände mig helt berusad hela dagen
-
Ni som ska till Elli den 3/2: kolla in det här:
www.blingomalin.blogg.se
-
Idag har jag varit på kick-off i stockholm. kul kul kul
Tog en liten roadtrip med Leah
-
-
Äntligen sover båda barnen! skitungar
Idag var jag och barnen på öppna förskolan. Mycket besökare och full fart!
När vi skulle därifrån och jag precis hade klätt på leah overallen och satt fast henne i bilbarnstolen så hörs ett hysteriskt illvrål....
tittar upp och inser förvånat att det är Nellie som skriker i falsett.
Det visar sig att Siv hade råkat klämma hennes ena finger i dörren in till kontoret...
Blev smått kalabalik ett tag med Nellie och Leah som skrek i kapp.
Men efter en tur till vårdcentralen visade det sig att fingret hade klarat sig bra och det räckte med ett litet omslag.
Hoppas att Nellie inte vaknar inatt av det!
-
medium! fast ganska liten i storlek!Indratvillingmamma skrev 2010-01-21 18:26:54 följande:Åh såg kläderna på hemsidan nu. Jättefina! Kul att få klämma på dom. Vilken storlek har du den röd-vit-prickiga damkjolen i?
Den passar på mig och jag är typ 160 cm och 58kg. -
ja fy! hon lyckades dessutom klämma fingret på "fel" sida av dörren och då blir det ju oftast lite värre...thelifesaviour skrev 2010-01-21 21:54:33 följande:Stackars Nellie! :( Det där med att klämma sig är inte skoj, aj vad ont det gör!
Men en liten tur in till affären gjorde henne glad igen
Med en låda pärlor i handen tittade hon upp på mig med ett leende och slängde ur sig kommentaren "men mamma, det kom ju faktiskt inte så mycket blod"
sötnos! -
165 cm skulle det ståSmileyMalin skrev 2010-01-21 21:45:51 följande:medium! fast ganska liten i storlek! Den passar på mig och jag är typ 160 cm och 58kg.