• C060908

    Unga mödrar Danmark

    Här Fortsätter vi att diskutera programmet "Unga mödrar" som visas på kanal 5, Måndag-Torsdag kl 16.30. Hoppas alla hittar hit

    Inga spoilers i denna tråd
    För er som inte ritkigt kan hålla er borta från spoilers, snälla ta det i "spoilertråden"
    www.familjeliv.se/Forum-5-156/m38537935.html

    Här kommer en lista på de unga mödrarna i programmet:

    *Malou Stella, har sonen Tino och bor hemma hos sin mamma Britta

    *Christina, har sonen Markus. Vet ej vem pappan är, bor tillsammans med Brian

    *Christina och Peter, har sonen Lukas. Ofta stökigt hemma och Christina har förstorat brösten

    *Christina och Dennis, har sönerna Sebastian och Simon. Har mycket problem med socialen.

    *Camilla, har sonen Oliver med Kieu, de är inte tillsammans längre. Camilla har träffat en ny man som heter Christian, de är nyförlovade.

    *Camilla och Benjamin, har sönerna Jonas, Kaspar och Niklas. Camilla har åkt dit för bidragsfusk. Hon vill gärna ha ett fjärde barn.

    *Louise och Ronni, har sönerna Sebastian och Tobias. Precis flyttat till hus.

    *Nadia, har sonen Sebastian, pappan är inte en del av deras liv. Nadia är nu tillsammans med Rene, de blev gravida men barnet var sjukt och fick förlösas i v 19. Nadia har leukemi.

    *Michelle, har dottern Victoria med Simon. De gifte sig och skilde sig efter två månader. De har varit tillsammans till och från.

    *Sofie, har sonen Elias med Simon (Samma Simon som är pappa till Victoria). Det tog slut med Simon innan Elias var född. Vet inte hur ofta Simon träffar sin son men Michelle och Sofie umgås.

    *Bente, har dottern Emma med David. Bente var med i militären medan David var hemma med dottern. Det är slut mellan Bente och David vilket leder till mycket konflikter.

    *June och Hans-Christian, har dottern Cecilie. De bor i hus på landet och har massa djur.

    *AnnBeth, har sonen David. Hon har nu börjat plugga igen. Bor nära sin mamma och är där ofta.

    *Marlene, gravid. Mamman kasta ut henne när hon fick reda på graviditeten så Marlene har fått bo hos sin mormor.

    *Katherina, har sonen Mikkel. Precis flyttat till ny lägenhet och har nu svårt att få ekonomin att gå ihop. Problem med mikkels uppfostran/beteende.

    *Dina, har sonen Sonny. Flyttade tillbaka till Greve med sin mamma och skulle börja studera. De bodde i Fredrikshavn en kort period.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-01-04 20:22
    OBS DENNA TRÅDEN GÄLLER ÄVEN FÖR NORSKA UNGA MÖDRAR SOM BÖRJAR IMORGON TISDAG 5 JANUARI KLOCKAN 20.00 EN LISTA MED DOM NORSKA UNGA MÖDRARNA KOMMER SNART!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-26 20:18
    Onsdag 28 April 17.00 börjar Unga mödrar igen på Kanal 5!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-05-06 20:01
    Missat något avsnitt eller vill du se några gamla avsnitt? Både norska och danska unga mödrar hittar du här www.kanal5play.se/start (det är gratis att titta på programmen)

  • Svar på tråden Unga mödrar Danmark
  • Isanje
    sasssyy skrev 2010-05-26 17:14:33 följande:
    mhmmm.... håller med ..fast Hanna har helt klart varit väl beblandad med soc sedan tidigare, och allt vinklas ju för att bli bra tv. Sen vet jag ju en del om vad som händer sen utan att säga för mycket så är du inte fel ute...
    Jo sant. Men så vitt vad vi ser på tv så verkar Hanna vara en bra mamma,till skillnad från Inge,de få minuterna man får se Inge så märker man att det är något som inte är som det ska
  • Hon o Han

    är det bara jag som reagerar på hannas och hennes mammas relation? Jag får rysningar när mamman tar på hanna, det är lite väl mycket tycker jag :S

    jag har nära kontakt med min mamma och hon hade nog också hjälpt mig med nätter då och då om jag fått barn så ung, säkert numera också. Men jag skulle ju aldrig vilja att mamma tog på mig på de viset som hennes mamma gör!

    tycker också det är hemskt att tvingas komma på hem ocha tt dom kanske tar barnet från henne, fy attan att vara i den sitsen!! tycker Inge borde haft mer koll på sig som många här säger!

  • sasssyy
    Isanje skrev 2010-05-26 17:16:54 följande:
    Jo sant. Men så vitt vad vi ser på tv så verkar Hanna vara en bra mamma,till skillnad från Inge,de få minuterna man får se Inge så märker man att det är något som inte är som det ska
    jag tycker att Hanna har en osund relation med sin mamma.. det verkar mer vara mamman som behöver Hanna än tvärsom.. det är något där som ger mig väldigt väldigt dåliga vibbar.....
  • pingstlilja

    ahhhh... här går Alvin o gänget 2 på dvd så jag har missat UM idag, ahhhhhh

  • sasssyy

    Tycker inte MS lite för mycket om sig själv.. alltså "sån hääär kan jag inte gå klädd på Jylland"...hmmm sååå stor skillnad är det väl inte på gentemot hur hon gått klädd förr????

    Hårförlägning och pälsväst är väl inte så jäkla märkvärdigt??????? och så chiuauan också.. märkte ni hur hon nämnde den i samband med sin outfit...alltså.. en accessoar, inte ett djur...

  • Hallonbarn
    pingstlilja skrev 2010-05-26 17:32:55 följande:
    ahhhh... här går Alvin o gänget 2 på dvd så jag har missat UM idag, ahhhhhh
    Du kan se de på kanal 5 :)
  • Hallonbarn
    Hallonbarn skrev 2010-05-26 17:44:44 följande:
    Du kan se de på kanal 5 :)
    på nätet menar ja www.kanal5.se 
  • Elisabeth83
    Hon o Han skrev 2010-05-26 17:19:22 följande:
    är det bara jag som reagerar på hannas och hennes mammas relation? Jag får rysningar när mamman tar på hanna, det är lite väl mycket tycker jag :S jag har nära kontakt med min mamma och hon hade nog också hjälpt mig med nätter då och då om jag fått barn så ung, säkert numera också. Men jag skulle ju aldrig vilja att mamma tog på mig på de viset som hennes mamma gör! tycker också det är hemskt att tvingas komma på hem ocha tt dom kanske tar barnet från henne, fy attan att vara i den sitsen!! tycker Inge borde haft mer koll på sig som många här säger!
    Jag håller med.. går nästan lite kalla kårar längs ryggraden. Vet inte varför egentligen, hon verkar ju vara en snäll och omtänksam mamma. Men något är det..
    Bara sticka så där som pappan till tvillingarna gjorde... inte särskilt moget. 
    Surprise att Malou Stella flyttade tillbaks till Jylland ;) 
    Älskar mitt sötaste lilla Z!
  • Isanje

    Bara jag som inte får kalla kårar av Hannahs mamma? Visst pussa henne på magen när hon var gravid var för mycket,men hon sa sälv "ag har förlorat dig så många gånger att ag inte kan räkna" Vad hon menar med det vet ag inte,men det kanske är därför de står varann så nära?

Svar på tråden Unga mödrar Danmark