LCHF
Suck...glömde ju att infoga länken!
www.markazits.com/diet/livs/index.html
Suck...glömde ju att infoga länken!
www.markazits.com/diet/livs/index.html
Receptet på pannacottan kommer från "Smörstekt" av Gun-Marie Nachtnebel.
Vad gör ni när kolhydrats-djävulen sätter klorna i er? Mitt botemedel innan graviditeten var en kopp te med grädde, det dödade effektivt alla sorters sug men nu funkar inte det. Kan dricka max 2 koppar om dagen numera. Jag lider!!! Jag vill ha kolhydrater heeeeeela tiden!!
Tycker det är så svårt att få det här att fungera när jag har Olle att ta hand om. Känns som att det enda jag äter är mjölkprodukter...överdrift naturligtvis men dock så blir det basen i allt jag äter.
Idag tycker jag det är så jobbigt att jag funderar på att ge upp!
Jag trillade dit så stort igår. Åt kolhydrater hela dagen. Kanske för att jag inte mådde så bra, hade ont i huvudet hela dagen.
Jag har ju ätit lchf förut med enormt fina resultat när det gäller såväl hälsa, kg och cm. Men nu verkar det inte funka alls. Har inte ens tappat någon vattenvikt och ingen skillnad när det gäller byxor heller. (hinner inte mäta men går efter hur byxorna sitter) Funderar på om kroppen kan ändras så mycket av en graviditet att denna kost inte längre passar min kropp?
Har bakat lembasbröd nu i kväll, är så förväntasfull på hur det ska smaka imorgon till frukost. Luktar väldigt gott iaf och de ser väldigt fina ut.
Ja herre jissus så gott det var!
Fast det hade det farliga som även vanligt bröd har....man vill bara fortsätta äta för att det är så gott även när man är mättt.
Måste se till att baka mer och lägga in i frysen. Perfekt för en småbarnsmor som inte hinner laga lunch.