• Midka

    Tråddödare forts....

    Så har det gått snart tre månader sen förra startades. Välkomna hit!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:15
    Velan!!!!!

    Snälla kolla min profil eller FB!!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:17

    MEH!!!!!
    Hallååååå!!!!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:19

    Snacka om att sitta i glasbur!!
    Ni ser mig inte längre...
    buuuhääääääää!!!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:21

    Äsch!
    Lika bra att ge upp.... Vi ses på onsdag då ... *suck*

    Kram på er!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:23

    Woho!!!! Tack Velan!
    Vi ses om ett par dygn då...
    Jag kan inte skicka vare sig mail eller svara i tråden....

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:28

    Exakt som Mandi skrev! Jag ser er men jag kan inte svara i tråden. Endast uppdatera min pres och skriva här i TS...

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-21 10:01
    Här kommer dennya tråden:

    www.familjeliv.se/Forum-5-172/m49482360-2185.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-21 12:14
    Snyggt att länka till sig själv...
    Här kommer den riktiga.... (hoppas jag)

    www.familjeliv.se/Forum-5-172/m51482720.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-21 21:48

    Då tar jag chansen att få sista ordet här. Tråd! Vila i frid du har varit fantastisk. Så många stunder vi fått fira med dig, vi saluterar dig!

  • Svar på tråden Tråddödare forts....
  • Polly S
    Velour skrev 2010-02-08 21:59:42 följande:
    Såna där jämförelser dör aldrig ut. Idag var min sons kompis hemma hos oss och de lekte som vanligt. Plötsligt kommer min son fram till mig och säger att kompisen visade sin snopp för min son. Moralkärringen i mig väcktes och jag sa då till kompisen att snoppen behåller man för sig själv. Helt utan förvarning drar då min son ner byxorna och säger:-Jag ska visa vad jag har! (jo, jag moraliserade för honom också)
    fast förr i tiden VAR det viktigt att visa upp vad man hade och kvinnor VAR jävligt illa behandlade (som att våldtäkt var ett brott mot fadern/maken, inte kvinnan, i antikens grekland...)
    jag blir alltid så feminsitisk i just det här ämnet!

    men shit förresten!
    inte bra att de blottar sig, men nog kan man avundas enkelheten & stoltheten i resonemanget?
  • I Blackrose I
    Polly S skrev 2010-02-08 21:58:02 följande:
    det där 'betala-för-2-platser'-resonemanget är ganska intressant.efter att ha suttit bredvid en stooooooooooooor man mellan Heathrow och JFK är jag böjd att anse att jo, de kan betala för det istället för att sno min plats!men hur mäter man det då? rumpcheck sådär som man kan göra med väskan?
    Vet inte om jag ska va ärlig men om jag ska svara ärlig så tycker jag också att överviktiga ska betala för två istället för att jag ska halva deras skinka i min ansikte men men det är känsliga ämne det där.
    Humata, Hukhta, Huvareshta ( Ahura Mazda / Angra Mainyu )
  • Velour
    Roses skrev 2010-02-08 21:57:09 följande:
    Jaha, då får jag väl ringa runt och se om nån vet om det ska va fest i år eller inte? Kommer du till "eldfesten" chaharshanbesori? Humata, Hukhta, Huvareshta ( Ahura Mazda / Angra Mainyu )
    Vi ska ha egen här i stan. Min kusin är nyss hemkommen från Saudi (hon jobbade som flygvärdinna där) så vi tänkte visa hennes kille hur chaharshanbesori går till
  • Sedek
    Polly S skrev 2010-02-08 21:59:58 följande:
    haha -hardly! tror det krävs bra mkt mer därtill!
    Oh, genomskådad...
  • Polly S
    Sedek skrev 2010-02-08 22:01:52 följande:
    Jag försöker att inte se så mysko ut, har ju funkat rätt bra faktiskt.
    trenchcoat, bara ben -hör det till modet i de trakter där du smyger?
  • I Blackrose I
    Sedek skrev 2010-02-08 22:00:19 följande:
    Vem sa nått om att mysa i Uppsala då?
    Du är dum. Varför bor du så långt bort? {#lang_emotions_yell}

    En otrolig konstig fråga.

    Vad har du för hårfärg/ögonfärg?
    Humata, Hukhta, Huvareshta ( Ahura Mazda / Angra Mainyu )
  • Polly S
    Roses skrev 2010-02-08 22:03:41 följande:
    Vet inte om jag ska va ärlig men om jag ska svara ärlig så tycker jag också att överviktiga ska betala för två istället för att jag ska halva deras skinka i min ansikte men men det är känsliga ämne det där.
    ja, det är ju det där. kränkande att behöva väga in sig, men å andra sidan inte schysst mot medpassagerarna... och efter den flygningen var jag så sned (efter att ha suttit på min ena skinka, den som fick plats!) att jag ändrat mig till att man bör betala för den plats man tar upp.
  • Velour
    Sedek skrev 2010-02-08 22:01:52 följande:
    Jag försöker att inte se så mysko ut, har ju funkat rätt bra faktiskt.
    Ja, med tanke på din FB-bild
  • Polly S
    Sedek skrev 2010-02-08 22:04:22 följande:
    Oh, genomskådad...
    yup, long time ago!
  • I Blackrose I
    Velour skrev 2010-02-08 22:04:03 följande:
    Vi ska ha egen här i stan. Min kusin är nyss hemkommen från Saudi (hon jobbade som flygvärdinna där) så vi tänkte visa hennes kille hur chaharshanbesori går till
    Määäh, ta honom till stockholm. Vilken fest ni än har i ert lilla stad kan ju knappast jämföras med Stockholm-festen.

    Har bott här i snart 11år och aldrig missat den festen.
    Humata, Hukhta, Huvareshta ( Ahura Mazda / Angra Mainyu )
Svar på tråden Tråddödare forts....