Sedek skrev 2010-02-08 15:59:22 följande:
Nu tror jag du drog lite förhastade slutsattser. Ämnet vi pratade om gick lätt att referera till Skinner, Maslow inte att förringa men de högre behoven i trappan mister sin motivationsfaktor rätt fort, så länge de lägre behoven är gott och väl tillgodosedda. Vilket jag antar att de flesta mäns är (lägre behoven tillgodosedda).Herzberg ligger och lurar också men den passar mer in på rena företagscase.Jag kanske är en Skinnerian när jag tänker efter, speciellt om man ser till beteenden i sin helhet och inte bara i företagsvärlden.
Oj, jag menade inte just Maslows trappa, utan den humanistiska psykologin i större perspektiv, alltså att beteendeförändring härstammar från att man talar om för den som blockerar ens behov hur man uppfattar situationen och därigenom väcker empati. Så jag skulle nog inte kallat mig Maslowian utan snarare Rosenbergian. Det jag menar är alltså att jag ser helt klart att den metod du pratar om är effektiv och verkningsfull (och jag förstår hur du menar även när du skämtar en del), även om jag själv inte använder de metoderna när jag försöker påverka min omgivning. Min syn är att om man tydliggör vilka behov man har, vilkas tillgodoseende blockeras av motparten, så kommer motparten att känna empati eftersom den har liknande behov och kan relatera till situationen. Det väcker även den personens vilja att tala öppet om sina behov och då kan man utveckla relationen, vilket inte händer med B.F. där man snarare skapar en dominerande relation, vilket inte är konstigt med tanke på att det är just dominans som ställt till det från början. Människor går gärna väldigt långt för att vända på pannkakan när de upplever sig dominerade.
Och tänk på att självförtroende och förmåga att leva upp till andras förväntningar också är grundläggande behov.
Så, jag tror att behaviorismen kan skapa en snabbare och exaktare förändring, medan humanismen kan skapa mer långtgående effekter både på självkänslan och relationer, trots att det är ett mer långsiktigt arbete.
Så nu kommer boktips av Scratchy igen:
Nonviolent Communication av
Marshall B Rosenberg. En av de bästa böckerna jag läst.