• Midka

    Tråddödare forts....

    Så har det gått snart tre månader sen förra startades. Välkomna hit!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:15
    Velan!!!!!

    Snälla kolla min profil eller FB!!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:17

    MEH!!!!!
    Hallååååå!!!!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:19

    Snacka om att sitta i glasbur!!
    Ni ser mig inte längre...
    buuuhääääääää!!!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:21

    Äsch!
    Lika bra att ge upp.... Vi ses på onsdag då ... *suck*

    Kram på er!!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:23

    Woho!!!! Tack Velan!
    Vi ses om ett par dygn då...
    Jag kan inte skicka vare sig mail eller svara i tråden....

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-15 22:28

    Exakt som Mandi skrev! Jag ser er men jag kan inte svara i tråden. Endast uppdatera min pres och skriva här i TS...

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-21 10:01
    Här kommer dennya tråden:

    www.familjeliv.se/Forum-5-172/m49482360-2185.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-21 12:14
    Snyggt att länka till sig själv...
    Här kommer den riktiga.... (hoppas jag)

    www.familjeliv.se/Forum-5-172/m51482720.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-03-21 21:48

    Då tar jag chansen att få sista ordet här. Tråd! Vila i frid du har varit fantastisk. Så många stunder vi fått fira med dig, vi saluterar dig!

  • Svar på tråden Tråddödare forts....
  • Velour
    Sedek skrev 2010-03-17 23:37:53 följande:
    Nähä, då går jag och sover. Godnatt
    Naaaw! Jag missade dig!! Men det var för att du loggade in så sent..så jag satt och tittade på film istället.

    Kram!
    Saknar dig min lille jungfrukille...
  • Mandi74

    Halloj! Var innen och uppdaterade min blogg, sen hamnade jag i soffan när jag egentligen bara skulle sänka ljudet på tv:n.. sen slocknade jag.

    Vaknade nyss och nu ska jag krypa ner i sängen.. ska bli sååååå skönt.

    Vi ses i morron!
    Kram


    Det är mänskligt att tänka vist och handla dåraktigt
  • Mandi74
    Midka skrev 2010-03-17 20:35:55 följande:
    Fiamedbarn:Nu har jag tänkt lite längre angående uttrycket:"Det som  inte dödar, härdar"Jag tror nu att det stämmer ofta men inte alltid. Jag tror att de flesta som lyckats vända sitt liv från beroende till ikke beroende känner sig starkare. Det behöver inte vara så allvarligt, givetvis utan kan gälla för mindra saker. För mig (och kanske för flera) finns det en trygghet med uttrycket genom att jag vet att det finns något gott med saker som drabbar mig och att jag kan lära mig av motgångar.Dock kommer jag i framtiden att förhålla mig mer ödmjuk till uttrycket och se att det går att tolka på ett sätt jag inte tänkt på innan och det tackar jag för. Det finns de som defenitivt inte kan dra nytta av motgångarna och de har jag full respekt för eftersom jag vet att livet inte kommer i lyxförpackning till alla. Jag har bara inte tänkt in dem i den här formen och att uttrycket kan bli djupt nedtryckande för vissa. Eftersom jag finner styrka i det har jag inte vägt in den aspekten på det sättet.
    Nu vet jag inte hur det kom på tal eller vad ni skrivit om det innan.. men.. jag har en åsikt.

    Jag tror att , om man inte är det, så blir man stark. Man tar sig inte igenom vad som helst om man inte är stark, det märks om inte annat på självmordsstatestiken.
    Så jag tror det ligger en hel del i det påståendet ändå, man kanske känner sig svagare men jag tror ändå att man på något sätt, på något plan blivit starkare.
    Om inte annat så förändras man som männiksa, man får en annan syn på saker och ting. Man får en annan syn på vad som är viktigt och vad som är värt att kämpa för.

    Jag hade inte varit den jag är idag om jag inte gått igenom allt det jag gått igenom och jag måste säga att jag är ganska glad över den jag är idag. Jag är mer ödmjuk och mindre fördumsfull nu än jag var innan, efter det jag går igenom nu så lär min syn ändras när det gäller en massa saker och även om det är skitjobbigt just nu så kommer jag att komma ur allt det här starkare, klokare och ännu mer ödmjuk inför livets nycker.

    Är det någon särksild situation som du tror att det utrycket inte stämmer?
    Det är mänskligt att tänka vist och handla dåraktigt
  • Sedek

    Det finns alltid något gott med sig i alla motgångar. Motgångar är inte bakslag, det är en lärandeepisod i livet. Allt det där har man både hört och läst många gånger. Men tänk om man INTE lär sig något eller blir starkare av motgången? Om man är precis lika dan på andra  sidan? Hur ska man gå vidare då? Var det en motgång som hör till undantaget? Finns det undantag? Vad är dem i så fall? Om man nu VILL ändra sig, då borde alla eventuella undantag vara exkluderade, eller hur?

    Eller hur ska man tänka?

    Om man inte kommer vidare eller om man faktiskt inte tycker sig lära sig något, eller gå starkare ur motgången. Finns det förhållningssätt man borde/kan anamma?

  • Velour

    Idag är jag glad Hade ett givande samtal med en viss person och jag tror att det blev utrett till slut.


    Saknar dig min lille jungfrukille...
  • Polly S
    Velour skrev 2010-03-18 13:21:47 följande:
    Idag är jag glad Hade ett givande samtal med en viss person och jag tror att det blev utrett till slut.
    vad bra!
  • Mandi74
    Velour skrev 2010-03-18 13:21:47 följande:
    Idag är jag glad Hade ett givande samtal med en viss person och jag tror att det blev utrett till slut.
    Härligt!! Glad för din skull.
    Det är mänskligt att tänka vist och handla dåraktigt
Svar på tråden Tråddödare forts....