Sedek skrev 2010-02-08 20:21:59 följande:
Har funderat på detta en stund, en grej jag kommer på är en sak jag hörde berättas för mig om just vikten av hur viktigt det är för mig. Hur viktigt det är för mig att bli av med min fobi, att ändra på ett visst beteende. Viktigheten, angelägenheten, tyngden av den, är avgörande för om tillrättakommandet skall gå fort och vara långsiktigt. På engelska säger man att man måste skapa leverage, vet inget bra ord förutom hävstångseffekt men det låter så töntigt på svenska.Det har utförts en del experiment på apor i gode Skinners ära, ett exempel är detta:De tog en apa och hans finger, band fast fingret i en "grej" som gjorde att det böjdes fram och tillbaka många många gånger. Minns inte exakt med det var tusentals. När man gör det, skapas en koppling i hjärnan att fingret ska böjas. Och vad händer när maskinen plockas bort? Jo apan böjer sitt finger fram och tillbaka automatiskt, hela tiden. En invand effekt av yttre påverkan.Samma som ovan men med hävstångseffekt:Samtidigt som man böjer fingret så stimulerar man belöningscentret i hjärnan. Apan har alltså nu fått elektroder i sig för stimulans av belöningscentret och effekten blir den att det räcker med 20-30 böjningar för att få fingret att gå automatiskt.Leverage, hävstångseffekt, betyder alltså väldigt mycket för hur snabbt man uppnår resultat.Ännu ett exempel:En man är på sin fars begravning, han är riktigt bedrövad. Människor kommer fram och av någon anledning klappar alla honom på högra axeln och säger - det ordnar sig, du kommer ta dig igenom detta.Det går en tid, ett halvår kanske. En vän kommer fram och klappar mannen på högra axeln exakt på samma sätt som på begravningen och han blir omedelbart bedrövad och börjar känna sig konstig - utan att ha en aning om vad som hänt. Samma effekt som med apan, en kort men känsloladdad händelse "programmerade" honom till att utlösa depressionskänslor på högra
axeln.Om man då blandar Skinner med NLP så får du ett effektivt verktyg att, ännu ett engelskt ord, "condition your self" att bli fri från ett visst beteende. Vill inte säga programmera dig själv för det är för kortsiktigt. Man försätter sig själv eller sitt objekt med enkla tillvägagångssätt att vara redo för förä
ndring.Självklart behöver eller ska man inte bortse från Maslows behov, det är precis som du säger grundläggande behov som om de inte tillgodoses skapar problem.
Intressant.
Jag gick igenom en ganska långgången missfall för nåt år sen. Jag var riktigt nere och var totalt förstörd en ganska lång tid. Jag provade alla sorters terapi. Begravde mig i min sorg, var bitter och allmän osocial.
En kväll när jag satt i mörkret och bad kom jag överens med mig själv att jag ska behålla minnet för alltid. Alla hade sagt till mig hela tiden att jag skulle glömma och gå vidare, att jag skulle få fler barn, att jag skulle få den familj jag så gärna ville ha men just att glömma det hela var jag inte bredd att göra så jag kom överens med mig själv att 1 dag per år, den dan när det hände ska jag ägna hela dan åt mitt barn. Den dan brukar jag gå till sjön som ligger nära lägenheten jag bodde i då. Jag sitter där och gråter, minns och känner av den tiden när jag var gravid, när jag var gravid med mitt första barn som aldrig fick komma till världen.
Sen går jag till området där jag bodde vid den tidpunkten och går i området och minns alla detaljer av dom 5 månaderna jag bar på mitt barn............:(
Det behöver inte va terapi eller en professionell person som hjälper en. Ibland kan man själv läka såret eller hjälpa sig själv på bästa sätt som känns okej för en.
*Jag som inte skulle bli allvarlig ikväll* .........men den dan börjar närma sig och jag börjar känna av smärtan......:(