• Themis

    Allmänbildning att kunna koka kaffe?

    Ja vad säger ni här-är det allmänbildning att kunna koka kaffe?

    Jag tycker att det är det om man ska kunna servera middag till släkten eller göra sitt för fikarasterna i arbetslivet. Min man håller inte med mig (han dricker inte kaffe och tycker att gäster som vill ha får fixa det själva i så fall).

    Själv drack jag inte kaffe före 25 men har ändå kunnat laga det sedan jag var i alla fall tio år. Samt har fått fixa kaffe på arbetsplatser i diverse situationer där det inte ingått i jobbet egentligen-eller är det bara tjejer sånt gäller?

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Allmänbildning att kunna koka kaffe?
  • Ord blind
    Ari Gold skrev 2010-01-03 11:01:07 följande:
    Har ingen aning om hur man kokar kaffe. Kan däremot brygga kaffe.Tycker att det är allmänbildning att kunna använda ord i sitt rätta sammanhang, åtminstone om man har svenska som sitt modersmål.
    Jag svarade på ts. Jaha är det brygga kaffe. DET bör man faktiskt klara....
    Jag är inte rädd för att dö, jag är rädd för att inte våga leva mitt liv till fullo.
  • Danitra
    Cornellia skrev 2010-01-03 00:32:33 följande:
    Det är ganska vanligt här på universitetet iaf. Skulle säga att majoriteten vill ha te eller inget alls efter sittningarna.
    Det måste hänga ihop med vilket ämne man läser tänker jag. Kulturvetare lär vara tedrickare i större utsträckning än musiker t ex.
  • Themis

    Cornellia: Jag kunde också klara mig med te på universitetet, men ute i riktiga livet klarar sig inte många utan kaffe.

  • Bonanza

    Men alltså, alla ni som hävdar att det är så enkelt: alla ändrar ju hela tiden åsikter om hur många mått man ska ha till hur många koppar. Någon säger att det ska vara samma, någon säger att det ska vara ett mått kaffe mer, någon säger två. Några menar att det räcker att fylla upp till 4 koppar om fyra ska dricka, andra menar att det blir alldeles för lite och tycker att man ska ta 6 koppar till 4 personer, men hur många koppar ska jag då ta om det är 3 personer som ska dricka?

    Själva proceduren - att sätta på en kaffebryggare, det klarar jag ju såklart av. Jag är inte förståndshandikappad. Det är det andra, runt omkring som jag tycker är svårt. Det är som att laga till köttfärssås utan att smaka för att man är vegetarian. Det blir inte bra.

    Men visst, om jag får fråga hur många mått och koppar det ska vara - då kan jag brygga kaffe. Men jag antar att det inte räknas?


  • fönster mot vägen

    Nej det är inget man måste kunn. Dricker inte kaffe har aldrig gjort. Är jag hemma själv o det kommer gäster så får de själva koka sitt dumma kaffe.

     

  • Themis

    Bonanza: Jag tror som så att det finns två huvudsakliga inriktningar:

    "ett mått per kopp"
    "ett mått per kopp plus ett för kannan"

    Den starkare varianten tillämpas företrädesvis av äldre kaffeinomaner samt alla undersköterskor/sjuksköterskor jag någonsin känt.

    Men tror du att du hade blivit lynchad för det ena eller andra? Om inte så är ju frågan med ja besvarad, jag tror att de flesta hade druckit kaffet oavsett vilket av de två sätten som använts.

  • Danitra
    Bonanza skrev 2010-01-03 11:18:07 följande:
     Men visst, om jag får fråga hur många mått och koppar det ska vara - då kan jag brygga kaffe. Men jag antar att det inte räknas?
    Det är som att koka pasta. En del vill ha den sköljd andra vill ha den med smör en tredje med olivolja. Och så någon som serverar en klump som man måste klippa bitar utav.
    Även om jag själv dricker kaffe så händer det så klart att det komme folk som vill ha kaffet på ett annat sätt än hur jag gör det. Oftast är det inte så viktigt (man räknar liksom med att det smakar olika på olika ställen) men om man vill vara extra artig så frågar man innan - precis som man skulle kunna göra med pastakoket.
    Hur mycket man gör beror ju så klart på hur mycket folk dricker. En del dricker enbart just en kopp (inte särskilt mycket) och andra dricker 2-3. Även där skiljer det och man får fråga eller sätta på mer om det tar slut.
    Men för mig handlar inte frågan om att vara synsk och veta hur ens gäster vill ha sitt kaffe och hur mycket dom tänker dricka. Det handlar om huruvida man kan hantera en bryggare.
  • Smulu

    Bonanza.


    Men det där beror ju på om man vill ha starkt eller svagt kaffe. Tar man ett kaffemått pulver / kaffekopp ( du vet en sån där liten som typ farmor hade när man var liten) så brukar det inte bli helt fel. Annars så fråga hur de vill ha kaffet, så brukar jag göra när jag inte vet.
  • Bonanza
    Danitra skrev 2010-01-03 11:23:07 följande:
    Det är som att koka pasta. En del vill ha den sköljd andra vill ha den med smör en tredje med olivolja. Och så någon som serverar en klump som man måste klippa bitar utav. Även om jag själv dricker kaffe så händer det så klart att det komme folk som vill ha kaffet på ett annat sätt än hur jag gör det. Oftast är det inte så viktigt (man räknar liksom med att det smakar olika på olika ställen) men om man vill vara extra artig så frågar man innan - precis som man skulle kunna göra med pastakoket. Hur mycket man gör beror ju så klart på hur mycket folk dricker. En del dricker enbart just en kopp (inte särskilt mycket) och andra dricker 2-3. Även där skiljer det och man får fråga eller sätta på mer om det tar slut. Men för mig handlar inte frågan om att vara synsk och veta hur ens gäster vill ha sitt kaffe och hur mycket dom tänker dricka. Det handlar om huruvida man kan hantera en bryggare.
    Jaha. Men då missuppfattade jag nog. Ja, jag kan hantera en kaffebryggare.
  • Missimo84

    Ungefär lika allmänbildande som att kunna koka makaroner.. Oavsett om man äter det eller inte så finns det allt som oftast en beskrivning på hur man ska gå tillväga på paketen eller någon att fråga. (tex fl)

    Så att kunna koka kaffe är inte direkt vad jag skulle kunna kalla allmänbildande, påståendet får mig att tänka på Hollywood fruar, hon Maria ngt-ting... Intelligens i sitt esse...

Svar på tråden Allmänbildning att kunna koka kaffe?