• Kavat

    Allergitråden

    Allergitråden


    VÄLKOMNA TILL ALLERGITRÅDEN! Här är kan vi med allergiska barn eller egna allergier/överkänslighet ska kunna diskutera och utbyta tips, idéer, recept m.m. med varandra

    Allergiinformation, recept m.m. hittar du bl.a. på:
    www.allergimat.com och
    www.celiaki.se

    Astma-tråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-309/m49032597.html
    Mjölkallergi hos bebisar:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m46383093.html
    Mjölkallergi hos äldre barn o vuxna:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m46383244.html
    Äggallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-11-258/m48587193.html
    Sädesslagsallergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m49207819.html
    Kostråd vid överkänslighet mot salicylsyra, bensoesyra och färgämen:
    www.familjeliv.se/Bloggar-4-51/b93380.html

    Den gamla allergitråden:
    www.familjeliv.se/Forum-3-318/m47724257.html

    Läkemedel i samband med graviditet & amning, kolla på www.janusinfo.se (eg för läkare och vårdpersonal)
  • Svar på tråden Allergitråden
  • Maddisen80

    El i japps ,de var en här som hittade länk där de står ,så go green ska återkalla alla yoghurtar.

  • EL I
    Maddisen80 skrev 2010-03-10 14:33:57 följande:
    El i japps ,de var en här som hittade länk där de står ,så go green ska återkalla alla yoghurtar.
    nu äter inte sonen soja heller men tänkte mer på alla som äter soja men som är mjölkproteinallergiska! IDIOTISKT!!!!
  • Kavat
    EL I skrev 2010-03-10 14:19:52 följande:
    Nu har jag varit i väg med lillgrabben till barn mott. Det var en väldigt bra läkare denna gång. Han lyssnade och förstod! Jag berättade hur jag hade blivit bemött tidigare och utan att säga det rätt ut (de vill ju inte lämna ut en annan läkare...) så förstod jag att han tyckte jag hade rätt. Han kom fram till följande: - sonen är förstoppad och säkert en stor del till varför han få "magknip" och blir grinig till och från men därimellan är hur glad som helst. Han funderade kring om det ev var nåt mer sonen inte tålde och genom uteslutningsmetoden så "borde" det enligt statistiken isåfall vara vete... Han sa att det är upp till oss att bestämma om hans besvär är så jobbiga för oss/honom att det är värt att ta bort vete och testa. Det kan bara vi avgöra som han sa. Han sa att det inte var så mycket värt att ta tester eftersom han har sena reaktioner utan provocering är det bästa. - blåheten är antagligen pga ett outvecklat autonomt nervsystem vilket gör att när han äter eller blir sjuk osv så "för mkt" blod centralt och han får lite perifiert. - rödheten i ansiktet/utslagen: tror han antingen är atopiska eksem eller pga den ev veteallergin. Han sa att när det var som rödast så tror han att han hade en infektion i eksemen så att han eg skulle behövt antibiotika...men attt vi nu skulle smörja med mildison igen tillsammans med locobase. Känns bra att ha en början på allt!! Underbart trevlig läkare!
    Åh, vad glad jag är för din skull att ni äntligen har kommit till en läkare som lyssnar! {#lang_emotions_sunny}
  • EL I
    Maddisen80 skrev 2010-03-10 14:47:18 följande:
    el i jag äter soja och är mjölkproteinallergisk
    ja det är ju idiotiskt! usch! tur att du inte hann bli dålig!
  • EL I
    Kavat skrev 2010-03-10 14:46:06 följande:
    Åh, vad glad jag är för din skull att ni äntligen har kommit till en läkare som lyssnar!
    ja det var verkligen skönt! tänkte nästan springa fram och ge honom en kram haha
    tack alla här som trott och lyssnat på mig det är det som gjort att jag vågade söka annan läkare o inte bara kände att jag var dum ui huvudet och "hittade på" KRAM PÅ ER!! ni betyder massor!  men det vet ni säkert redan
  • Miralicia

    Ang GoGreens soygurt blåbär så var det soygurt blåbär i 1-litersförpackningar med ett bäst föredatum som var 6/3-10 som berördes, dvs ett bäst föredatum som var i slutet av förra veckan. Och det var i en förpackning som det hade hittats/misstänkts, så av säkerhetsskäl så drog man tillbaka hela partiet med det bästföredatumet i alla smaker även om upprepade tester av den inte kunde påvisa något innehåll av mjölkprotein - dvs att det var en produktionsomgång som berördes, så det ska inte vara några problem längre.

  • EL I

    Ni som har barn med veteallergi hur yttrar det sig? Har alla kontaktallergi?

    Läkaren funderade ju på veteallergi på sonen men både han och jag tyckte väl inte att det "var värt" att ta bort vete i nuläget. Jag undrar ändå om det är nån vits att ta bort så mycket vete som möjligt? T ex se till att han inte får pannkakor, mer potatis än pasta, minska på brödintag, vällingintag osv? Tror ni det skulle förbättra eller är det alltid nolltolerans som märks?

Svar på tråden Allergitråden