Frisören skrev 2010-03-08 22:12:19 följande:
Prince or Princess: Min dotter reagerade på sojalecitin de två ggr hon fått det och den senaste rekationen var ganska duktig. Jag träffade en mamma idag vars dotter nu är 21 och hon är fortfarande allergisk mot mjölk, ägg och soja dessutom hör och häpna- sojalecitin!! Jag blev lite paff eftersom vår allergolog gett mig samma info som din, att det är så extremt ovanligt osv. osv. Ang. anafylaxi så kan man väl inte få det första gången man utsätts för ett allergen. Det är väl andra gången (kan också vara 10:de) som man riskerar att i vissa få fall få det. Alltså så borde det inte gå eftersom inga antikroppar hunnit bildas mot allergenet- är du med? Lite läs värd info:
www.astmainfo.nu/allergi klicka på de olika länkarna till vänster.
Där ska jag absolut gå in och läsa! Tack!
Mama Law skrev 2010-03-08 22:22:08 följande:
Min son tål inte heller sojalecitin det är nog inte så ovanligt som dom säger!
Mama Law skrev 2010-03-08 22:37:12 följande:
Min wiking tål inte jordnötter och jag har som tur är aldrig introducerat det för honom heller. Och tur är då det. För när vi tog test på jordnötter sist så tog dom även ett test för att se hur allvarlig reaktion det skulle bli. Och det visade att han skulle få en kraftig allergisk reagktion alltså en anafylaktisk chock. Han hade anapen sen tidigare just som säkerhet för att han är så känslig mot allt och för att vi inte vet hur kraftigt han skulle reagera mot saker. Mjölk behöver han inte få mycket i sig innan han hostar och får ont i tungan osv. Men nu har vi svart på vitt att han behöver sin spruta för sin jordnöts allergi. Och visst kan du få en allergisk chock första gången du utsätts för en jordnöt. Vet inte vem ni träffat men denna människa verkar inte ha så stor koll direkt!
Det verkar ju absolut inte vara helt omöjligt att inte tåla sojalecitin, med andra ord ska jag helt klart stå på mig!
Snutten skrev 2010-03-08 23:21:34 följande:
Teoretiskt kan man inte få anafylaktisk chock om man inte visar en IgE medierad allergi. MEN min dotter har vid ett tillfälle fått andnöd/astmaanfall, inte anafylaxi, av fisklukt. Hon visar inte på tester så vi ska få provocera på sjukhuset. Vi har i samråd med läkaren, som jag litar på till 100 %, valt att avstå fran att ha Epipen tills vi vet helt säkert att hon reagerar med anafylaxi. Om hon "bara" får andnöd är det bättre att behandla med tex luftrörsvidgande astma mediciner och ta ut henne i frisk
luft.Om jag var du, men det är jag ju inte, så hade jag inte valt att ta med Epipen. Har ni nötter hemma ibland? Har hon känt lukt av nötter tidigare? HUr reagerar hon i sina allergier? Har hon astma? Tror du inte att de i någon medicinlåda ombord på planet har epipen eller dylikt? Jag må vara konstig men så länge vi kan undvika epipen så gör vi det. Jag tycker att om man ska ha det ska man ha med den överalt ALLTID, annars finns det ingen vits. Vad gör du om ni sitter på pizzerian och någon serverar en pizza med nötter? Har ni med en Epipen då? Jag vill inte provocera dig eller så bara vinkla saken lite. Ni kanske kan få Betapred, kortison, utskrivet, det räcker ganska långt.Sojalectin är det en del som inte tål, men det är ovanligt (!), vi kan nog inte räkna på oss som finns här inne med våra/våra barns svåra allergier.
Hon har aldrig reagerat med annat än utslag, men nu efter jag läst om mama laws erfarenhet med jordnötter så vill jag faktiskt inte chansa, har ringt vår vanliga läkare för att be henne skriva ut en. Då känner jag mig helt trygg! Ska faktiskt bära med mig den sen överallt, precis som du säger att det är ingen vits annars, har inte tänkt så innan! Kanske att jag överdriver med det, men då kan jag slappna av till 100% iallafall. Vi äter jordnötter vid samma bord som vår dotter, och pussar henne efteråt, har aldrig blivit minsta reaktion, så då kanske det inte är nån fara om hon skulle äta en? men det kanske kan finnas andra livsmedel som ger en reaktion tänker jag. Hon har aldrig någonsin reagerat på något luftburet tror vi, ev ägg förra påsken, men det har gått bra sen dess, så det är väl mer om hon stoppar något i munnen tänker jag, och vi inte hinner märka det/stoppa henne.
Ang betapred så kunde det ju tydligen dröja innan de började verka, och då är det kanske ändå försent! det har vi hemma med.
Kavat skrev 2010-03-09 09:25:59 följande:
Även Miralicias dotter reagerar på sojalectin. Så helt ovanligt är det inte i denna tråden i alla fall. Sen allergi eller överkänslig...? Får man en allergisk reaktion och mår dåligt mot något så är det väl skit samma vad läkaren kallas det, bara man får på papper att de inte ska äta det. Men blir arg och ledsen när inte läkaren verkar lita på patienten/föräldrarna...
ja, precis, min mamma försöker alltid få det till att "hon är nog bara överkänslig" ja kanske, men vad spelar det för roll när hon inte mår bra då???????
denna läkaren hade två mjölkallergiska barn själv och försökte få min man att tycka jag överreagerade!! vilket han ju oxå gjorde. SUCK. visar honom allt ni skriver här (för själv skulle han ju inte få för sig att sätta sig o läsa annars), och då blir han lite mer medgörlig, tack o lov!!
Är så glad att ni finns och vill hjälpa till!
TACK!!!!