trollet1985 skrev 2010-02-09 21:15:47 följande:
Katti; nu har vi troligen fått reda på va som e problemet me E´s mage! Han har bakterier i tarmen som orsakar slem och blod. Detta är förhoppningsvis anledningen till att han bajsar en gång i
timmen.Vi lämnade avföringsprover och dom hittade toxider(?) så nu har vi 10 dar me flagyl. Läkarna pratade om att de inte va helt ovanligt att kan kunde få sånna bakterier när man gått på antibiotika länge.Hör med dina läkare, kan ju vara värt att testa iaf! Avföringsprover e ju inga större problem o lämna ;)
Detta misstänkte även vår läkare, vi lämnade avföringsprov som visade negativt. Här verkar det som om det faktiskt var mjölken. SLutade ju med mjölk och trimetoprim samtidigt för att vinna tid och då blev magen bra. Men nu nu står han på fulldos Bactrim (som tydligen är väldigt lik trimetopri) igen och magen är fortfarande helt okej. Så det verkar som det var mjölken här.
Skönt att ni fått diagnos och blir hjälpta!