Fru Galas skrev 2012-10-08 18:21:13 följande:
AlexandraViberg; stora skillnaden nu när jag blev gravid efter x var att jag plussade på bim -4 och med x plussade jag bim +7. Denna gången spände det mer i ligamenten t ex om jag ställde mig upp plötsligt. Hoppas det gör dig lite lugnare.
Åh tack! Ja det hjälper psyket
mycket! Känner verkligen ligamenten när jag nyser eller vänder mig plötsligt (vilket jag försöker låta bli för jag blir nojjig då med.. :P ) och har lite mensaktig känsla, växtvärk har jag uppfattat att det är och det minns vi inte heller likt ligamenten sen förra gången!
Jag fick svagt svagt på äl+9 nu och så svagt på äl+13 då. På äl+13 nu så var det ingen snack om plus, så det är också skönt och det sa min läkare var bra! Så nu på fredag gäller det!
Hua vad nervös man är ändå, vill inte höra "det finns ingen graviditet i livmodern" NÅGONSIN igen!
Btw, jag var också i v.7 och vi fick också se hjärtat slå, men jag hade haft bruna flytningar sedan bröllopsfesten (gifte oss 4 dagar innan op).. (Vi hade ganska lik story tänkte jag)