• NiniMe

    Maj/Juni/Juli tråden 2008 del.8...

    Maj/Juni/julitråden 2008 del 8: Nu har våra älskade bebisar kommit!


     
    Välkomna alla Maj/juni/juli-mammor 2008 

    Tiden går fort när man har roligt och nu är det dags för ännu en tråd där vi som fått våra UNDERBARA bebisar  i Maj, juni och juli 2008 samlas och pratar om allt mellan himmel och jord!  Även om kärleken till våra barn är stor är det ibland nödvändigt och skoj att fly undan vardagen bestående av bland annat spykaskader, bajsblöjor, matning och bebispussande med en stund i vår kära lilla tråd 


    Vissa av oss har hängt ihop under större delen av graviditeten  medan andra hakat på under tidens gång. Alla är självklart lika välkomna hit för att prata av sig, jämföra erfarenheter,älta, skratta, gråta och dela med sig av råd eller få stöd i vardagen Glad
    Här e vi som hänger i denna tråden
    TREUHannapanna -83 Elliot 080521, Lillasyster jäser bf 8/3 Västerås
    MiaMarias -79, Gabriel 080529 - Lund
    Jenna82 -82, Leia 080602, Nova 041021, Liam 030603 - Bålsta
    Ballong -85, Mio 080604, Halmstad
    Memini -78, Julia 080604, Emma 031026 - Karlstad
    Hannajo -75, Oskar 080606, Elvira 041210, Kalle, Jossan, Mathilda (bonusar) - Laxå
    Applepie -76, Karla 080610, Maja 070112 -Syskon jäser bf  27/3 London
    SaraA -89 Marwin 080610 - Landskrona
    Tjej 83 -83. Anton 080612 & Tindra 060713 -Borås
    Jesslin -72 , Emilia 080613, Sofia 041012, Stockholm
    Luloo -85, Alvin 080616
    MammaHeidi -80, Leia 080617, Citrina 061007 - Alingsås 2 mil utanför
    Numberone-83, Ellen 080618, Agnes 090615, Falkenberg
    Casper och Novas mamma -82, Nova 080621, Casper 040115 - Gävle
    Glad och lycklig-83, Oliver 080621, Wilma 060713 - Norrköping
    MCH -77, Erik 080622 -Syskon jäser Göteborg
    EnSanna -81, Julia 080626- Syskon jäser bf 14/3 Stockholm
    Ninni13 -82, Sigge 080626 Alexander 090924- Eslöv
    Ericasmamma -84, Loke 080626, Erica 060202 - Norrköping
    Vår gamla tråd:

    Detta kan våra söta 1-åringar:
    www.familjeliv.se/Forum-11-285/m46756624.html




  • Svar på tråden Maj/Juni/Juli tråden 2008 del.8...
  • Tjej 83
    jesslin skrev 2010-03-20 07:09:44 följande:
    tjej. Kan ju även vara att han inte tål mjölk alls. Finns laktosfria böand det mesta. Annars helt mjölkfritt finns det både soja och havreyougurt, soja, havre och rismjölk. Emilia var ev mjölkallergisk innan, hon fick inte mjölk från en månads ålder fram till hon var 11 1/2 månad ungefär.
    tack,
    så det finns mjölk utan mjölk :)   bra o veta..  ska ringa o se vad de föreslår.

    men Emilia kan dricka mjölk nu utan problem?
  • jesslin
    Tjej 83 skrev 2010-03-20 07:13:41 följande:
    tack, så det finns mjölk utan mjölk :)   bra o veta..  ska ringa o se vad de föreslår.men Emilia kan dricka mjölk nu utan problem?
    ja, det finns det.  Konsum brukar ha bästa utbudet här hemma i alla fall. Finns även mjölkfri gröt och välling med.
    Stormarknader har alltid väldigt bra utbud. Ja, nu verkar hon tåla det i alla fall.
    Sofia 12 okt 04 , 54 min efter bf , Emilia 13 juni 08. 11 dagar före bf. Två igångsättningstjejer...
  • Apple Pie
    Tjej 83: Min brorsson fick reda på att han var laktosintolerant, men han var verkligen inte lös i magen utan mycket hård. Bäst att gå till doktor, kan ju vara vad som helst, gluten osv, inte lätt att bara börja utesluta själv.
    MiaMaria: Karla fick också 'stor' säng i veckan, vi gjorde om hennes säng till juniorsäng, hon skriker så när hon vaknar och  är 'fast' i spjälsängen så vi tänkte att det måste vara lättare för henne om hon har egen kontroll för att gå in och ur sängen...1sta natten satt hon och grät iallafall, och inatt kom hon själv in till oss ;) fast vi har varit lata och tagit upp henne och burit in henne till oss när hon vaknat, så vi får ju skylla oss själva. 
  • Tjej 83
    Apple Pie skrev 2010-03-20 08:29:12 följande:
    Tjej 83: Min brorsson fick reda på att han var laktosintolerant, men han var verkligen inte lös i magen utan mycket hård. Bäst att gå till doktor, kan ju vara vad som helst, gluten osv, inte lätt att bara börja utesluta själv. MiaMaria: Karla fick också 'stor' säng i veckan, vi gjorde om hennes säng till juniorsäng, hon skriker så när hon vaknar och  är 'fast' i spjälsängen så vi tänkte att det måste vara lättare för henne om hon har egen kontroll för att gå in och ur sängen...1sta natten satt hon och grät iallafall, och inatt kom hon själv in till oss ;) fast vi har varit lata och tagit upp henne och burit in henne till oss när hon vaknat, så vi får ju skylla oss själva. 
    ringde 1177..  de sa ja kan börja med att sluta ge honom mjölk i helgen o sen ringa Bvc på måndag, jobbiga är bara att ja ska jobba hela den veckan. o är man vikarie så vill man ju jobba o få lite pengar, samtidigt som ja måste åka med Anton o kolla honom.
    men eftersom han är go o glad på dagarna så är de inte akut med honom.
    han åt lite gröt med mjölk vid halv 9 o halv 10 kom han o sa ajaajj o tog sig för magen. o då prata ja med sjukvårdupplysningen o hon sa de är säkert mjölken så igen mjölk i helgen.
    smör o ost  gick bra..

    så får ringa bvc på måndag så får de göra ett test på honom.
  • MiaMarias

    Apple Pie:  Vi tog bort en sida från spjälsängen, så där kan han komma i  och ur hur mycket han vill, men nu har jag satt några gosedjur där istället.

    Jag frågade honom var han vill sova i natt "stooa sänngen" =)

    Nu ska vi fixa lunch och sen blir det till att sova middag, nu när man har tid för det. =)

  • Apple Pie
    MiaMarias skrev 2010-03-20 11:44:46 följande:
    Apple Pie:  Vi tog bort en sida från spjälsängen, så där kan han komma i  och ur hur mycket han vill, men nu har jag satt några gosedjur där istället. Jag frågade honom var han vill sova i natt "stooa sänngen" =) Nu ska vi fixa lunch och sen blir det till att sova middag, nu när man har tid för det. =)
    Lyx med stor säng ;) Fast det får vi inte plats med så hon får snällt ha juniorsäng nu i några år iallafall!
  • Jenna82
    Tjej 83 skrev 2010-03-20 10:03:43 följande:
    ringde 1177..  de sa ja kan börja med att sluta ge honom mjölk i helgen o sen ringa Bvc på måndag, jobbiga är bara att ja ska jobba hela den veckan. o är man vikarie så vill man ju jobba o få lite pengar, samtidigt som ja måste åka med Anton o kolla honom. men eftersom han är go o glad på dagarna så är de inte akut med honom. han åt lite gröt med mjölk vid halv 9 o halv 10 kom han o sa ajaajj o tog sig för magen. o då prata ja med sjukvårdupplysningen o hon sa de är säkert mjölken så igen mjölk i helgen. smör o ost  gick bra.. så får ringa bvc på måndag så får de göra ett test på honom.
    Leia har haft problem me magen ibland om kvällarna och vi har inte hajjat va det berott på..men så tillslut kom vi att tänka på att det förmdoligen e vällingen. 
    Hon dricker fullkornsvällingen, sempers som är från 1år eller om det e 1,5år..och då tjorvar sig hennes mage.
    Så vi köpte hem majsvälling för 6månaders och gav henne om kvällarna o gör än och den funkar kanon, inge mer ont.
    Så det kan inte vara gröten han äter då? Me massa fullkorn i som sen gör ont i magen på honom?
    ***★LIAM 030603★NOVA 041021★LEIA 080602★***
  • Tjej 83

    han äter inte välling o gröt.
    han äter havregrynsgröt ibland.

    men de är mest efter han druckigt mjölk eller ätit yoghurt som han säger att han har ont i magen. de har väl varit i kanske  max 2 veckor, men man vet ju aldrig med barnen då de kan säga att de har ont nånstans men mena nån annanstans, o att han kan vakna på natten o skrika o hålla sig på magen. då blir man lite orolig.
    men sen går de över...

    men ska ringa o se med bvc på måndag.

  • JLS
    Tjej 83 skrev 2010-03-20 10:03:43 följande:
    ringde 1177..  de sa ja kan börja med att sluta ge honom mjölk i helgen o sen ringa Bvc på måndag, jobbiga är bara att ja ska jobba hela den veckan. o är man vikarie så vill man ju jobba o få lite pengar, samtidigt som ja måste åka med Anton o kolla honom.men eftersom han är go o glad på dagarna så är de inte akut med honom. han åt lite gröt med mjölk vid halv 9 o halv 10 kom han o sa ajaajj o tog sig för magen. o då prata ja med sjukvårdupplysningen o hon sa de är säkert mjölken så igen mjölk i helgen.smör o ost  gick bra.. så får ringa bvc på måndag så får de göra ett test på honom.
    Prova Enagos mjölkfria gröt, den äter Julia fortfarande Sen kan du smaska till den med lite riven äpple/päron i t ex.
    Julia 08 och bf mars 2010
  • Glad o Lycklig

    Här var det länge sen jag va, men det blir så ibland...
    Barna växer så det knakar, dock komemr det inte så mycket ord ur lillkillen mun,.

    Mest ja och nej, men han förstår precis allt man säger, så det är nog lite lathet...

    Såg att ni pratade om aktosintolerans, jag ahr hört att man akn ta blodprov så vet man snabbt och lätt typ...

    Vi har också varit oroliga för wilma då hon ett par nätter då och då agar på ont i magen...


    *Wilma 060713 och Oliver 080621* wilmaocholiver.blogg.se
Svar på tråden Maj/Juni/Juli tråden 2008 del.8...