• Stargirl

    Odd Molly för oss inbitna del IV

    ♫ Odd Molly - för oss inbitna del IV ♫


     För alla oss som gillar, älskar eller är nyfikna på märket Odd Molly. Här samlas vi och diskuterar storlekar, färger, kommande kollektioner och kollektioner som varit.
     
    ♫♪ ♫♪ ♫♪

    Officiella hemsidan :





    Tyvärr förekommer det en hel del kopior som säljs dyrt på Tradera och Blocket. Plagg som vi vet kopieras är bla Makeout dress, Makeout blouse, Lovely knit, Summer of 2007 tunic, 4 continent x stitch, Velour munkjacka och byxa, T88 Button down tunic.

    Var uppmärksam på

    - Om säljaren har många plagg av samma sort/färg
    - En säljare säljer massa olika storlekar. Sällan samma person kan ha både stl 0 och 4.
    - Om säljaren inte tagit sina egna bilder.
    - När säljaren inte kan svara på varför han/hon har så många Odd Molly plagg i sin ägo.
    - Om säljaren tagit egna bilder jämför bilden med andra bilder av samma plagg på nätet eller på Odd Mollys hemsida.
    - Förhandsbetala ingenting! Se till att ha ngn sorts betalnings garanti på dina överföringar.
    www.oddmolly.com


    {#lang_emotions_flower} Odd Molly Bloggar

    minmolly.se
    minmolly.se
    mollydolly-ina.blogspot.com
    parlorforpinglor.blogspot.com
    mymollyoddities.wordpress.com
    vartradhus.blogspot.com
    mollyist.blogspot.com
    everydaymolly.blogspot.com
    mollyflickan.blogspot.com
    sannibus.blogspot.com
    skrutteruttangoesoddmolly.blogspot.com
    doktormolly.blogspot.com/
    www.mollyholic.se
    www.molly-tina.blogspot.com/
    mymollyoddities.wordpress.com
    parlorforpinglor.blogspot.com/

    www.familjeliv.se/Forum-5-73/m48576830.html
    Gamla bildtråden
    www.familjeliv.se/Forum-5-73/m47218648.html

    Vi samlar alla bloggar i denna tråd.

    www.familjeliv.se/Forum-5-155/m49504639.html


    ♪♫?*¨*?.¸¸♥ ¸¸.?*¨*?♫♪ www.minmolly.se ♪♫?*¨*?.¸¸♥ ¸¸.?*¨*?♫♪
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-02-08 14:14
    Officiella hemsida kom inte med.
    www.oddmolly.se

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-10-25 10:13
    min nya blogg www.finest.se/natali
  • Svar på tråden Odd Molly för oss inbitna del IV
  • ellianne

    Hej! Vore jättesnällt om någon kunde inboxa mig traderalistan! Har råkat ut för en skum säljare... Hälsn.Lena

  • Lindadjo

    Fick nyligen upp ögonen för Odd Molly, så jag äger inget plagg än. Men jag undrar lite över storlekarna. Gissar ni hört den frågan förr. Hoppas på att någon orkar svara.


    2010 ska bli ett bra år!
  • ellianne
    Lindadjo skrev 2010-02-09 18:54:24 följande:
    Fick nyligen upp ögonen för Odd Molly, så jag äger inget plagg än. Men jag undrar lite över storlekarna. Gissar ni hört den frågan förr. Hoppas på att någon orkar svara.
    Ja då Jag tycker att storlekarna stämmer ganska bra, 0=xs, 1=S o.s.v. Jag brukar ha 34/36 och har ibland stl 0 och ibland 1. Det som gör att jag har 1 i vissa klänningar/tunikor är att det annars blir för trångt över bysten. Koftor är dock stora i stl, där kan man gå ner minst en stl.
    Hoppas att det var till ngn hjälp! Är det något speciellt plagg du funderar på?
    /Lena
  • Frusna flickan
    ellianne skrev 2010-02-09 19:02:51 följande:
    Ja då Jag tycker att storlekarna stämmer ganska bra, 0=xs, 1=S o.s.v. Jag brukar ha 34/36 och har ibland stl 0 och ibland 1. Det som gör att jag har 1 i vissa klänningar/tunikor är att det annars blir för trångt över bysten. Koftor är dock stora i stl, där kan man gå ner minst en stl. Hoppas att det var till ngn hjälp! Är det något speciellt plagg du funderar på? /Lena
    Jag håller med om det mesta men inte om koftorna.. Jag tycker inte att de är stora i stl, förutom att ärmarna är jättelånga. Jag har samma stl som på allt annat på lovely knit och tenfold och skulle aldrig kunna gå ner en storlek på dessa. Long cardigan och v-neck men tycker att någon kofta i vidare modell varit stor.
  • Pyttisens mamma

    Trollens mamma och ellianne, jag har skickat listan till er

  • ellianne

    Grandmas coat är jättestor, jag drunknar nästan i stl 0 Men koftorna i ull är nog ngt mindre än de i bomull. Allt är ju relativt förstås, beror på hur tajt man vill ha dem etc.

Svar på tråden Odd Molly för oss inbitna del IV