Androgyn man ger pirr?
Måste bara göra en liten utvikning så där helt i onödan och höra vad ni andra tycker:
Måste bara göra en liten utvikning så där helt i onödan och höra vad ni andra tycker:
Skönt att höra att vi är fler som tänder på män som vågar vara sig själva, inte minst när de är smala och softa, det är sååå sexigt!
jag tycker inte alls om androgyna killar (eller tjejer för den delen). Behöver absolut inte vara jättebiffiga eller något sånnt. Men jag tycker inte om smala killar. Heldre lite tjock än spinkig. Manliga drag, lite skäggstubb, helst mörkare (behöver inte handla om hudfärgenm utan mer bruna ögon, mörkt hår), de är mer min stil.
Nope,här tänder jag bara på män med muskler och hår på bröstet
Dom ska absolut inte vara skäggiga eller ha hår på bröstet. Gärna stora ljusa ögon och snygga kläder är ett måste
Jag gillar egentligen machomän med mycket muskler, men träffade en feminin man en gång som jag föll för. Han var så vacker! Fina drag med kindben och hade blivit en skitsnygg transa. Han var vacker helt enkelt och det var definitivt attraktivt.
Ja det känns ju radikalt och nyskapande! (obs ironi)
Vi har ju i minst hundra år matats med bilden av hur "män" ska vara. Och det är bilden av att riktiga män är män med muskler och hår på bröstet. Ni glömmer att tillägga att de ska vara rika, kända och framgångsrika också! Biffiga bufflar som tar för sig på alla områden.
Alla män bör alltså försöka vara såna även om de inte är det ifrån början. Vi ska träna våra små gossebarn att bli hunkar, oavsett. (Sen blir vi så upprörda och förvånade över att vi har en massa män i samhället som i sin vantrivsel över att inte kunna leva upp till mallen super, knarkar, misshandlar, och förnedrar kvinnor.)
Så att ni som skriver här och säger att ni gillar män som stannat kvar i den gamla könsrollen befäster bara en sekelgammal föreställning. En primitiv och ensidig föreställning om mannen som hyllas av såväl talibaner, vildavästern-entusiaster, livets-ord-familjerna som av hellsangels-epigoner. Det är verkligen inget nytt.
Vad jag ville diskutera var om det idag fanns en ny sorts man som vågade vara sig själv utan att låta sig boxas in i en färdig stans av hur en man bör se ut och vara. Och om det finns en ny kvinna som kunde se det sexiga i dem som vågar gå utanför den normativa mallen av hur "en riktig man" ska se ut.
Men av de senare svaren, tycks det som om "normalnormativitetens" järnridå håller på att gå ned i den här tråden. Också.
mmm tänk bara pa david bowie det är en kaka (eller var i lite ungre dagar i alla fall)
Jag tycker att många androgyna män är vackra och jag attraheras verkligen av skönhet. Umgås gärna med löjligt vackra gaymän men då är det ju se men inte röra som gäller.