• Candra

    Tygblöjetråden 24

    Ronjas mamma skrev 2011-01-31 14:37:56 följande:
    Hon är 2 och et halvt och är van vid tygisarna ;) Candra om du räknar med att få fler barn kan det ju ändå betala sig vi väntar vårt tredje som kommer få vara den sista till att använda våra tygisar ;)
    Jo, framtida syskon får ju använda dem också Tungan ute
  • Candra

    Hur gör ni när ni är hemifrån och har bytt blöja? Vad gör ni av den använda tills ni kommer hem?
    Och vart lägger ni dem innan ni kan tvätta så det inte börjar lukta?

  • Candra

    Några tips på blöjor som man bara knäpper i sidan?

  • Candra

    Tack för alla tips!
    Hur kan man göra om man VILL att barnet ska känna att det blir vått?

  • Candra

    Tack igen :)

    Nu har vi hämtat ut dem på posten, så nu blir det spännande att testa!
    När man tvättar dem, går det bra att tvätta med inlägget i, eller måste man ta ut dem? Tänker att det inte kan vara så mysigt att plocka isär kissiga blöjor

  • Candra

    Första natten med tygblöja för dottern nu :P spännnde

  • Candra

    Det läckte en del, den var helt fylld när hon vaknade. Dåliga inlägg kanske? Eller behövs kanske tvättas mer..
    Tror blöjorna är gränsfall för små, tycker inte de täcker så bra bak när hon rör sig. Nåt tips på blöjor som är lite större i storleken baktill?

  • Candra

    Papoose pocket, var billigt på tradera så tänkte testa dem först.. Inläggen har jag ingen aning om, men dem finns också på tradera, så får kolla där.. De håller bra för vätskan i sig, de känns bara för små.

  • Candra

    I vanliga blöjor så har hon alltid storleken större än vad det står. Hon väger 10kg men hade liberos från 13kg, mindre var för smått.. Borde jag köpa för samma antal kilo i tyg då också? De här står upp till 15 kg, men jag är skeptisk..

Svar på tråden Tygblöjetråden 24