Inlägg från: Ocikatten |Visa alla inlägg
  • Ocikatten

    Vi som shoppar danska barnkläder del 17

    Fick ett angenämt problem idag - storebror blev avundsjuk på lillebrors traktortröja från Småfolk så nu får här letas upp en traktortröja även till storebror!

  • Ocikatten

    Marabou Polka? Har jag missat totalt, måste smakas! Jag har snöat in totalt på den där med mandel o havssalt... *yummie*

    He, he, ja var de där kilona suttit är svårt att förstå ibland men man känner det på kroppen när man ska röra på sig!

  • Ocikatten
    Buttelina skrev 2010-05-06 18:37:10 följande:
    isabel äääälskade katttröjan
    Im also in löööööve!!!
    Kan man ha den på en grabb måntro??
    Annars har jag siktat in mig på den bruna med katter o kattungar!! Hoppas nån butik tar in den...
  • Ocikatten
    lillronya skrev 2010-05-06 18:38:47 följande:
    Hej i tråden!Hoppar in lägligt i städsnacket ser jag.Har damm i hela huset för vi har rivit upp hela det, snart 100 år gamla, köksgolvet. Fanns minsann inte en gnutta isolering där under, precis som vi misstänkte.Imorgon ska det riktas upp så att det kanske inte lutar 10 cm längre, som det gör nu. När spånskivorna ligger på plats är det dags att börja riva i bardrummet. JAG LÄNGTAR EFTER MITT BADRUM!!Har ju inte haft nåt på 12 år. Dags nu tycker jag. Shoppas det nåt här eller alla längtar efter salg?
    Vadå? 12 år utan badrum? Nu tycker jag faktiskt du är lite gnällig...
  • Ocikatten
    Buttelina skrev 2010-05-06 18:47:09 följande:
    åhh visst är den fiiiiin. kanske liiite gilry . blommor på den men, man allt går ju den bruna? den har småvi, men tyvärr har den inte orange kantband
    Näe, den har gröna och det passar mig! Fast jag skulle vilja ha någon mer och de finns inte hos Småvi, håller tummarna för nån annan butik!!
  • Ocikatten
    lillronya skrev 2010-05-06 18:47:33 följande:
    Ja jag har nästan glömt hur det är att borsta tänderna i badrummet med en spegel framför sej. JAg får inga vettiga kort på mina barn nu heller. Bara en massa bus.
    Borstar man tänderna framför spegeln? Gör jag nog aldrig trots ett väl fungerande badrum... {#lang_emotions_laughing}

    Massa bus? Ja om det bara vore så, Marcus sätter ju upp världens mest tillgjorda flin när kameran åker fram... {#lang_emotions_undecided}
  • Ocikatten

    Grannens grabb fyllde 3 år förra veckan och "betalade" en ny leksak i affären med nappen, verkar ha funkat bra än så länge. Lite gnäll första kvällarna men nu går det bra, dock vaknar han tidigare på morgonen för innan tog han nappen och somnade om men nu funkar ju inte det längre.

  • Ocikatten
    Greksmurfen skrev 2010-05-06 21:59:31 följande:
    GAHHHH dessa karlar IGEN.....jag brukar alltid ha hand om maxens tvätt just för att han har tabbat sig innan å förstört plagg innan genom att tvätta dem fel....nu tänkte jag verkligen inte att han kudne tabba sig hade fixat allt han skulle bara hänga upp på tork .. brukar alltid ta alla max kläder i torkskåå nu gjorde inte maken det å la alla maxens strumpor i torktumlaren..=S... nu passar dem bara en pygme =(.....var i stort sätt alal strumporna han hade med så det var  ju x-antal så att säga=P...
    Vi torktumlar inte heller strumporna då de blir lite mindre men det är såååå drygt att hänga alla j*kla sockar!!! Om skadan nu är skedd så prova att dra i dem ordentligt så brukar de funka att använda igen!
Svar på tråden Vi som shoppar danska barnkläder del 17