Inlägg från: 3 barns mamma84 |Visa alla inlägg
  • 3 barns mamma84

    December Bebis 2010 :)

    linn78 skrev 2010-07-05 16:53:37 följande:
    Välkomna alla nya!!

    Allt såg bra ut på RUL, måtten passade perfekt ihop. Men det var tydligen en liten pojk som busade rundor därinne, jag som var så säkert på en tjejSkrattande. Men lika glad för det är jag/vi, fast vi har redan börjat slåss om namnetFlört
    Grattis till en kille i magen då ahr ni iaf kläderna från förra graviditeten
    (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯) ebba 2005 didos 2008 bebis 2010 (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯)
  • 3 barns mamma84
    Babysurprise skrev 2010-07-05 16:34:22 följande:
    Tack alla, nu känner man sig riktigt välkommen i gänget, det verkar vara väldigt många Decemberbebisar på jäsning..trodde inte den månaden var så vanlig men det blir ju när det blir! Vilken underbar jul vi kommer att få :)

    2barnsmamma 84:  Hur hommer det sig att du ska få en igångsättning om man får fråga?
    Det stämmer, i min förra grav låg moderkakan långt ner och i framvägg men den flyttade sig uppåt i takt med att magen växte så jag kunde föda vaginalt ändå.

    Vi bor i Gråbo som ligger i Lerums kommun, ca 3 mil nodost om Göteborg. 
    Dum fråga kanske men jag undrar hur ni när ni svarar på ett inlägg får med ett ett färgat fält med föregående text i??  
     
    Ja till
    Dum fråga kanske men jag undrar hur ni när ni svarar på ett inlägg får med ett ett färgat fält med föregående text i??

    Jag får Igångsättning eller Snitt 1 månad innan troligtviss 2 månader innan beror på hur stor denna bebis kommer att tänkas bli.
    Barnmorskan är redan säker på att denna lille jag har i magen kommer att vara ''typ'' lika stor som förra garviditets barnet var.
    Min livmoder ligger på naveln redan alltså inte under utan på nästan över och jag är bara i vecka 16 går in i vecka 17 på torsdag.
    Barnmorskan misstänker nu att det kan bli en stor bebis denna gången oxå.
    Har inget med deabetes att göra men jag måste änså ha kontroll för detta då det inte är normalt att få en på 5,8kg och 62cm som nyfödd.
    Så därför kommer jag att få barnet innan bf datumet.

    (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯) ebba 2005 didos 2008 bebis 2010 (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯)
  • 3 barns mamma84
    ÄlskarNova skrev 2010-07-05 17:50:05 följande:
    åh grattis till pojken! Nu får ni tänka om då i namnfrågan..  
    Här är vi ganska säkra på en pojk men vi får se om 10dgr om det stämmer då. Känns som jag är så seent ute med mitt RUL (i v.19+1)Förvånad längtar ju sååå!!

    Idag var jag iaf och klämde lite till på barnvagnar..jag som tidigare gillat Teutonia S3 hade nästan "gått över" till EL City cross men nu är jag tillbaka på S3:an. VILL HA!  
    Jag är i vecka 19 18+1 då jag fick en tid 23 juli du är inte sent ute hehe
    (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯) ebba 2005 didos 2008 bebis 2010 (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯)
  • 3 barns mamma84
    Babysurprise skrev 2010-07-05 19:54:08 följande:
    Ok, då förstår jag! Wow, vilken stor kille du fick sist! Bra att dom håller koll på dina mått hela vägen.
    Jag gick 10 dagar över tiden sist och fick en igångsättning pga att fostervattnet torkade upp så jag hoppas att jag slipper gå över denna gången, det var seeeegt, usch! 
    Låter läskigt men hur kan fostervatten torka ut ?
    När jag fick ut honom så sa dem att jag hade otroligt mkt med fostervatten hur kan det vara möjligt jag gick själv oxå över 10 dagar.
    Har dom bättre kol på dig och vattnet ?
    Jag vet ej om jag får göra Sf mått men jag hade inskrivning hos barnmorskan
     29juni och nästa besök har jag 12 okt :-/ så jag vet inte om sf mått om man gör det här i danmark.
    Men man har  2 ggr hos barnmorskan på flrsta början och sen i danmark har dom sen barnmorske tiden senare döför går man så som man går dom har ju barnmorske kontroller fram till vecka 39 i sverige har man mer tider på början men sista tiden är omkring vecka 37-38 beror på vad och varför man går då tror jag.

    Hur många barn har du ?
    Tror du att dom kommer gå över denna gången ?

    Jag fick över med dottern 9 dagar o sonen 10 dagar
    (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯) ebba 2005 didos 2008 bebis 2010 (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯)
  • 3 barns mamma84
    MrsHelgesson skrev 2010-07-05 19:59:00 följande:
    Nä, vi får ju inte fråga om könet på vanligt RUL :P
    Om du kollar ts så finns det en gissnings tråd
    (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯) ebba 2005 didos 2008 bebis 2010 (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯)
  • 3 barns mamma84
    SaraKlippan skrev 2010-07-05 20:07:48 följande:
    Hej alla :)

    Någon sa till mig att man inte fick färga håret när man är gravid!
    Får man inte det? Det har ja ju gjort!  Förvånad
    Man får men man ska vara försiktig vad det är för ämne i hårfärgen.
    Därför ska man alltid säga till Frisören att man är gravid.
    Vissa ämnen i fårfärgen är snällare mot kroppen och vissa inte det är olika.
    Men det flesta hårfärger som finns i affärer är lämpliga mot oss gravida.
    (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯) ebba 2005 didos 2008 bebis 2010 (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯)
  • 3 barns mamma84
    Babysurprise skrev 2010-07-05 20:20:58 följande:
    Ja du..antagligen så berodde det på att jag gick över tiden, moderkakan åldrades och fostervatten-produktionen upphörde..men jag vet inte helt hundra. Mitt vatten hade iallafall inte gått och på en vanlig bm-koll så märkte man att magen hade krympt så då fick jag ett ultraljud som konstaterade att det fanns för lite vatten i magen på mig.
    Jag har inte funderat så mycket på förlossning nr 2 ännu, har bara varit hos bm 1 gång på inskrivning, sen blir det RUL och efter det träffar jag bm i september så det e sparsamt med besök när ma är omföderska jämfört med 1a gången!
    Oj så du har gått över bägge gångerna, va drygt. Det var dom längsta dagarna i mitt liv, fyy alltså, man var ett psykiskt vrak och dessutom i värsta värmeböljan den sommaren, haha!
    Kul med ett vinterbarn denna gången, det blir en helt annan årstid med bebis och magen!

    Det var inte så att dom räknade fel på ditt bf-datum sist och sonen egentligen borde ha kommit tidigare?
    E du nervös för hur stort detta barn kommer att vara eller känner du dig trygg med att dom har mer koll på bebisen nu? 
    usch vad jobbigt att det är något som händer det e bara så konstigt.
    Men jag fattar inte var tar den vägen när den försvinner från moderkakan.
    Läcker man vattnet eller dricker barnet upp allt
    Dumma jag men jag förstår inte hur det så med ens kropp.

    Jag hade äl 13 -14 nov och var beräknad 4 aug det stämmde Livmodertappen lossnade på samma bf dagen och det var en stor j*vla klump som kom på trosan trodde jag skulle svimma när jag såg den haha STOR som fan
    Men han ville inte ut.
    Var på Tul v 41 och han var då beräknad 4885g och tappen var omogen och jag var öppen 2½cm så att sätta igång mig var ingen prat om alls utan snitt var bättre.
    han var ju så stor hade dom hade problem att få ut honom han var tung för tiden.
    Bm som jag hade ville inte ta mig på allvar.
    Så pågrund av hennes addetyd och ej annvarig och ville inte göra Tul när jag ville då pågrund av henne kunde jag ha dött.

    Idag e jag bara rädd jag kan inte lita på någon och nu när jag vet att livmodern är större än normalt gör mig ännu oroligare.
    Vågar inte föda då jag hade oxå komplikationer med dottern hon var 4,1g men normal och snitt var inte bättre det häller.
    Nu får vi se vad Rul vissar..
    Misstänker att dom get mig fel datum på bf hade enligt mens bf 15 dec men nu får vi se..
    Från 15 dec till NU 22 dec
    (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯) ebba 2005 didos 2008 bebis 2010 (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯)
  • 3 barns mamma84
    MFJG skrev 2010-07-05 21:49:58 följande:
    Idag har det varit full rulle i kulan. Vi har till och med SETT minibus karatekonster utanpå magen..=) Helt ofattbart tidigt, såg första sparken utanför när jag väntade W i vecka 18..Nu är jag ju i vecka 16..Skit coolt var det iaf! Känns som små snärtar =)
    oj jävlar vad häftigt grattis
    (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯) ebba 2005 didos 2008 bebis 2010 (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯)
  • 3 barns mamma84

    smurfen:
    Jätte fin
    tänkte oxå berätta att det finns en bildtråd där vi lägger in bilder finns på ts


    (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯) ebba 2005 didos 2008 bebis 2010 (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯)
  • 3 barns mamma84

    tänkte fråga er Flickor hur era livmödrar befinner sig ??
    Under eller på eller över naveln ??
    Min ligger på naveln exakt nu undrar jag hur ni har det jag är ju själv i vecka 16 17 på tor


    (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯) ebba 2005 didos 2008 bebis 2010 (¯`°?.¸ ღ♥ ♥ღ ¸.?°´¯)
Svar på tråden December Bebis 2010 :)