• anebettan

    Ska inte få fira min sons födelsedag

    Jag har 2 barn sedan tidigare och lever nu i ett nytt förhållande. Är gift med min man och har även 2 bonus barn. Mannen som är pappa till mina barn lever också med en ny kvinna (särbos) hon har inga barn. Vår relation kring barnen har alltid fungerat klockrent. Lite små gnabb men inget som inte gått att lösa. Barnen bor varannan vecka hos oss. Barnens födelsedagar har vi firat tillsammans hos den förälder där barnen är då och mor/far föräldrar, mostrar/fastrar har alltid varit välkomna. Nästa vecka fyller sonen år och är hos sin pappa. Sonen har frågat att visst kommer du på mitt vuxen kalas, mamma! Självklart har jag svarat. Men i år var det inte självklart. Exet frågade hur vi ska göra med födelsedagen, jag svarar att vi kommer. Han undrar då om vi inte kan fira hemma hos oss när sonen kommer till mig. Frågar förvånat varför? Jo det blir så märkligt om vi ska komma hem till dom. För hans nya kommer ju att vara där och hennes föräldrar vill ju självklart komma. ?????????????? Så jag som mamma ska inte få komma till min son när han fyller år. Vi biologiska släktingar ska stå tillbaka för de nya. Det känns mer märkligt än att vi träffas och firar han födelsedag! Hur ska jag förklara för en 5 åring varför vi inte kommer på hans kalas? Problemet ligger hos hans nya tydligen. Kan till viss del förstå att hon kan tycka att det är jobbigt. Men 1-2 dagar om året måste man väl kunna bita ihop för barnens skull. Det är ju deras dag! Går man in i ett förhållande med en man med barn så får man inte bara barnen på köpet utan även deras mamma med familj. Med barnens bästa för ögonen, lite god vilja och kommunikation ska det inte vara några problem. Eller?????? Jag är en bio mamma som uppmuntarar mina barn kring bonusmamman. Berömer henne, säger att det var snällt osv. när det berättar att hon gjort något för eller med barnen. Allt för att barnen ska känna att det är ok med pappas nya. Vi har pratat mycket om att man kan tycka om flera personer osv. Och så kommer det här!!
    Vad ska jag göra?????

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-09 16:29
    Tack för alla kloka åsikter i frågan. Vi har pratat i dag igen och i år kör vi som vanligt. För att sedan ta ett nytt resonemang om hur vi kommer att göra kommande år. I grund och botten ser vi lika på detta och till mångt och mycket är det ett vuxenproblem. Vi bor på en liten ort där alla känner alla och bonus mamman är en gammal klass kompis till mig. Det känns som det handlar om att vi vuxna ska falla till ro och hitta naturliga sätt att umgås på för barnens skull. Jag kan se på barnen att de slappnat av avsevärt sedan de fått bekräftelse från oss föräldrar att det är ok med de nya. I ett gott samarbete har vi alla så mycket att vinna i denna nya situation. Här om dagen var bonus mamman och handlade ytterkläder till barnen och ringde mig och rådfrågade. vilket jag tyckte var underbart. Men ibland känns det som jag och min nuvarande man ser så naturligt på detta. Mycket kanske pga att det inte finns några konflikter mellan oss inblandade. Jag är inte ute efter att vi ska äta söndags middag tillsammans men att vi ska kunna fira födelsedagar, examen, konfirmationer osv tillsammans. Att vi alla kan gå på barnens aktiviteter (om man vill).

  • Svar på tråden Ska inte få fira min sons födelsedag
  • Ess
    NadiaMi skrev 2010-04-09 13:01:51 följande:
    Jag tycker också att de borde ha tagit upp det betydligt tidigare INNAN sonen själv frågade om mamma skulle komma på vuxenkalaset. Nu har han ju redan frågat och det har tydligen inte funnits någon direkt anledning att ifrågasätta hur det ska ordnas förrän nu, en vecka innan födelsedagen. Det är möjligt att pappan och hans nya har pratat om det en längre tid, och kanske t.o.m med sonen som ändå har frågat om mamman ska komma. Men om de håller på att mamman med familj inte får komma så blir hon ju i dethär läget "lögnaren" eftersom hon har sagt till barnet att hon självklart ska komma dit. Av hänsyn till barnet bör de enligt Mig för Just Denhär gången samlas 'som vanligt' eftersom sonen gärna vill ha det så och det är så pass kort varsel för en ändring. Vid nästa födelsedag kan båda parter förbereda barnet på att nu blir det ett varsitt kalas hos mamma och pappa istället. Men med såhär kort varsel och efter att sonen själv har sagt att han vill att båda ska vara där skulle iallafall jag svälja stoltheten och försöka göra födelsedagen så rolig som möjligt för pojken.
    Jag undrar om komunikationen verkligen varit så bra som ts tycker. Det kan mycket väl ha varit en envägs komunikation där hon sagt vad hon tycker och han bara tigit och nickat. För har man en bra komunikation så tar man upp detta med varann i förväg, precis som du skriver.
  • Ess
    NadiaMi skrev 2010-04-09 15:42:58 följande:
    Man kan. Men är det schysst mot barnet att inte förvarna om det i god tid utan vänta tills h*n redan är inställd på att ha alla omkring sig på 'sin dag' och först då säga att det blir ändrade planer?
    Hans barn har alltid sedan skillsmässan vetat vad som gäller.
  • NadiaMi
    Ess skrev 2010-04-09 15:55:26 följande:
    Hans barn har alltid sedan skillsmässan vetat vad som gäller.
    En situation som alltså inte är direkt jämförbar med den TS är i just nu.

    Det är mindre än en vecka till födelsedagen och sonen har själv frågat om hon kommer (som vanligt) så uppenbarligen förväntar iallafall han sig att ha samma typ av födelsedagsfirande som tidigare.
  • johandra

    Åhh vad jag gillar dig ts!!

    Precis så där hade vi när jag var liten oxå..Mamma o pappa må ha haft sina duster men vi barn har aldrig behövt vara med om dom. Alla släktingar på bådas sidor har alltid varit välkomna när vi fyllt år osv...

    Prata med ditt ex igen och förklara det här,precis som du skrivit i tråden...Han känner väl säkert press från sin nya men då får han väl förklara för henne att det är så här ni sköter er separation och er relation med barnen...Punkt!


    Mamma till världens finaste Ella 060309 och Alice 071219,bebis beräknad 3/4-10
  • Tessa606

    Vi har gjort lite olika hos oss. De senaste födelsedagarna har firats med barnen, biopappa, bonusmamma (jag), biomamma och bonuspappa, ena gången hos oss och andra gången hos biomamman, sen har var och en av familjerna haft sina släktkalas var och en för sig när barnet varit där.

    Håller med om att det ibland är lite jobbigt att blanda alla nya och gamla släktingar, stämningen blir gärna lite tryckt och för mina föräldrar och för bonuspappans föräldrar är det jätteviktigt att få gratulera precis som det är för "riktiga" mormor och farmor.

    I det här fallet har jag förståelse för båda. Det kanske inte alltid kan vara som det har varit utan man får ändra lite ibland och känna efter vad som känns bäst, gör man ingen stor sak av det för barnet så kan det ju gå bra

  • Ess
    NadiaMi skrev 2010-04-09 16:04:57 följande:
    En situation som alltså inte är direkt jämförbar med den TS är i just nu. Det är mindre än en vecka till födelsedagen och sonen har själv frågat om hon kommer (som vanligt) så uppenbarligen förväntar iallafall han sig att ha samma typ av födelsedagsfirande som tidigare.
    Nä inte direkt. Men inför examen föreslog barnet att alla skulle fira hos mamman, men ändrade sig sedan när h*n insåg att det inte skulle bli så trevligt.

    Men jag tror fortfarande att om ts och mannen hade haft en så bra komunikation som hon vill göra gällande, så hade han "vågat" säga ifrån tidigare. Nu verkar det som om han inte velat dra igång ett bråk utan tyvärr väntat så pass länge att det blir ännu mer fel istället.
  • NadiaMi
    Ess skrev 2010-04-09 16:25:34 följande:
    Men jag tror fortfarande att om ts och mannen hade haft en så bra komunikation som hon vill göra gällande, så hade han "vågat" säga ifrån tidigare. Nu verkar det som om han inte velat dra igång ett bråk utan tyvärr väntat så pass länge att det blir ännu mer fel istället.
    Jo, där håller jag med.

    Men nu när det redan blivit så pass fel, varför inte då ge med sig, bita ihop och göra som vanligt en sista gång och därefter börja med ett annat sätt att fira.
    För det blir ju trots allt sonen som är i riskzonen för att bli mest sårad när det blir så tvära ändringar på så kort varsel.
  • Anonym (biobonus)
    Anonym (lia) skrev 2010-04-09 14:05:50 följande:
    Det är ingen ny fru, inte ens en sambo. Så nej, jag tycker hon ska hålla låg profil när det gäller detta barn!
    Jag håller med dig om detta. Men faktum kvarstår att eftersom pappan tar hänsyn till sin flickväns känslor, så vinner TS mer på att visa hänsyn än att bara kräva sin rätt enligt principen "man fångar fler flugor med honung än med citron".

    Men är de särbos, så behövs ju egentligen ingen neutral plats för firandet, men det kan ju ändå vara en trevlig gest att föreslå det.  Det blir svårare för pappan och sambon att vara otrevliga om TS är tillmötesgående.
  • Nixx

    Är det verkligen vanligt att separerade föräldrar med nya familjer firar det gemensamma barnet tillsammans? För mig låter det aningen krystat, men det kanske fungerar?

  • Ess
    NadiaMi skrev 2010-04-09 16:29:21 följande:
    Jo, där håller jag med. Men nu när det redan blivit så pass fel, varför inte då ge med sig, bita ihop och göra som vanligt en sista gång och därefter börja med ett annat sätt att fira. För det blir ju trots allt sonen som är i riskzonen för att bli mest sårad när det blir så tvära ändringar på så kort varsel.
    Nu verkar det ha löst sig. Ts har uppdaterat.
Svar på tråden Ska inte få fira min sons födelsedag