• miinus

    Abort - jehovas vittnen vs kristendomen

    Hej!
    Jag har funderingar på det här med abort. Är det okej att göra abort om man är kristen eller vittne? Tycker båda religionerna samma eller finns det skillnader? Varför är det okej/inte okej? Kan det vara okej ibland och ibland inte? Om abort ionte är okej, hur "straffas" den som gör abort?

    Hade varit jätteroligt om det finns några vittnen, kristna eller bara allmänt kunniga i ämnet som vill svara=)

  • Svar på tråden Abort - jehovas vittnen vs kristendomen
  • Matillin
    1 tim 2:5,6
    Gud är en, och en är förmedlaren mellan Gud och människor, människan Kristus Jesus, 6som gav sig själv till lösen för alla, vittnesbördet när tiden var inne,


    -Finns massa skriftställen som tyder på att gud och jesus inte är densamme när man kikar runt lite.
    Just här står det att gud är en och att jesus är en och att han är förmedlaren mellan människor och gud?
  • ErevnaPär
    Matillin skrev 2010-04-22 11:34:35 följande:
    Angående detta med att jesus skulle vara gud. Hur ser ni på det att jesus då skulle ha pratat till sig själv när han var på jorden. Han bad väl vid några tillfällen till sin fader så han skulle väl vara smått scizofren om han stod och bad till sig själv? Han sa väl också att han inte var lika stor som sin fadern och påpekade att det inte var han som skulle bli tillbedd utan fadern i himmelen osv?
    Du blandar ihop treenighetsläran med modalism. Modalismen lär att Gud är ett väsen och en person: Jesus är därför Fadern och Anden. Treenigheten lär att Gud är ett väsen, men identifieras med tre distinkta personer: Jesus är därför inte Fadern och Anden. Så nej, Jesus ber inte till sig själv utan ber till sin Fadern som han i evighet har haft en relation med (se Joh 17:5). Att båda är en och samma Gud men distinka från varandra är tydligt genom Skriften, för att omformulera John 1:1 "I begynnelsen var Sonen och Sonen var hos Fadern, och Sonen var till sin natur Gud." Det finns bara en Gud, och Fadern och Jesus utgör denne ende Gud eftersom de är ett (Joh 10:30)

    Jesus säger att Fadern är större än honom ((Joh 14:28) men ser vi till sammanhanget så ser vi att denna skillnad inte är på en ontologiskt nivå. Utan Fadern är större i det att han innehar en position som är högre än Sonen (Se Fil 2:6 som jag citerade ovan där det står att Sonen avstod från sin härlighet att antog en tjänares gestalt. Han underställde sig Faderns auktoritet och var beroende helt på honom). Jesus uttalanden i 14:28 är som om jag hade sagt "presidenten är större än jag". Det betyder inte att presidenten är mer värd som människa utan att hans funktion är större än min. (Jfr 1 Kor 11:3)

    Samma Jesus som säger att vi endast skall tillbe Herren vår Gud (Matt 4:10), tar senare i samma evangelium emot tillbedjan (Matt 28:17) av sina lärjungar. Samma Jesus säger att Sonen måste äras precis som Fadern (Joh 5:23) och i Uppenbarelseboken tar Lammet (Jesus) emot tillbedjan likvärdig den som Fadern får. Jesus tar emot tillbedjan, och uppmanar till och med sina lärjungar att be till honom. (Se erevna.nu/ )

    Ja, Gud är en så att citera sådana verser är inget argument emot treenigheten. De texter som hävdar att Gud är en är monoteistiska (dvs. att det bara finns en Gud och honom skall ni tjäna) och inte unitariska (dvs. uttalanden om att Gud till sin natur är aboslut en). Jag säger gärna amen till passager som "Hör Israel, HERREN, vår Gud, HERREN är en". 1 Tim 2:5 däremot säger inte att Gud är en person utan talar om Gud som en part, en sakägare precis som Gal 3:20. Gud är en, Jesus är en människa, men samma författare gör det klart för oss att: "i honom bor gudomens hela fullhet i kroppslig gestalt" (Kol 2:9). Jesus är medlaren mellan de två eftersom han är både Gud och människa.
  • Matillin

    Förlåt men jag tycker att det där med treenigheten är lite komiskt på något vis, men kanske är det för att jag inte förstår den alls
    Känns som att det är något ingen kan förklara riktigt men ändå är det bara så?
    Jag förstår liksom inte poängen med den om du förstår vad jag menar?
    Om gud, anden och sonen inte är densamma varför då säga att dom ändå är samma sak eller väsen?
    Gud skickade sin son till jorden medan han själv var kvar i himlen, dom är alltså på två olika platser vid samma tillfälle eller?
    Alltså inte samma person men ändå samma väsen?
    Jag ser det mer som att jesus heliga anden och gud är del av samma familj precis som jag har en mamma och en pappa.
    Jag är en del av min mamma och pappa eftersom jag fått deras gener och blod men vi är ju inte samma väsen för det?
    Du får gärna förklara vad treenigheten går ut på lite mer detaljerat om du har lust

  • McIris

    Treenigheten är Gud i olika former, som skaparen, människan och anden. Människan hade börjat alienera sig från Gud och därför blev han människan som förkunnade en ny ödmjuk lära för att återvinna människornas själar. Den heliga anden är det som fyller männniskan när man följer Guds ord.

  • Fru U

    För det första talar inte JV om helvetet. Man kan inte hamna i helvetet enligt dem utan det värsta straffet är att sluta existera.

    Så nån broschyr med "hot" om helvetet existerar inte.


    Svaren bor i hjärtat
  • ErevnaPär
    Matillin skrev 2010-04-22 14:15:57 följande:
    Förlåt men jag tycker att det där med treenigheten är lite komiskt på något vis, men kanske är det för att jag inte förstår den alls Känns som att det är något ingen kan förklara riktigt men ändå är det bara så? Jag förstår liksom inte poängen med den om du förstår vad jag menar? Om gud, anden och sonen inte är densamma varför då säga att dom ändå är samma sak eller väsen? Gud skickade sin son till jorden medan han själv var kvar i himlen, dom är alltså på två olika platser vid samma tillfälle eller? Alltså inte samma person men ändå samma väsen? Jag ser det mer som att jesus heliga anden och gud är del av samma familj precis som jag har en mamma och en pappa. Jag är en del av min mamma och pappa eftersom jag fått deras gener och blod men vi är ju inte samma väsen för det? Du får gärna förklara vad treenigheten går ut på lite mer detaljerat om du har lust
    Förstår att det kan verka lite rörigt och måste erkänna att jag är glad att du frågar. När vi talar om Bibelns Gud så ställs vi inför någon som är transcendent, och annorlunda (samtidigt som han är nära alla som åkallar hans namn).

    Vi måste inse att Gud är inte så som vi. "Vem vill ni likna Gud vid, vad vill ni jämföra honom med? (...) Vem vill ni då likna mig vid, så att jag skulle vara som han?" säger den Helige (Jes 40:18, 25)

    Vi kan lära känna honom genom att studera hans ord och lyssna till vad han uppenbarar om sig själv. Vi måste akta oss för att skapa en gud i vår avbild. Om Bibeln lär ut att Gud är på ett visst sätt, så måste vi acceptera vad han har uppenbarat även om det går bortom vårt förstånd. Men med det sagt är det inte samma sak som att hävda att treenigheten är ologisk, eller att ingen kan förklara Guds natur. Treenigheten behöver inte vara svår att "förstå" så länge vi inte blandar ihop kategorier.

    En definition: Inom det väsen som är Gud, finns det tre jämlika och eviga personer: Fader, Son och Ande. En Gud, tre person - Ett vad, tre vem. En JHVH som identifieras med tre personer.

    Men trotts denna definition kan jag så klart inte förstå Guds natur fullt ut. Det samma gäller tanken om att Gud är evig. Jag vet att han är evig men jag kan inte förstå det.

    Varför tror kristna på en treenig Gud? Därför det är den logiska slutsatsen av vad Bibeln lär:

    1. Det finns endast finns en Gud - JHVH.
    2. Fadern identifieras som JHVH
    3. Sonen identifieras som JHVH
    4. Anden identifieras som JHVH
    5. Fadern Sonen och Anden urskiljs samtidigt från varandra samtidigt som deras enhet betonas.

    Att Gud skulle vara på mer en plats samtidigt vore inte svårt att tänka sig med tanke på att Gud inte är begränsad av tid och rymd. I Gamla Testamentet finner vi att Gud är i himlen, men samtidigt så uppfyller han Jerusalems tempel med sin närvaro. Enligt Filipperbrevet 2:6-11 så lämnade Jesus härligheten han hade hos Fadern, och tog sig en mänsklig natur. Och då en mänsklig natur är bunden till en specifik plats, var därför Jesus på ett och samma ställe. Men i uppståndelse har han fått en förhäligad kropp (precis som vi skall få) och därför kan han idag vara nära alla åkallar hans namn (Matt 18:20, 20:28, Enligt Matt 1:23 är han vår Immanuel: Gud med oss)

    Du är faktiskt av samma väsen/natur som dina föräldrar. Ditt väsen är människa (Vad du är), din person är ditt "jag" (Vem du är). Vad som är en väsentlig skillnad är att det bara finns en Gud, och Jesus är därför inte endast "en gud" utan Jesus och Bibelns författare är tydliga med att identifiera med den ende Guden - JHVH, Skaparen (Heb 1:10f, 1 Joh 5:20, Rom 10:9-13, Joh 20:28 etc).

    Jag är inte mycket för liknelser men ser vi till siamesiska tvillingar finner vi ett exempel på två personer (två medvetanden) som utgör ett väsen. Nu menar jag inte att Gud är en kropp med tre huvuden, utan syftet med denna liknelse är att visa att vi kan tala om flera personer i ett väsen.  (På tal om ordet "väsen" skulle jag helst vilja använda mig av Engelskans "being" då den svenska motsvarigheten "väsen" har andra konnotationer.)

    Om du inte tror att Jesus är den han påstod sig för att vara, hur gör du då med alla de verser som vittnar om honom som JHVH? Redan när man läser andra versen i Markus evangeliet så gör Markus klart för oss att den som kommer är HERREN (JHVH) (Bered vägen för HERREN Mark 1:2) och resten av evangeliet skall läsas med det i åtanke. Samma sak gör Johannes i Joh 1:1, och Lukas i Luk 2:11. Det finns inte en bok i NT (möjligen de kortaste av breven) som inte vittnar om Jesu gudomlighet. Låt oss vara villiga att lyssna till de som kände Herren här på jorden. Det som var från begynnelsen, det vi har hört, det vi med egna ögon har sett, det vi skådade och med våra händer rörde vid – om Livets Ord är det vi vittnar. (1 Joh 1:1)

    Frågan om vem Jesus är, är av yttersta vikt. Det är bara inte en fråga för teologer utan har eviga konsekvenser

    "Ty om ni inte tror att Jag Är, skall ni dö i era synder" (Joh 8:24, en anspelning på Guds namnet)
    Att bekänna Jesus som Herre (Rom 10:9) är att bekänna honom som Gamla Testamentets Gud JHVH: "Ty var och en som åkallar HERRENS (JHVH) namn skall bli frälst" (Rom 10:13, citat från Joel 2:32 som i sammanhanget appliceras om Jesus)

    Du får ursäkta om jag tar mig friheten att dela med mig av evangelium. Vill du inte läsa mer så behöver du inte men jag vill lägga fram det mest otroliga budskapet någonsin. Om du inte har lärt känna Bibelns Jesus (Yeshua), Guds egen Son som utgått från Fadern, så vädjar jag till dig att läsa vidare eftersom det är det viktigaste medelandet någonsin.

    Om Jesus står det: Ty i honom skapades allt i himlen och på jorden, det synliga och det osynliga, tronfurstar och herradömen, makter och väldigheter. Allt är skapat genom honom och till honom. Han är till före allting, och allt består genom honom. (Kol 1:16) Det är denne Jesus vars luft du andas i detta nu. Han som i begynnelsen lade jordens grund och vars verk himlarna är (Hebr 1:10, Psalm 102:26), denne Jesus ödmjukade sig och för en liten tiden gjordes ringare än änglarna (Hebr 2:9) när han tog del av kött och blod för att han skulle kunna friköpa åt sig ett folk (Hebr 2:14, Tit 2:13-14). Han som alltid har varit till i Guds gestalt, ansåg inte den jämlikheten han hade med Gud vara något att själviskt försöka rycka åt sig. Nej, istället uttömde han sig för oss, för dig och mig, genom att ta sig an kött och bli lik en människa så som oss, då han blev till i en slavs gestalt. (Fil 2:6-7) Han som var rik blev fattig för vår skull (2 Kor 8:9) När han till det yttre blivit en människa ödmjukade han sig och led döden på korset, en ställföreträdande död för att vi kunde få frid med Gud. Gud har nu genom sin Ande uppväckt honom från de döda och gett honom det som han frivilligt lade undan för oss, han har fått det Namn som är över alla andra namn för att alla knän skall böjas och varje tunga skall bekänna att Jesus är HERREN! Om du inte har Sonen har du inte heller Fadern. (Fil 2:8-11, 2 Kor 5:19-21) Detta är härlighetens Herre, och honom kan vi inte vara neutral till. 

    Vi har alla syndat mot Gud och brutit mot hans lagar (1 Joh 3:4, Rom 3:23). Vi har alla ljugit, hädat Gud, vi har haft begär i våra hjärtan. Även vårt samvete vittnar emot oss: föreställ dig att jag hade i min hand en DVD-film med alla dina hemliga tankar och hjärtas hemligheter. Om jag spelade den för dina vänner vet du mycket väl att de inte kommer vilja vara dina vänner längre. Detta är fallet med oss alla. Vi har alla syndat och det är vårt största problem eftersom Gud är helig och rättvis. Som en rättvis domare kommer han inte att se genom fingrarna utan kommer straffa alla för deras synder. Men genom Jesu försoningsdöd på korset där han tog på sig Guds vrede, har vi en väg till räddning. Gud bevisar sin kärlek till oss genom att Messias, Guds Son, dog för oss medan vi ännu var syndare (se Rom 5:8).


    Vänd bort från din synd och vänd dig om till Gud och du skall få hans Ande, Jesu Ande som en gåva, en handpenning till dess att den Ande som väckte Yeshua från de döda skall ge liv åt våra döda kroppar (Apg 2:38, Rom 8:11). Genom hans Ande har vi gemenskap med Herren Gud, som vi uppehåller genom bön och genom att läsa hans Ord. Om vi syndar, har vi förlåtelse om vi ångrar oss (1 John 1:8-10). Ingen kan vinna evigt liv genom goda gärningar (Jes 64:4). Goda gärningar är bevis på att vi tillhör Honom, frukten av en sann tro, men det är inte våra gärningar som frälser oss utan endast Jesu perfekta offer. (Ef 2:8-10; Hebr 7:25)


    Så ropa ut till Herren, åkalla hans namn och han skall ta sig an din sak medan det ännu finns tid:

    Hos ingen annan frälsning, inte heller finns det under himmlen något annat namn genom vilket vi måste bli frälsta
    (Apg 4:12)

    Förvåna er inte över detta, ty den stund kommer, då alla som är i gravarna skall höra hans röst och gå ut ur dem. (John 5:28-29) Ty basunen skall ljuda och de döda skall uppstå odödliga, och vi skall förvandlas. (1 Kor 15:52) Och om hans Ande som uppväckte Jesus från de döda bor i er, då skall han som uppväckte Kristus från de döda göra också era dödliga kroppar levande genom sin Ande som bor i er. (Rom 8:11) Och det sker när Herren Jesus kommer från himlen och uppenbarar sig med sina mäktiga änglar, i flammande eld. (2 Tess 1:7b) Det saliga hoppet, att vår store Gud och Frälsare Jesus Kristus skall träda fram i härlighet. (Tit 2:13) som Konungarnas Konung.

    Ett budskap som är allt annat än lättsmält, men det viktigaste budskapet i världen och jag kan inte låta bli att dela med mig av de goda nyheterna.

    Med vänliga hälsningar
    Pär
  • Matillin
    McIris skrev 2010-04-22 14:59:55 följande:
    Treenigheten är Gud i olika former, som skaparen, människan och anden. Människan hade börjat alienera sig från Gud och därför blev han människan som förkunnade en ny ödmjuk lära för att återvinna människornas själar. Den heliga anden är det som fyller männniskan när man följer Guds ord.
    Vad jag inte förstår i treenigheten är hur samma "väsen" eller "person" kan vara flera saker och på olika platser på samma tillfälle.
    I en familj så tillhör alla som delar blod varandra eftersom barnen kommer ifrån sina föräldrar men dom är ju inte samma väsen utan skilda saker och individer?
    Sen undrar jag varför några som är del av samma sak tilltalar varandra som om dom vore två skilda personer?
    Som tex jesus gjorde när han var på jorden?
    Han bad ju innerligt till sin fader om att få slippa dö för mänskligheten, varför göra det om dom är densamme?
    Det borde väl räckt med telepati om dom vore samma individ varför en bön?
    Förstår inte?
  • ErevnaPär
    McIris skrev 2010-04-22 14:59:55 följande:
    Treenigheten är Gud i olika former, som skaparen, människan och anden. Människan hade börjat alienera sig från Gud och därför blev han människan som förkunnade en ny ödmjuk lära för att återvinna människornas själar. Den heliga anden är det som fyller männniskan när man följer Guds ord.
    Om du menar att Fadern, Sonen och Anden är alla olika manifestationer av samma Gud så har du modalism och inte en treenighetslära. Visserligen uppenbarar de olika personerna i specifika roller i frälsninghistorien men det är en annan sak. :)
  • ErevnaPär
    Matillin skrev 2010-04-22 16:20:24 följande:
    Vad jag inte förstår i treenigheten är hur samma "väsen" eller "person" kan vara flera saker och på olika platser på samma tillfälle. I en familj så tillhör alla som delar blod varandra eftersom barnen kommer ifrån sina föräldrar men dom är ju inte samma väsen utan skilda saker och individer? Sen undrar jag varför några som är del av samma sak tilltalar varandra som om dom vore två skilda personer? Som tex jesus gjorde när han var på jorden? Han bad ju innerligt till sin fader om att få slippa dö för mänskligheten, varför göra det om dom är densamme? Det borde väl räckt med telepati om dom vore samma individ varför en bön? Förstår inte?
    Borde besvarats i min långa kommentar. Liknelsen med din familj är inte giltig och kommer därför inte vara bra att ha som exempel.

    Jesus bad att få slippa därför att han var en verklig människa som ville undgå lidandet som väntade honom. Men samtidigt var Jesus tydlig med att han ger upp sitt liv frivilligt och ingen tar det ifrån honom, och att han skall ta tillbaks sitt liv när det är dags (Ja, både Fadern, Sonen och Anden var aktiva i Jesu uppståndelse).J

    esus bad säkert tyst också :) Men om nu Sonen blev människa, vore det då inte troligt att han skulle behålla den gemenskapen han alltid har delat med sin Fadern genom bön (Joh 17:5)? Om Gud klev när i sin egen skapelsen, skulle han då ha varit en ateist? Notera även att Jesus har en mänsklig natur vilket också gör Fadern till hans Gud och det är därför han är beroende av att Fadern upphöjer honom efter korsfästelsen (Fil 2:11).

     Om det fortfarande är oklart så får du säga till.
  • Matillin

    Erevnapär
    Nu blev det lite mer klart med treenigheten.
    Skillnaden med jv om jag minns det rätt är väl det att dom inte tror att herren är detsamma som jhvh?
    Alltså att dom tolkat bibeln lite annorlunda och därför har en annan syn på jesus och gud?

  • ErevnaPär

    Jehovas Vittnen lägger väldigt stor vikt på Guds namn (JHVH - vilket de felaktigt uttalar "Jehova"). Det är tydligt i deras egna bibelöversättning: Nya Världens översättning. Utöver det att Nya Världens översättning skiljer sig från andra Biblar genom sina egendomliga översättningar av vissa verser, så finns det ännu en sak som skiljer sig i deras översättningar: användningen av tetragrammaton, dvs. gudsnamnet Jehova i både Gamla och i Nya Testamentet.
    Gudsnamnet JHVH förekommer tusentals gånger i Gamla Testamentet och återges i t.ex Svenska Folkbibeln som HERREN (alltid med versaler). I Nya Testamentet har Nya Världens översättning också valt att göra användning av gudsnamnet, men problemet är att tetragrammaton inte förekommer i Nya Testamentet. Istället används titeln kyrios (sv: ‘Herre’) som redan innan första århundradet hade blivit den grekiska motsvarigheten till hebreiskans ”’adonai” (sv: Herre), vilket hade blivit vad judarna valde att säga istället för att uttala Guds egennamn – JHVH.

    Jesus tillskrivs titeln kyrios (Sv: Herre) i Nya Testamentet men Jehovas Vittnen ser inte detta som Gudsnamnet utan endast som en titel i stil med "mästare". Men problemet med den positionen är att användning av kyrios om Jesus är vid flera tillfällen direkt kopplat till Gammaltestamentliga citat., vilket innebär att Jesu titel inte bör begränsas till "mästare" utan att titeln innehar den fulla innebörden av Gudsnamnet JHVH. Detta blir uppenbart i t.ex Rom 10:9-13, Hebr 1:10, Markus 1:2 etc.

    Jehovas Vittnen kommer runt det här problemet genom att byta ut ordet kyrios mot Jehova när det passar dem (och då det kan indikera att Jesus är Jehova). Detta är enligt dem rättfärdigat då de hävdar att de ursprungliga Nya Testamentliga texterna löd JHVH och att det var först senare som ”korrupta kristna treenighetsanhängare” valde att ändra alla manuskript från JHVH till kyrios. Av denna anledningen anser dem det vara befogat att sätta in gudsnamnet där det blivit borttaget. Förståeligt, men det finns en hel del problem med deras resonemang: t.ex att det inte finns en gnutta bevis för deras påstående. Inga bevis för detta i handskriftstraditionen och inte heller omnämns det i historiska källor. Sedan vore det omöjligt för någon att ändra alla geografiskt utspridda manuskript (speciellt, då kyrkan levde under förföljelser) Jag har skrivit ingående om detta här: erevna.nu/

    Jag har även en Youtube video där jag förklarar hur Jesus identifieras med Jehova i Rom 10:9-13 (även om de byter kyrios mot "Jehova".)





    Sedan så bortförklarar de flera verser med alternativa översättningar, varav somliga är helt galna (Hebr 1:8, Joh 1:1, Kol 2:9). Men sedan finns det sådana passager som de inte kan undfly (t.ex Rom 10:9-13, Joh 20:28, Hebr 1:10ff)

  • Beno3
    Matillin skrev 2010-04-22 11:34:35 följande:
    Angående detta med att jesus skulle vara gud.
    Hur ser ni på det att jesus då skulle ha pratat till sig själv när han var på jorden.
    Han bad väl vid några tillfällen till sin fader så han skulle väl vara smått scizofren om han stod och bad till sig själv?
    Han sa väl också att han inte var lika stor som sin fadern och påpekade att det inte var han som skulle bli tillbedd utan fadern i himmelen osv?
    Det går inte ihop
  • Eberhard
    Beno3 skrev 2010-07-16 20:29:25 följande:
    Det går inte ihop
    Jo, det går visst ihop. Jesus är inte samma individ som sin fader, men han är Gud, precis som sin Fader. Det står bl a i Joh. 1:1 och 20:28. Jesus besvarar bön, som Joh. 14:13,14 klart visar. Han får samma ära och tuillbedjan som Fadern i Upp. 5:12-14 och 2 Petr. 3:13. Man skall ära Sonen som man ärar Fadern som Joh. 5:23 säger. Man skall, åkalla kristus som 1 Kor. 1:2 m fl texter säger. Åkallan innebär bön och tillbedjan.
  • Eberhard
    Eberhard skrev 2010-07-17 22:24:16 följande:
    Jo, det går visst ihop. Jesus är inte samma individ som sin fader, men han är Gud, precis som sin Fader. Det står bl a i Joh. 1:1 och 20:28. Jesus besvarar bön, som Joh. 14:13,14 klart visar. Han får samma ära och tuillbedjan som Fadern i Upp. 5:12-14 och 2 Petr. 3:13. Man skall ära Sonen som man ärar Fadern som Joh. 5:23 säger. Man skall, åkalla kristus som 1 Kor. 1:2 m fl texter säger. Åkallan innebär bön och tillbedjan.
    Ooops. 2 Petr.. 3:13 skall vara 2 Petr. 3:18
Svar på tråden Abort - jehovas vittnen vs kristendomen