Ilsa skrev 2010-04-21 13:01:52 följande:
Nej, men det ger inget alls- hon blir ju bara ledsen. Det gjorde jag inte i något uppfostringssyfte utan bara för att hindra ett utbrott. Å andra sidan skulle man kunna hävda att jag inte vill vara med längre, utan går därifrån. Det sänder ju signal om att det inte är ok. Men så långt tänkte jag inte. Jag ville bara undvika att skrika åt henne.
Ok, jag förstår. Jag tycker att du ska sätta gränsen att det inte är ok att klättra upp på bordet. När hon gör det så säger du ifrån på en gång. Inte arg eller så, utan bara bestämt att det är så. Lyft ner henne om hon inte själv kliver ner. Låt henne bli ledsen om hon blir det, du kan då säga typ "jag förstår att du jättegärna vill upp på bordet, men du får inte vara där". Hon försöker säkert några gånger till, men gör på samma sätt varje gång, snart så fattar hon.
Som du gör nu så är du lite luddig tycker jag. Ibland ignorerar du det bara tills det går överstyr och då blir du plötsligt jättesur och går därifrån. Hon har inte fattat gränsen riktigt, ibland är det ok och ibland inte.