• Evve81

    Plus igen efter mf/ma

    Telgebo: Mitt ferritin var nere på 8 och med min tarmsjukdom så är det alldeles för lågt då man måste ha sina reserver kvar. Så jag fick det inte pga dåligt blodvärde.

    Där jag går till doktorn laxerar man med Laxabon. En mardröm skulle jag säga att det är att göra det.


  • Evve81

    Kjaam: Åh så fin!

    Telge: jag har som sagt en tarmsjukdom och det var INTE mödravården som tyckte jag behövde järninjektioner utan min doktor som är tarmspecialist. Jag hade alltså fått sprutorna även om jag inte varit gravid. Jag fick 10 st sprutor och när jag hade fått 2 st på förlossningen och de sett att jag inte reagerade fick jag resten på mvc. Anledningen till att de tas på ett sjukhus är för att de har intensivvård ifall man reagerar.

    MCT: Laxabonet är 4 liter. Har gjort det flera gånger och mitt enda krav numera är att maken är hemma med barnen när jag dricker det. Värre var det när jag var tonåring det var inte kul. Ska komma ihåg namnet på det andra till min nästa koloskopi som egentligen ska bli nu men jag hoppas de kan vänta tills jag slutat amma så förmodligen om ytterligare ett år.


  • Evve81

    Leaeva: Åh vad skönt med 25 fulla veckar hoppas allt ser bra ut idag!

    Telge: Ja vi har 3 mil till sjulhuset men det blev bara 2 eller 3 gånger men lite besvärligt. Vi har varit på sjukhuset så många gånger att vår bil hittar själv.


  • Evve81
    3 barns mamma84 skrev 2011-09-19 10:05:08 följande:
    wooohoooo kl 10:03 ställde elias sig upp mot soffan till mig
    Stora killen!

    LEaeva: Så himla skönt att allt ser bra ut!
  • Evve81

    Tinkalilla: Välkommen och jag känner så väl igen mig! Jag hade 2 barn innan jag fick MA förra sommaren. Nu har jag fått en liten Herman som är 7 veckor så det kan ju gå bra. Jag oroade mig mer eller mindre  hela graviditeten och jag försökte ha nåt att göra så jag inte funderade. Inte förrän han var ute slutade jag oroa mig.... Men man kan inte låta oron ta överhela ens tillvaro och jag var mest nervös fram till RUL. Lycka till!


  • Evve81
    MCT79 skrev 2011-09-22 16:01:56 följande:
    Är det möjligt att känna fladder runt naveln?!
    mysigt!!!

    Tinkalilla: Fick en brunflytning när jag precis kommit in i den säkra delen alltså v 13 var på VUL och han kunde inte avgöra men jag fattade att det var kört och dagen efter kom allt ut. Usvh är verkligen det värsta jag varit med om.
  • Evve81

    MCT: Lycka till idag! Så där ont som har hade jag i slutet med Herman.... På midsommarafton fick jag ringa förlossningen för jag gick dubbelvikt. Dock hade jag ont långt ner till höger i magen men jag fick svaret att Herman tryckte på uritriterna (stavning?) det kollade aldrig upp för med alvedon och ryggläge gick det över och kom tillbaka några gånger...


  • Evve81
    JoWiAn skrev 2011-10-01 11:48:05 följande:
    Hoppas du får de UL som de lovat! Skönt att ha koll.

    En vän till mig frågade om det inte är farligt att göra så många UL. Många landsting har tydligen dragit ner på UL till ett per graviditet. Vet ni nåt om det?  
    Det sägs att barn där man gör ,ånga UL har en benägenheet att bli vänsterhänta. Om det stämmer vet jag inte!

    Havsklippan: Grattis!!!
Svar på tråden Plus igen efter mf/ma