• Basi

    Vi som lagar egen barnmat Recept 4-6 månader.

    Lillfröken gillade den nya mixen och åt med god aptit.

    Nu har jag mixat köttfärs för att kunna blanda med lite i morgondagens mat. Den ser inte alls aptitlig ut, snarare som en grå lervälling. Foten i munnen

    Hur stora mängder gör ni av vardera sort åt gången? Typ av potatis, morot, köttfärs..?

  • Basi
    Cupcake1985 skrev 2012-02-07 16:12:34 följande:
    I framtiden blir det bara hemmalagad barnmat här. För enkelhetens skull köpte jag en burk nu när vi var ute på resa under helgen. Det slutade med att min lilla tjej spydde upp all mat. Jag förstår henne verkligen efter att ha smakat på maten. Den smakar konstgjort och har en väldigt konstig konsistens. Den är nästan som kräm i konsistensen. Våga vägra köpt barnmat!
    Sen finns det den enkla möjligheten att hon inte är van med den och därför spydde upp den. Hemma hos oss kommer vi oxå att försöka på enbart hemkokt. Men just när man är ute och reser är det lite svårt att ha bara hemlagat. Jag har en köpt barnmatsburk i kylen som jag har tänkt introducera åt lilla fröken, just för att hon skall bli van med både hemkokt och köpt. Däremot verkar jag ha svårt att komma mig för att ens bjuda ut den åt henne.. för vem vill äta en burk tillsatsämnen?
  • Basi
    Thursday skrev 2012-02-09 10:35:46 följande:
    Vilka tillsatsämnen finns i den?
    Enligt burken, inga.
    Morot-potatispurén jag har i kylen innehåller;
    Morötter (42%), vatten, potatis (21%), risstärkelse och vegetabiliska oljor (ryps,solros)

    Men vilken mat håller sig till Oktober 2013- utan tillsatser??
  • Basi
    redfox skrev 2012-02-09 19:45:29 följande:
    Jag fryser ned i gamla barnmatsburkar, men iskuber funkar bra det med.
    Är du inte rädd att glaset på burken skall gå sönder?
  • Basi

    Hur har ni gjort med amningen? Ammar ni fortfarande eller är det bara ersättning o puréer som gäller? o hur stor mängd, på ett ungefär, går det åt per dag?

  • Basi

    Har ni varit noggranna med att pröva en ny sak varje vecka?
    Rådgivningstanten påpekar det varje gång att man bör vara försiktig. Visst är det skäl att vara försiktigt eftersom de små kan vara allergiska. Men för varje krydda??

  • Basi

    Var tvungen att läsa ikapp lite, här händer det mycket! Det är roligt att se hur lika vi tänker med matmängd och mattider. Hemma hos oss är också matmängd de samma som för er övriga vid 5månader. Tiden varierar lite, eftersom vi har långa sovmornar.

    Vi har prövat på maletkött och broiler nu. Nästa steg blir fisk. Funderar lite på att göra sej, någon annan som testat den?

  • Basi
    problem.
    jag glömde ta upp några kuber till lunch idag och tänkte att jag räddar situationen med att pröva en burkmat. förra gången vi provade gick det inte så bra och idag hade vi då en ny smak, i hopp om att lyckas bättre. Men det gick precis lika dåligt som sist. Idag prövade vi spagetti med köttfärs, något som enligt mig var stark i smaken och inte alls god. Den ville hon inte ha, så jag öppnade en till burk, den med potatis och kött. I konsistens var den rent ut sagt äcklig! Hon provsmakade ett par skedar, sen trodde jag hon skulle spy. En sked till provade vi men hon avstyrde den med händerna. Ingen succé.

    Det skulle vara bra om hon åt en sorts köpt burkmat, skulle underlätta ifall man skall bort hemifrån mer än 2 dagar. Har era barn ätit någon köpt mat, isf vilken?
  • Basi

    Konsistensen på färdig barnmat, köpt alltså, är helt annan än när man gör den själv. Den köpta är mer som en geleaktig sås med lite smak av plastik. Åtminstone den jag hade idag som var för 5månaders. Jag undrar om man skulle våga sig på en burk som är ämnad för typ 8 månaders? kunde den vara med lik konsistensen på den man gör själv?

  • Basi

    Jag började med smakportioner när hon var 3månader, på så vis började vi med större portioner redan innan hon var fullt 4månader. Pröva öka lite i taget så ser du hur mycket som går åt. Alla äter ju olika. Nu från 5månader har vi börjat tillsätta kött.

Svar på tråden Vi som lagar egen barnmat Recept 4-6 månader.