• Sjöstedt

    plexusskada

    Liro:Kan jag tänka mig att det e skönt, Ja som sagt dom blir lite hämmade, men dom driver på rätt bra ändå.. Usch det verkar ju inte vara en bra förskola över lag.. Vi har bytt förskolan sen dess opererades, Men dessa skulle nog ta det bättre ändå.. För vi får lämna lilleman när tjejjan är på barnhab o tränar.. O sen "tränar" dom lite extra på dagis, motiverar henne till att använda den mer o mer.. och då verkar vilja sätta sig in i hennes "skada"


     


    Laura77: Okej håller tummarna att det blir botox nästa vecka nu då =) Ja lite snor o sånt tillhör vardagen...


    Ja som sagt det går niog bra med skena´n senare i höst med.. Förhoppningsvis får ni göra op innan vintern bara.. Vi tyckte det var bökigt så sätt, tezz gjorde ju op i feb, och så var det snö o kallt, så vi fick sy om overall o allt, (köpte dock en begagnad overall.. Men vi fick låna en jacka av mottagningen.. Hade inte alls tänkte på det där med ytterkläder, Smidigt den hära årstiden, när det räcker med en "tröja"..


    Men vi klippte o sydde om lite kläder, sen fick vi ut det i ersättning av vårt försäkringsbolag!!


     

  • Sjöstedt

    Laura77_ Härligt att det gått bra för lillgrabben =)=)=)


    Skönt när det är trevlig och proffsiga sköterskor kring en, Vi hade heller inga större bekymmer,,


    Hoppas på att det ger bra resultat för er skull med då =)


     


    Liro: Usch va tråkigt att hon skadat tänderna pga skenan.. va trist.. Hoppas ni slipper den 15 nu då =)


     


     

  • Sjöstedt

    Leslie: Välkommen, Va roligt att du hittade oss, du kan säkert ge oss bra svar på vissa frågor vi har =)
    Och du kan ju bolla medd oss och så vidare. =)
    Men du vet ju hur det är att leva med skadan, hur det känns så att säga..

  • Sjöstedt

    Liro: Härligt att ni sluppit skenan... Ibörjan går det sakta med framstegen.. men det kommer =)


    Grattis till tillökning, va skoj=)


     


    Laura77: Okej ja det borde ju börja visa sig om det gett resultat med botoxen..


    Okej inte roligt att liten blir stor med.. om man så säger.. Men skönt att dom har dej under kontroll..


    Har du problem med socker eller är det bara anag, ärftligt ??


    Jag ville ju itne heller snittas,, o jag hade noga kontroller och fick sättas igång i v.38!!!


    Dom trodde att min lilleman skulle väga också runt 4,7 fullgången.. Men han vägde ju bara 3,6 i vecka 38.. så han hade nog vägt knappa 4,2 kg.. Visst var det tufft att bli igångsatt.. tog 3 dagar.. Men det var ändå värt det jämfört mot snitt.. Har sådan "fobi" mot det.. Men jag hoppas att det löser sig för er, och att "bebis kommer på ett eller annat sätt


    Här e det fullt upp, T. går för fullt på dagis, har ökat bra i vikt och växer igen =) Känns som hon har blivit starkare i armen.. Dagis tycker inte att dom märker någon DIREKT skillnad på henne o andra barn.. hon kan minst lika mycket som dom.. visst något moment klarar jon ju inte.. men ändå skönt..


     


     

  • Sjöstedt

    Laura77: Stort grattis till den lyckade förlossningen, Ja det var ju en normal stor kille trots att han var tidig.. Skönt att hhan kom nu =) Härligt att ni alla mår bra =)
     Ha en underbar sommar ni med =) 

    Själv fick jag veta att jag blivit oplanerat gravid, Men det upptcäktes nu när jag fick ett missfall i v.8 =(

    Man blir ändå lite ledsen när man tänker på det.. Även om jag inte visste om att jag var gravid eller planerat det..
    Men de andra två har vi fått kämpa hårt för att få o nu blidde man gravid när man inte ens försökte..
    Men nu slutade det som det slutade.. Känns ju inte lika hårt när man inte kämpat för det.. Men som sagt man tänker ändå på det o blir rörd, för det kunde ju ha blivit en underbar liten bebis som vi hade älskat lika mycket som dom andra två..1!!
            

  • Sjöstedt

    Laura: Tack för omtanken, Ja det e ju det.. Mycket tankar.. Men men som sagt man får ju hoppas det går bättre den dagen vi bestömmer oss för syskon på allvar!! =)

  • Sjöstedt

    Laura77: Har ni fått komma hem o kommit in i vardagen ??
    Tråkigt att byta, man hinner ju fästa sej vid dom rätt fort.. vet själv att det var tråkigt att byta.. Men man lä ju känna nästa med..
    Tack för omtanken =) 

    lIRO: Tack  för omtanken.. Det gör det säkert med när det är meningen.. Har 2 underbara barn som man njuter av, dom är ju små mirakel alla barn som föds..

  • Sjöstedt

    Ja det blir en väldigt stor omställning när sambon försvinner på jobb.. Man blir helt själv.. Men man klarar det.. Men man känner emellanåt att man inte räcker till.. Men som sagt njut dessa 2 veckorna =)

  • Sjöstedt

    Camant: Jo visst har det väckt tankar, Men man värdesätter de 2 friska barn man har och är tacksam över dem!

    Va skönt att det ändå går framåt med armen, Hur gammal e han nu ?? (kan ju inte hålla koll på alla )

    Jo jag kände jag med att man ville träffa plexusteamet för att det känns som om dom vet vad dom pratar om...

    Här tycker jag att det står stilla, Men barnhab tycker att det ser bra ut.. Som sagt man vill ju att det ska bli bra.. Men har börjar ställa in sig på att det kommer nog aldrig bli 100 bra ändå..

    Vi ska byta läkare med.. Handkirugen i Lund har börjat specialisera sig på plexus dom med så vi skulle få en läkare därifrån som skulle komma till oss.. Känns lite jobbigt då man är så oerhört nöjd med hultgren..
    Men men.. Blir väl bra..         

  • Sjöstedt

    Camant: Okej, Ja man får ju ha den inställning så blir allt lite lättare.. Dom är ju super duktiga att hitta sina egna sätt att ta sig framåt o göra olika saker..

    Thelise mamma: Man kan ju inte sitta hela tiden..    =)

    Okej spännande med inskolningen, =) Jag måste nog säga att T har varit oerhört lugn tjej och itne slagit sig mer än andra barn..men som sagt hon har ju inte tidigare tagit emot med armen.. Men det har förbättrats.. Hon har lärt sig "genvägar" till saker.. Hon har insett ganska fort att hon INTE kan allt.. Men vissa saker kan man lära sig..
    Vi har aldirg haft problem med förskolan.. Dom har ju tom erbjudit extra personal... Barnhab har pratat med dom, vad dom kan göra för att hjälpa henne o så.. Motivera henne.. Så att det blir "träning" som lek även på förskolan.. !!

    Man är så klart orolig att de ska skada sig o förvärra det.. Men der måste få det för att kunna lära sig, Bli självständiga.!! =)    

  • Sjöstedt

    Laura77: Okej skönt att ha ett datum inbokat för op iaf.. På något sätt går det även om det e jobbigt.. När dottern opererades så var sonen 3 ½ månad men det gick kanon ändå!! Ska hållla tummarna för er.. Skönt att få det gjort iaf =)
    Låter som er lillkillen växer på bra iaf=)

    Thelise: Ja det e ju tyvärr ett av de vanligaste fenomen hos plexusbarnen.. Det med stramheten.. Man får lita på läkaren, så känner jag iaf.. dom e ju specialister...!=)

    När det gäller envisa barn så hur det än är så vänjer dom sig.. trodde att det skulle bli jävligt med dottern när hon giock med skenan.. men hon accepterade det kanon.. var bara en annan som upplevde att det var jobbigt. =(

    Dottern var bara upprörd över skenan på uppvaket, men sen anpassade hon sig oerhört fort, och vi gjorde det hela till någon positivt.. Klistrade klistermärken på den o s v.. Mycket uppmärksamhet är det som gäller, Men det e ju värre för en annan, att lyfta o bära dom, att tvätta dom o klä på dom.. Men man vänjer sig som sagt.. Tezz hade sin i hela 8 veckor !!!         

  • Sjöstedt

    Laura77: Låter precis som Tezz op. Dom kunde inte heller svara på innan hur länge skenan skulle sitta... Men som sagt.. Skönt att få det gjort snart.. Okej skönt att förskolan e medgörliga =)

    Thelisemamma: Kanon IDé, ska gensast lägga till mig =)

    Gösmor: Välkommen hit, 
    Tråkigt att även ni skulle drabbas av detta, Men som sagt, Man får försöka se det positiva ur det hela, Ni har iaf er dotter i liv=)

    Besök hos plexusteamet beror lite olika på hur långt i väg man bor verkar det som, Vi var på vårt första när dottern var 1 år, sen efter op var vi uppe 3 täta besök, sen har vi vatt 1 gång till.. Men sen går vi hos regelbundet hos sjukgymnast på barnhab varje månad o det har vi gjort sen hon föddes!!
    När det gäller krypa o så, så hittar dom sin egna stil =) Min dotter hoppade på rumpan istället, hon har inte varit "sen" med något i sin utveckling.. Hon började gå precis innan året, hade nog gått tidigare..men lite hämmad av balansen!  Jag vet precis hur tankarna går, Kan hon inte göra det eller det, Men dom anpassar sig oerhört bra!

    Min tjejja blir snart 4 år och dom som inte känner henne ser inte "skadan"..
    Hoppas jag kunde komma med lite uppmuntrade ord till er, O jag hoppas det går framåt för er lill tjejja =) 

  • Sjöstedt

    Thelise: Jag skulle gärna ses, Har ju dock en bit att åka men kan va värt det =)

Svar på tråden plexusskada