• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • Mamma SL
    Tussilussan skrev 2011-11-25 08:27:09 följande:
    Ser ut som det ska snöa på söndag här! då kanske de blir skyltsöndag ändå  för vår del
    men ut å rida i nysnön är isf ett måste, nån fler som rider?
    Ja, min svägerska har hästar som hon behöver hjälp med någon gång i veckan och alltid på julafton. Maken fattar inte varför jag ställer upp just på julafton men stallet är ju det bästa som finns på julafton. VIsserligen hinner jag inte rida men bara att drälla runt där en stund och mocka och känna lugnet, bättre än alla sorters terapi.
  • LitenStrumpa

    Eleonor01 : tack! Det ska definitivt provas, lät jättegott med frostingen till

  • Tussilussan

    Jag bor i skellefteå (men är ursprungligen från älvsbyn)
    ja har skrapat ihop till att kunna åka rissla i jul bara de kommer snö!
    fyndade sele å rissla hos grannen bara bjällerkransen som saknas...
    vill få de till en jultradition att åka rissla med familjen


  • Candygirl xxx

    Har just gnidit in ugnen med koncentrerad såpa. Jag ska bara vänta tills det svalnat innan jag torkar ur den. Sen ska jag baka saffransbullar med vanilj istället för vanliga lussekatter. På vårat Maxi denna vecka säjer dom saffran billigt: 5 pkt för 25 kronor Skrattande

    http://www.ica.se/Recept/saffransbullar-med-vanilj-714255/

  • Candygirl xxx
    Tussilussan skrev 2011-11-25 12:13:25 följande:
    Var ser ni att alla butiker brukar ha bra priser på saffran?! Har inte sett en enda..
    Inte? Vad konstigt..brukar se i reklambladen som man får hem i brevlådan eller i lokaltidningen.
  • bomboo

    Nu har jag slagit in julklappar till "Mysteriet på Greveholm", blev inte så många dock, men imorron ska jag och en kompis till stockholm för att handla en massa julklappar! ska bli så himla mysigt, vi ska gå på julmarknad också.

  • Viggo och pyrets mamma

    Åhhh imorgon hägrar julbord på Lisebergs huvudrestaurang (vilket brukar va riktigt bra), sen ska vi knata runt på Liseberg tillsammans med mina föräldrar samt min bror m familj. Ska bli så himla mysigt!!


    -Mammas älskling 080425-
Svar på tråden Jag längtar till jul!!!