• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • knightcat

    Mysig lördageftermiddag här. Det är redan mörkt ute och i alla fönster lyser julbelysning. Det snöar också massor! Själv har jag nyss bakat lussekatter och det doftar gott i hela hemmet. Om en stund ska jag baka en mjuk pepparkaka. Ikväll ska jag bjuda min mor på fika!

  • molly50

    Årets pepparkakshus är klart! Imorgon tänkte jag ev baka pepparkakor med barnen.


    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • Pigelinen

    Idag har vi haft julbak med barn och svärmor, spännande och roligt. Pepparkakshuset fick vi bygga tåv gånger... Lilla dottern på 2år testade nämligen om det var klättervänligt, det var det INTE... men tack o lov blev det stora bitar så vi limmade ihop igen;)

    HAr även hunnit lägga in bild i bloggen på pepparkakslyktan,


  • Fluffig

    Hur länge håller ett byggt pepparkakshus? Alltså hur länge kan det stå innan det inte går att äta.

  • molly50
    Pigelinen skrev 2012-12-08 18:17:18 följande:
    Idag har vi haft julbak med barn och svärmor, spännande och roligt. Pepparkakshuset fick vi bygga tåv gånger... Lilla dottern på 2år testade nämligen om det var klättervänligt, det var det INTE... men tack o lov blev det stora bitar så vi limmade ihop igen;)

    HAr även hunnit lägga in bild i bloggen på pepparkakslyktan,

    Hehe. Ja,vårt var trasigt redan i förpackningen så vi fick börja ed att limma ihop baksidan på det. Och nu står det så att vår 1-åriga,klåfingriga lilla dotter inte kommer åt det.

    Jag vet faktiskt inte hur länge det håller.
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • tahira

    Vi tänkte göra ett pepparkakshus för första gången (fuskar och köpt med färdig byggsats visserligen)

    Vad behöver vi?

    Hur får man bäst ihop delarna?  


    Blev mamma vid 17, lever avslappnat och harmoniskt liv i London och avskyr gravida som röker: tahira-faye.blogspot.co.uk/
  • nozpa

    Vi har lagt ner den där med att göra pepparkakshus. Dom bara rasar ihop. Kvittar om vi limmar eller kör med smält socker. Max 1 vecka sedan borde vi ansöka till byggfällan.

     

  • Gelis

    Köper ni färdiga satser kan jag rekommendera att baka av dem i ugnen så de blir hårdare då håller de bättre formen! :)

  • nozpa
    Gelis skrev 2012-12-08 21:24:30 följande:
    Köper ni färdiga satser kan jag rekommendera att baka av dem i ugnen så de blir hårdare då håller de bättre formen! :)

    Hum, kanske dom inte mjuknar ihop o rasar in? Mina bara viker ihop sig. :P
  • Wilmis07
    nozpa skrev 2012-12-08 21:32:01 följande:

    Hum, kanske dom inte mjuknar ihop o rasar in? Mina bara viker ihop sig. :P
    Jag köper alltid färdiga satser till pepparkakshusen,mina har alltid hållt bra men förra året satte dottern sitt i fönstret och då kom det fukt från fönstret och det ramlade ihop på bara någon dag.

    Det finns bara ett vackert barn här i världen och varje mor har det.♥Mamma till Wilma 071012♥
Svar på tråden Jag längtar till jul!!!