30+ väntar barn i mars i stockholms innerstad?
Hej
Ninus, Okej, Folkuniversitetet, jag skall kolla. Ja det vore superkul om vi kan gå samma. Jag skall kolla utbudet. Jag är lite sugen att gå en språk kurs också men det får nog bli på kvällen på egenhand ![]()
Golden, med sittdelsinsats menar jag stången och flärpen som sätts på i mitten för att sära på benen, när man inte har hårdlift längre. Jag trodde nog att den skulle på först när Edvin skulle sitta. Nu är den dock på för säkerheten!
Haligh, vad hemskt att hela hårdliften åkte ur för att fotdelen åkte ned!
I dag var jag på BVC och berättade för BVC sköterskan om incidenten. Hon kollade på vagnen och sade att det inte alls är bra att den åker ned och att fotstödet ser ut att vara lägre än själva ryggplattan. Det gör att barnet som ligger i sittdelen ligger lite nedåt med benen och då tvingas träna magen vilket är jobbigt om man är mätt. Hualigen, så har vi köpt en fin vagn som vi annars varit otroligt nöjda med och så är den inte ergonomiskt riktig. Så kolla era vagnar! Nu vet jag inte hur vi skall göra. Hårdliften känns trång och jag tycker att det är för tidigt att låta honom sitta, så ligga i sittdelen känns som bästa alternativet. Jag skall prova lägga en filt i fotändan och se om det hjälper. Fast får väl se vad som händer i morgon först när vi skall till verkstaden.
Haligh, jag håller med. Jag beundrar också alla ensamstående. Tänk att alltid vara själv, dygnet runt och sjukdom etc. Även om man har vänner, föräldrar etc kan det aldrig kompensera en partner! Jag har nu på riktigt börjat fatta hur tufft det måste varit för min mamma när hon skilde sig. Ensam med två krävande tonåringar, en 2 åring och en 3 mån baby, hu! Nu skriker Edvin, hörs vidare..