• NICU

    Vi över 30 som längtar efter första barnet

    GRATTIS Millan! Hoppas att ni fick en toppendag tillsammans! :)

  • NICU
    Saftmedbulle skrev 2012-07-13 21:06:28 följande:
    Hej alla!

     Åh, Maria... vad kul att jag är saknad...har tänkt på er oxå.

    Ligger på sjukhus sen en månad tillbaka... Har inte haft tillgång till dator förrän nu (och kommer inte att ha så mycket, vet inte NÄR jag skrivs ut...). De letar efter någon form av tumör hos mig... inte så kul. För två veckor sen var jag tvungen att göra kejsarsnitt för att kunná behandlas vidare. Som tur var var jag redan i v. 30, så det var ju möjligt lixom.
    Vi fick en liten dotter på 1400 g och hon ligger nu på neonatal och blir väl omhändertagen av personalen och min man. Själv är jag med så mycket jag orkar efter alla prover och behandlingar (det går framåt i alla fall). Tidigast i augusti får vi komma hem från neo... hur det blir med mig är det ingen som riktigt vet än.   

    Önskar er alla all lycka med era bebisverkstäder... Vi sa just för en stund sen att... ja.... alla ägglossningstest och stockholmsveckor har ju äntligen gett resultat. Även om hon är liten är hon stark så vi har goda förhoppningar.
    Kram Saftis 
  • NICU

    Jag försökte skriva från mobilen, men det gick inget bra =(

    Saftis, GRATTIS till er lilla prinsessa! Hoppas verkligen att de hittar vad som spökar för dig! Går det bra med lillan? Lite hjälp med värme, mat etc? Har hon CPAP eller klarar hon sig utan?
    Hoppas att du mår bättre och bättre!
    Kramis

  • NICU

    Tänkte bara flytta fram listan lite så att den inte försvinner bak i tråden.

    {#emotions_dlg.flower} BIM - Vi över 30 som längtar {#emotions_dlg.flower} 

    BIM - BERÄKNAD ICKEMENS 
    Här var det tomt?!

    IVF 
    Jojjo7      - USÖ Örebro. ICSI nr 1, november 2011, plus men MF dec 2011. ICSI   nr    2, sprutstart 24/2 2012. Sprutor: Puregon, Orgalutran och   Ovitrelle.    (Försökt sen nov -10) 9/3 inga befruktade ägg, beh   avbryts. Paus    tillsvidare. 
    Anwen - försökt sen juli 2010, inga fel hittas, inväntar IVF till hösten

    Gravid GRAVIDA MED FÖRSTA BARNET Gravid 

    2012
    Råttentottan: BF 30 juli (försök nr 15, 1 MF tidigare) 
    Marsflickan BF 1 sep (försök nr 5, 1 MF tidigare)
    NICU BF 24 sep (försök nr 15, 2 MF tidigare) 
    Tedax BF 16 nov (försök 12, två MF tidigare) 
    DubbelAA: BF ca 28 nov (försök ca 19) 
    Finlandssvenskan  BF 3 dec ( försök ca 19)
    Smiley BF 17 dec (försökt sedan aug 2007, MF 2009, misslyckat IVF  dec 2011, 2:a IVF lyckades)
    SmoochiePoo (Kiyona) 19 dec (försökt sen jan 2011, 3 MF tidigare)
    Kaprifolen BF 29 dec (försök 13, femte med Pergo)

    2013 
    L Maria: BF 10 jan (försök 19, 4 MF tidigare) 
    Pingla35: BF 5 februari (Försökt sedan april-10, misslyckat ivf feb/mars 2012, 1:a ICSI lyckades)
    Aruba: BF 9 februari (försök 10)
    Mumwannabe79: BF 7 Mars (försökt sedan juli -10, lyckades på 3:e IVF-försöket).

  • NICU

    Jojjo... i sommar har jag träffat några par som gått igenom samma sak som dig och ännu mer. Ett av paren hade över 10 IVF bakom sig men fick en jättesöt liten bebis.
    Det andra paret hade också väldigt många IVF men har fortsatt trots missfall och trots misslyckade försök och nu är de föräldrar och lyckan är total.
    Samtidigt så tror jag att tankarna spökar när man tänker "vill jag verkligen ha barn" - eftersom man försöker och försöker men ingenting händer så tror jag att man tänker mer på det. Jag tänkte också så när jag kom upp i över 10 försök...  Jag tror att det är bra att fortsätta försöka men att inte gå in för det alltför hårt - att känna att "blir det så blir det"... samtidigt så är det ju mer trixigt när man gör det via behandling än "bara" har sex... Förstår dina förvirrade tankar! Stor kram!

  • NICU
    L Maria skrev 2012-09-02 22:34:34 följande:
    Lavinia, vi är många som fortfarande läser och jag hoppas att den här tråden snart dör av naturliga skäl, dvs att alla snart är i gravid-tråden istället! Det är ett gott gäng som hängt ihop här länge och vi lämnar ingen bakom oss! Håller mina tummar för dig och Jojjo, och eventuella andra som finns i kulisserna.
    Jag är också här och håller tummen hårt! Hjärta
  • NICU

    Grattis till bröllopet Anwen! Hoppas att ni fick en dag som ni aldrig kommer att glömma! :)

Svar på tråden Vi över 30 som längtar efter första barnet