• Barbaboo

    4 missfall.. Finns det hopp?

    Hopplöst känns det just nu. Står mitt i mitt 4:e missfall (varav 3 på mindre än ett år)..
    (Ofostrig, MA, MF & MF)


    Vi har stor önskan att få fler barn och jag är 39 år nu.. Vår dotter är 9 <3


    Månaderna går för varje missfall...


    Finns det hopp? (har haft fragminsprutor & proggisar nu sista gången, utan resultat)..

    Jag behöver PEPPNING, finns ni där ute, ni som lyckats till slut?

    ...


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2011-02-12 11:07
    Feb -11, Jag lägger till ett MA som upptäcktes v 11, fostret dött v 6 =(

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-01-21 15:59
    Välkomna alla nya till denna tråd, den är "gammal" och lång tråd, men ack så viktig för alla oss... Hoppa gärna in här omm du känner för att prata av dig och finna hopp.

    Jag är lycklig över att skriva att jag nu är gravid i v 18 och ska på RUL om en vecka. Denna graviditet har varit psykist väldigt jobbig, men än så hänger bebben i..

    Nästa uppdatering hoppas jag skriva att jag fått en bebis, i slutet av juni -12

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2012-07-21 20:24
    Äntligen har jag fått mitt efterlängtade barn. Det finns hopp!

    Det var inte kört, fastän jag trodde det många gånger. Jag tänkte många gånger "ja, det kanske fungerar för andra efter så många missfall, men det kommer inte fungera för mig."
    Men jag tänkte ännu oftare "jo, det ska gå!"

    Min dotter kom till världen 25/6 och allt har gått jättebra, hon är snart 4 veckor gammal och jag är otroligt lycklig.

    Jag hoppas att denna tråd lever vidare för hade det inte varit för denna tråd så hade jag aldrig orkat kämmpa. Vi är många som har delat sorg, förtvivlan, hopp och jäklar anamma - fortsätt gör det!

    Jag kikar in här då och då, men in hjärta och tanke är jag med oftare
  • Svar på tråden 4 missfall.. Finns det hopp?
  • Kuben
    Mamma77 skrev 2013-10-01 10:21:49 följande:
    Hej,
    Tack så hjärtligt! Ja 8 år med 16 missfall har satt sina är. Jag är utredd kors å tvärs men inget funnet på oss. Samma pappa till min son son som är 10.
    Denna gång var jag sjukskriven nästan hela graviditeten. Trombyl, Fragmin och crinone( progesteron) från att man såg ett hjärta. Fragmin och trombyl ska inte sättas in tidigare pgr av blödningsrisk om något är fel.
    Jag drack inga drycker med koffein, te i bland.
    Jag har högt blodtryck så jag äter ju medicin för detta med.
    Nu dras min tös med en seg gulsot sen födsel 12/9 och solar inne på v.3 nu:( Inskrivna på Astrid Lindgren. När får man bara njuta?

    På något sätt kände jag att denna graviditet var annorlunda och skulle gå, mysko känsla. Jag svarar gärna på allt jag kan. Kram å all lycka

    Hej!
    Jag läste precis detta och vill börja med att beklaga allt du gått igenom!
    Det jag slås av är att vi har lite liknande historier... Jag har bara gått igenom 6 mf, och har fått 2 barn, men barn nr 1 hade oförklarlig gulsot (vattnet gick i v 31 och hon kom v 34) och hon fick sola i 3 veckor. Jag funderar nu över om det finns något samband mellan våra alla missfall och gulsoten?!?

    Kram och lycka till med tösen!    
  • lill111
    Kuben skrev 2013-10-01 12:58:21 följande:
    Hej! Jag läste precis detta och vill börja med att beklaga allt du gått igenom! Det jag slås av är att vi har lite liknande historier... Jag har bara gått igenom 6 mf, och har fått 2 barn, men barn nr 1 hade oförklarlig gulsot (vattnet gick i v 31 och hon kom v 34) och hon fick sola i 3 veckor. Jag funderar nu över om det finns något samband mellan våra alla missfall och gulsoten?!? Kram och lycka till med tösen!    

    Beklagar alla dina mf Kuben! Usch för detta hemska! Måste bara fråga, medicinerade du är det blev lyckad graviditet? När skedde dina mf? Tacksam om du orkar svara!
  • Fru G

    Tack alla människor som skriver om allt ni är med om, allt ni vet, känslor och tankar ni delar. Jag har läst enormt mycket på FL sedan i somras när vi började försöka få ett syskon till vår treårige son, men inte skrivit något själv. Visste inte var jag skulle börja, men här passade nog kanske bäst.

    Alla historier och pepp har verkligen varit viktiga för mig i min process mot ett syskon som visst inte blev en dans på rosor. Jag tänkte därför dela med mig lite av mina erfarenheter. Och dessutom skulle jag behöva skriva av mig lite i min sorg. Här är min historia.

    Jag är idag 27 år. Min son kom till på första försöket, problemfri graviditet och förlossning 2010. Jag läser en lång utbildning som strax är klar, och vi längtar sen nåt år tillbaka efter en lillasyster eller -bror, så nu funkade det äntligen ekonomiskt för oss med ett nytt barn. I juli i år försökte vi för första gången och blev överlyckliga över ett plus direkt. En genuin lycka som jag upplevde denna gång på ett annat sätt än första gången när man vet vilket mirakel som väntar. Psykiskt SÅ redo för en ny graviditet. Bara en vecka senare kom blodet, dvs cirka v 4+5.  Jag blev helt förkrossad. Otroligt att man kan börja längta och planera så mycket på en ynka vecka. Grät och grät och sörjde det barn som aldrig blev.
    Dock kände jag (efter otaliga timmar läsandes på nätet) att jag ville försöka direkt igen. Helt OTROLIGT plussar vi direkt igen efter vårt missfall. Denna gång tog jag det med en nypa salt, vågade inte lita på det, men tron på att det ska gå vägen ökade när veckorna gick. Vi såg i vecka 7+0 ett tickande hjärta, fick en kontroll pga en minimal blödning. Allt såg fint ut, förutom att han flyttade tillbaka oss 8 dagar, till v 5+6. Det kunde jag för mitt liv inte förstå, men tänkte att moder natur kanske fungerar annorlunda än man tror ibland. Kontrollen veckan efter (snäll gynekolog ville gärna följa oss i ett par veckor iom vårt tidigare missfall) visade ett dött foster med samma storlek som veckan innan. Min kropp hade denna gång inte fattat någonting. Jag hade tydliga graviditetssymptom. Fick mifegyne, och efter två dagar en kur med cytotec. (Helt okej upplevelse förövrigt, med cytotec, vill jag poängtera efter alla skräckhistorier jag läst. Smärtan helt klart överkomlig med panodil och ipren, blod i ganska stora mängder två timmar efter jag fått pillrena. Skulle göra om samma procedur igen om jag kunde gå tillbaka i tiden och välja om.)

    Nu sitter jag här med efterblödningarna från mitt MA. Tomheten är total och skräcken inför framtiden är stor. Som många andra säkert tänkt - kommer det någonsin att lyckas? Jag har varit fullständigt borta sen beskedet för en vecka sedan. Tårar som aldrig tar slut, sorgen som känns bottenlös. Är det något fel på mig? Jag inser att många av er andra har haft många fler missfall än jag. Och det skrämmer mig. Ett missfall - otur. Fler? Min gynekolog "råkade" vara väldigt pessimistisk igår när jag fick min cytotec. Sa att vissa kvinnor bli immuniserade av en första graviditet, och detta leder till att man vid efterföljande graviditeter aborterar bort friska foster, gång på gång. Att det kan vara fel på min slemhinna. Jag ser svart när han säger så! Varför säger han så?!

    Samtidigt vill samma gynekolog ge mig progesteronvaginatorer nästa gång jag blir gravid. Törs man det? (Missbildning på manliga könsorgan.)

    Jag känner att vi borde vänta en normal cykel denna gång innan vi försöker igen. TÄNK OM det var något med min slemhinna, rester från första missfallet som störde den nya graviditeten? Väntan på allt är så påfrestande! Väntan på ÄL, BIM, missfall .... nytt försök. Månaderna går.

    Om någon orkat läsa hela vägen hit ... Stor eloge till alla er som vågat prova igen. Enormt härligt att läsa om er som tillslut lyckats! Önskar er alla ett stort lycka till.  

  • lill111

    Ja du Fr G Allt är så otroligt jobbigt! Vi har med en underbar son född 2010 han är mitt allt, man vet vad man har som du säger.... Ska nu behandla mig med cytotec påstods mitt femte mf/ma.....jag är utom mig av sorg..... Orkar snart inte leva mer...vill så innerligt, men det går inte.... Blir gravid ganska lätt, men nu sist tog det 11 månader, det skrämmer mig, eftersom jag är 38 år... Kanske bara blir ett barn? Tankar och förvirringarna är många... Vad menar din gyn med immunisering?? Vi åker till Aten för immunutredning, så snart vi kan, jag vill verkligen utesluta allt som ev kan ha med mf att göra, beklagligt att utredning inte görs i Sverige. Du är ju ung, guuuud vad glad jag hade varit om jag varit 27 då kan man ta det lugnt även om jag förstår din oro, men jag är ju inte fertil så länge till, vilket stressar mig oerhört. Kram


    Fru G skrev 2013-10-01 16:56:23 följande:
    Tack alla människor som skriver om allt ni är med om, allt ni vet, känslor och tankar ni delar. Jag har läst enormt mycket på FL sedan i somras när vi började försöka få ett syskon till vår treårige son, men inte skrivit något själv. Visste inte var jag skulle börja, men här passade nog kanske bäst. Alla historier och pepp har verkligen varit viktiga för mig i min process mot ett syskon som visst inte blev en dans på rosor. Jag tänkte därför dela med mig lite av mina erfarenheter. Och dessutom skulle jag behöva skriva av mig lite i min sorg. Här är min historia. Jag är idag 27 år. Min son kom till på första försöket, problemfri graviditet och förlossning 2010. Jag läser en lång utbildning som strax är klar, och vi längtar sen nåt år tillbaka efter en lillasyster eller -bror, så nu funkade det äntligen ekonomiskt för oss med ett nytt barn. I juli i år försökte vi för första gången och blev överlyckliga över ett plus direkt. En genuin lycka som jag upplevde denna gång på ett annat sätt än första gången när man vet vilket mirakel som väntar. Psykiskt SÅ redo för en ny graviditet. Bara en vecka senare kom blodet, dvs cirka v 4+5.  Jag blev helt förkrossad. Otroligt att man kan börja längta och planera så mycket på en ynka vecka. Grät och grät och sörjde det barn som aldrig blev. Dock kände jag (efter otaliga timmar läsandes på nätet) att jag ville försöka direkt igen. Helt OTROLIGT plussar vi direkt igen efter vårt missfall. Denna gång tog jag det med en nypa salt, vågade inte lita på det, men tron på att det ska gå vägen ökade när veckorna gick. Vi såg i vecka 7+0 ett tickande hjärta, fick en kontroll pga en minimal blödning. Allt såg fint ut, förutom att han flyttade tillbaka oss 8 dagar, till v 5+6. Det kunde jag för mitt liv inte förstå, men tänkte att moder natur kanske fungerar annorlunda än man tror ibland. Kontrollen veckan efter (snäll gynekolog ville gärna följa oss i ett par veckor iom vårt tidigare missfall) visade ett dött foster med samma storlek som veckan innan. Min kropp hade denna gång inte fattat någonting. Jag hade tydliga graviditetssymptom. Fick mifegyne, och efter två dagar en kur med cytotec. (Helt okej upplevelse förövrigt, med cytotec, vill jag poängtera efter alla skräckhistorier jag läst. Smärtan helt klart överkomlig med panodil och ipren, blod i ganska stora mängder två timmar efter jag fått pillrena. Skulle göra om samma procedur igen om jag kunde gå tillbaka i tiden och välja om.) Nu sitter jag här med efterblödningarna från mitt MA. Tomheten är total och skräcken inför framtiden är stor. Som många andra säkert tänkt - kommer det någonsin att lyckas? Jag har varit fullständigt borta sen beskedet för en vecka sedan. Tårar som aldrig tar slut, sorgen som känns bottenlös. Är det något fel på mig? Jag inser att många av er andra har haft många fler missfall än jag. Och det skrämmer mig. Ett missfall - otur. Fler? Min gynekolog "råkade" vara väldigt pessimistisk igår när jag fick min cytotec. Sa att vissa kvinnor bli immuniserade av en första graviditet, och detta leder till att man vid efterföljande graviditeter aborterar bort friska foster, gång på gång. Att det kan vara fel på min slemhinna. Jag ser svart när han säger så! Varför säger han så?! Samtidigt vill samma gynekolog ge mig progesteronvaginatorer nästa gång jag blir gravid. Törs man det? (Missbildning på manliga könsorgan.) Jag känner att vi borde vänta en normal cykel denna gång innan vi försöker igen. TÄNK OM det var något med min slemhinna, rester från första missfallet som störde den nya graviditeten? Väntan på allt är så påfrestande! Väntan på ÄL, BIM, missfall .... nytt försök. Månaderna går. Om någon orkat läsa hela vägen hit ... Stor eloge till alla er som vågat prova igen. Enormt härligt att läsa om er som tillslut lyckats! Önskar er alla ett stort lycka till.  

  • stumpan81

    Mamma77: Låter som att jag är i samma klass som dig! 15 MF/MA på mindre än 5 år. Svenska sjukvården hittar inga fel, är utredd utomlands också. Har ett lite aktivt immunförsvar. Det där med immunisering efter 1:a barnet kan stämma på mig, fick ett barn (föddes för tidigt) och efter det kom alla mina MF. Vad kan man göra åt det?

  • lill111
    stumpan81 skrev 2013-10-01 17:28:09 följande:
    Mamma77: Låter som att jag är i samma klass som dig! 15 MF/MA på mindre än 5 år. Svenska sjukvården hittar inga fel, är utredd utomlands också. Har ett lite aktivt immunförsvar. Det där med immunisering efter 1:a barnet kan stämma på mig, fick ett barn (föddes för tidigt) och efter det kom alla mina MF. Vad kan man göra åt det?

    Jag undrar samma sak, immunisering vad menar de?? Samma här födde en son 2010 sedan alla mf/ma....suck....
  • lill111
    lill111 skrev 2013-10-01 17:48:02 följande:
    Jag undrar samma sak, immunisering vad menar de?? Samma här födde en son 2010 sedan alla mf/ma....suck....

    Måste fråga dig strumpan, vad har Dr D sagt till dig för visst är du utredd där??
  • che71

    VUL Idag gick bra 8+2 !!! Var så nervös.

    nytt Vul om 2 veckor

    Beklagar era missfall.

    Jag är 42 år o vi har inga barn. .6 missfall o försökt i över 3 år nu.

    immunutredning i Aten i Mars o medicinering sen dess...sitter faktiskt med Intralipid dropp nu...hoppas det ska gå bra denna gång!!!

  • stumpan81

    Lill: jag har gått hos Dr G i london. Enda felet jag hade var lätt förhöjt TNF-a värde. Mn Peny i Aten tror inte att alla MF kan bero på det. Jag hade ju 3 infektioner när jag blev utredd i london, har tagit ab mot dem, men en sort är svår att bli av med och kan blossa upp tex vid graviditet. ärför ska jag ta "baby safe" ab vid graviditet.

  • Ambra

    Underbart att höra Che! Hejar på er alla!! Håller själv på att samla mig mentalt för att våga pröva en fjärde gång! Tycker alla ni är grymma som kämpar!!

Svar på tråden 4 missfall.. Finns det hopp?