• Anonym (ledsen mamma)

    Min 8 åring är avstängd från skolan

    Min som började nu i andra klass på en ny skola,med stora förhoppningar att det skulle bli ett bättre skol år än förra!


    Han har Adhd och mycket svårt att hantera känslor och impulsiv.


    1 månaden gick väll ganska bra, men nu har det helt gått åt skogen.


    I måndags så hamnade han i bråk med sin bästa vän. han skulle pissa och den andra skulle hålla utkik,,vilket han gjorde i några sekunder för att sedan springa till hela klassen och hans flickvän och berätta det..min son blev oerhört besviken och frustrerad..sprang efter han och tog tag runt hans hals...suck...skrk att han skulle slå ihjäl han och var hysterisk.


    Det tog inte hårt men jag förstår allvaret självklart. Han ville sedan inte gå in i klassen för som han förklarade så var han fortfarande arg och "hans dumma hjärna ville skada han medans hans goda mage och hjärta inte ville" hans utryck!


    Där var dagen förstörd så klart..vilket spårade ännu mer..hans tjej gjorde slut och han var topp speedad skulle hitta på bus med en anna tjej..vilket var att slå på en klocka med bandi klubba!


    Läraren ringe och han fick åka hem och inte komma tillbaks förens dagen efter då vi haft möte med rektorn.


    Så hela tisdagen hemma...Onsadg då var det dax igen....suck..och med tungt hjärta!


    Telefonen ringer...läraren ..först hade han hamnat i bråk med en klasskompis som skvallrat att han och en flicka skulle pussas..min son blev jätte arg och det blev bråk! Men det jobbigaste var att höra att pojken "en av hans bästa vän" som han bråkat med i måndags när han blev besviken..hade fått stryk då.


    3 st hade släpat han i koridoren och i ett rum så hade ena tjejen sparkat..slagit ..och dragit han i håret. Min som såg det och som många gånger förr försvarade han honom..när han ropade på hans hjälp! Sen så hade han säkert dåligt samvete för att dom två bråkat 2 dagar tidigare och ville gott göra han. vilket blev att han sprang och tog en lång tejp bit och satte runt tjejens hals!!!!!! jag vet det är otroligt hemskt! jag har gråtit floder....


    min son har aldrig förut varit i närheten av sånna handlingar förut..visst bråkat och har ett dåligt språk!


    Vilket resulterade i att han är avstängd till nån gång nästa vecka!! Jag tycker det är lika hemskt det han gjort som alla andra som läser..men varför bara han! Inte tjejen som sparkat slagit..dragit i håret..varit med på buset när klockan skulle slås sönder..ingen annan sitter hemma..Han är dochk bara 8 år det stor adhd problematik! jag frågade lärarna vart dom fanns när det redan varit bråk den dagen??ingen som höll ett extra öga på dom..nej ! Inget extra stöd tycker dom att dom ska ha i klassen fast han behöver det..utan hänvisar att pbu och samtal han hjälpa han..och att han måste ta ansvar !


    PBU har lämnat skrifliga rekomendationer till skolan vad som måste anpassas för att det ska funka!


    Dom har dom papprerna men ändå! tror ni att det är lösningen..men 3 st stökiga elevr i samma klass och att samtal via pbu skulle fixa hans skolgång. Kan för övrigt berätta att min son har ett hjärta av guld..tar hand om dom som är utanför..försvarar sina vänner...känslosam kille,,men klarar inte motgångar och tar svek väldigt hårt! Mitt mamma hjärta orkar snart inte mer!!!!!!


    Sörjer för han och allt det som blivit så fel...vad gör jag för fel??? behövde skriva av mig!


    För övrigt tjejen mår bra...och men blev chockad och ledsen...tycker väldigt synd om henne..men hon hade inte heller rätten att slå sparka en annan.


    behövde skriva av mig! snälla ge mig råd i stället för påhopp har det redan nog tungt och känner mig misslyckad dagligen

  • Svar på tråden Min 8 åring är avstängd från skolan
  • Trollet Ludenben

    Ni måste ha hjälp. Din pojk behöver få en resurs till skolan, inte att bli avstängd. Din son ska inte straffas för att skolan misslyckas med deras uppgift, alltså se till att alla barn får en rättvis skolgång och sina behov tillgodosedda. Det gäller även för barn med ADHD, tyvärr vill många skolor lösa problemet genom att skylla på barnen och vidta åtgärder mot barnen istället för att skaffa fram lämpliga resurser så att dessa konflikter ska stävjas.

    Du måste orka ta detta vidrae. Kan ni ha möte tillsammans med barnpsyktiatiska mottagningen och skolan?? Eller om du vänder dig till de högre hönsen för detta är inte rättvist.

    Har din pojke mediciner?? Om inte kanske det skulle vara en lösning på mycket som är svårt. De löser inte skolproblemen men de hjälper honom med en hel del problem han har inom sig. Min son har ätit det i snart 3 år, han är med 8 år och han mår så mycket bättre med dom. Tillsammans med en användarvänlig miljö här hemma och i skolan kan han fungera mycket bättre.


    Älskade ungar
  • Anonym (adh)
    Anonym (ledsen mamma) skrev 2010-09-23 15:31:16 följande:

    Mariohnym


    Jo jag kanske skriver lite osammanhängande...är trött och många tankar som snurrar. Är svensk .


    Det är mycket sånt i skolan ..ändå så har jag bytt nu för att i den förra så hade lärarna typ gett upp hoppet.


    Jag ska fortsätta jobba för hans rätt i skolan..vart kan man få hjälp? nån som vet?


    Har han en diagnos så får du slåss med kommunen för att få en assistent. Jag minns tyvärr inte vart jag vände mig, men jag tror skolan skrev en del intyg och begäran om skolelevassistans.
  • Trollet Ludenben
    Anonym (ledsen mamma) skrev 2010-09-23 15:23:16 följande:
    hej jo han medicineras med ritalin kapsel..funkar bra fram tills efter lunchen sen så är det full fart!
    Jag försöker verkligen att trycka på att han ska få det stödet i skolan men ingen håller med eller ser det som lösningen. Eftersom han jobbar bra när han orkar koncentrera sig och är väldigt smart..men där krockar det med uthållighet och impulsivitet.
    Hur funkar din son på medicin och har han det bra i skolan?
    mvh
    såg detta efter jag postat mitt. Kan ni byta medicin?? Concerta är samma verksamma ämne som ritalin men det är mer långtidsverkande och ska hålla hela dagen.
    Älskade ungar
  • Mariohn
    Anonym (ledsen mamma) skrev 2010-09-23 15:31:16 följande:

    Mariohnym


    Jo jag kanske skriver lite osammanhängande...är trött och många tankar som snurrar. Är svensk .


    Det är mycket sånt i skolan ..ändå så har jag bytt nu för att i den förra så hade lärarna typ gett upp hoppet.


    Jag ska fortsätta jobba för hans rätt i skolan..vart kan man få hjälp? nån som vet?


    Jag förstår! Det kan bli så ibland. Hoppas att du inte tog det som kritik! Jag har läst igen nu och fått ihop det lite bättre  Men det är fortfarande tragiskt. Det är INTE din sons fel att han har en diagnos och du ska inte känna dig misslyckad för fem öre. Det är skolan som misslyckas här! Jag föreslår att du vänder dig till barn och ungdomspsyk, läser på i lagtexten och skor dig riktigt ordentligt. Sedan bokar du in ett möte med rektorn och talar om vad som gäller och vad du har rätt till! 
  • Anonym
    Trollet Ludenben skrev 2010-09-23 15:33:16 följande:
    såg detta efter jag postat mitt. Kan ni byta medicin?? Concerta är samma verksamma ämne som ritalin men det är mer långtidsverkande och ska hålla hela dagen.
    Han går på kapslar ritalin, de med modifierad frisättning de har lika lång verkningstid som concertan.
  • Anonym (ledsen mamma)

    Tack för tipset på boken!! ska försöka hitta den.

    Jo jag vet bara 8 år!!! Han gick ut sitt fösta skol år men känslan jag hatar skolan...för där var han den utpekade synda bocken...sprang utan jacka i smäll kalla vintern..var ute utan skor..behövde inte sitta med vid mellis..eller i bland så fick han sitta i en annan byggnad!

    Trodde verkligen att denna skola skulle vara unik med tanske på att den säjs vara så bra!

  • Anonym (mamma)

    Det är riktigt dåligt att hålla honom hemma från skolan på det sättet. Kontakta skolverket och hör vad de tycker och tänker. Lycka till {#emotions_dlg.flower}

  • Trollet Ludenben
    Anonym skrev 2010-09-23 15:34:30 följande:
    Han går på kapslar ritalin, de med modifierad frisättning de har lika lång verkningstid som concertan.
    ok... concerta sitter i 12 timmar. Strattera som är 24timmars verkar är inte heller nåt alternativ för er eller?? Men oavsett hans medicinering så är det skolans ansvar att ordna så han får en rättvis skolgång. Han skulle kanske behöva en assistent som kunde vara med honom och stödja honom i konflikthantering och ta honom från gruppen då han blir för rörig.
    Älskade ungar
  • Sossiq
    Anonym (ledsen mamma) skrev 2010-09-23 15:27:04 följande:
    till mamma!

    jo jag har pratat med dom i måndags och klar gjorde att han behöver hjälp och extra stöd i klassen.
    Igår när jag pratade med henne och frågade vad åtgärden skulle vara nu eftersom han får inte komma tillbaks förens vi haft nytt möte med åtgärd.
    ennes svar var att prata med han om att ta ansvar för sina handlingar och att pbu kan ge han samtalskontakt!
    Tycker det är ett långt straff att sitta hemma o missa undervisning för att sedan bli tillrättavisad och hoppas att pbu fixar resten.
    det är ett väldigt långt straff och får dom ens stänga av barnen så länge från skolan samtidigt som barnen har en sjukdom?!
  • Anonym (ledsen mamma)

    Tack alla för era åsikter och tips....man blir bara så förtvivlad som mamma...tex hur kunde det gå så fel? varför gjorde han som han gjorde..hade kunnat sluta illa?? Alla hemska ord som dom vräker ur sig i sånna tillstånd gör en förtvivlad.. för jag vet ju hur oerhört snäll och fin kille han är när det inte spårar eller han känner sig trängd och sviken!
    Jag har oxå själv ADHD och vet hur jobbigt det kan vara!

    Har inget förtroende för skola mer..i den andra skolan under 6 års så höll jag på med utredningen via pbu..som jag själv valt! Han hade ingen medicin då.. och hans behov av uppmärksamhet och otrolig.
    Störde samlingar som han alrig klarade att vara med på..skrek fula ord..visa rumpan osv allt för att få andra att skratta..detta resulterade i en anmälan till soc!
    Vilket så klart inte visade något än att pbu och jag hade rätt..han hade ADHD och medicinen gjorde stor förändring.
    jag förklarades av skolan som en utbränd mamma som inte orkade med föräldra rollen..vilken PBU sa motsattsen till. Jag har den starka mamman och som stötte min son till 100%
    Så kan det gå!
    Glad att det är bakom oss nu

Svar på tråden Min 8 åring är avstängd från skolan